4 saatlik mesafeyi 2 saate indirecek Ankara-Niğde Otoyolu’nun tamamı yarın hizmete giriyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın video konferans yöntemiyle katılımının beklendiği Ankara-Niğde Otoyolu ikinci kesiminin açılışının Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adil Karaismailoğlu kadar yerinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Edirne’den Şanlıurfa’ya uzanan otoyol aksında manâlı bir tayin üstlenecek Ankara-Niğde Otoyolu’nun 113 kilometre otoyol ve 39 kilometre temas aracılığıyla toplam 152 kilometrelik ikinci kesimindeki çalışmalar tamamlandı. Yolun, Ankara-Acıkuyu Kavşağı aralarında kalan 119 kilometrelik birincil kesimi ile Alayhan ve Gölcük kavşakları arasındaki 59 kilometrelik üçüncü kesimi 4 Eylül’de düzenlenen törenle hizmete açılmıştı.

TOPLAM 330 KİLOMETRE

Edirne’den başlayarak, İstanbul ve Ankara üzerinden Güneydoğu’ya kadar uzanan otoyolun kesintisiz sağlanmasında siklet arz eden ve 275 kilometre belli başlı beden, 55 kilometre temas yolu olmak üzere toplam 330 kilometre uzunluğunda olan Ankara-Niğde Otoyolu, milletlerarası erişimin yanı sıra ticari ve turistik ulaşımı da sürekli ışık halkası getirecek.

4 SAATLİK YOL 2 SAATE İNECEK

Yap-işlet-devret modeliyle inşa edilen otoyolla, takvim 127 milyon 551 bin litre yakıt tasarrufu ve karbon emisyonunda 318 milyon 240 bin kilogram azalma sağlanacak. Güvenli seyahat imkanıyla 4 saat 14 dakikalık mesafeyi 2 saat 22 dakikaya indirecek Ankara-Niğde Otoyolu, bu nedenle bölge sanayisinin gelişmesine de katkı maddesi verecek.

Otoyol, 1985 yılında Dünya Servet Listesi’ne dahil edilen Göreme Ulusal Parkı, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Karlık Kilisesi, Aziz Theodore Kilisesi, Karain Güvercinlikleri ve Soğanlı Arkeolojik Alanı gibi turizm merkezlerine de ulaşımı kolaylaştıracak.

About admin

Check Also

Salgın sürecinde atılan adımları eleştiren savcı hakkında idari inceleme başlatıldı

Salgın sürecinde atılan adımları eleştiren savcı hakkında idari inceleme başlatıldı

Sosyal medya, Eyyüp Akbulut isimli Cumhuriyet Savcısı’nın Türkiye’deki koronavirüs salgını boyunca atılan adımlarla ilgili sözlerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir