8 sene sonra yakalanan Hatice’nin katili: İdam edilmek istiyorum

Konya’nın Akşehir ilçesinde yaşamış pide ustası Kayhan Çiftçi ile Pakize Çiftlik Sahibi’nin 3 çocuğundan biri olan Yıldırım Ortaokulu 8’inci derslik öğrencisi Hatice, 21 Aralık 2012 günü kurs için gittiği etüt merkezinden çıktıktan sonra kayboldu. Aile, polise kayıp talebinde bulundu. Mobese kayıtlarında en son tek başına görülen ufak kızın, yürürken kaçırıldığı ortaya çıktı. Hatice Çiftlik Sahibi, kaybolduktan 4 gün daha sonra büyük kasaba merkezine 8 kilometre mesafedeki meyve bahçesinde öldürülmüş halde bulundu. İple boğulduğu belirlenen Hatice Çiftçi, yapılan otopsinin gerisinde toprağa verildi.

600 KİŞİNİN KAN ÖRNEĞİ ALINDI

Akşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma zarfında polis ve jandarma ekipleri, küçük kızın çivi araları ile boğulduğu ipte bulunan doku örneklerini inceledi. Kızın ailesi de dahil takriben 600 kişiden DNA testi için kan örneği aldı. Fakat yapılan DNA testlerinden sonuca ulaşılamadı. Cep telefonundaki görüşmeleri tek tek incelenen Hatice Çiftçi’nin, sosyal medya sitesi Facebook ve Hotmail’in Amerika’daki merkezlerinden de mesaj ve e- mail yazışmaları istendi. Tüm bu incelemelere rağmen, katil zanlısının izine ulaşılamadı.

DOKU ÖRNEKLERİ UYUŞUNCA YAKALANDI

İzmir’de, 19 Eylül 2020 tarihinde bir olaya karışınca gözaltına alınan Veli Koçer’den alınan örnekler, 8 yıl önce öldürülen Hatice Çiftlik Sahibi’nin tırnakları ile boğulduğu ipten alınan doku ve sperm örnekleriyle uyuştu. Gözaltına alınan Koçer, olaydan 4 gün önce yağmurlu bir günde etüt merkezinden çıkan Hatice Çiftlik Sahibi’yi görüp, ıslanmaması için aracına alarak, evlerinin yakınına bıraktığını, durum günü de aracıyla köy yoluna gidip, zor kullanarak alkol içirip, cinsel istismarda bulunduğunu, ağlayınca da çantanın ipiyle boğarak öldürdüğünü itiraf etti. Koçer, sevk edildiği adliyede, mahkemece tutuklandı. Veli Koçer’in, 2007’de Antalya’da yaşarken 17 yaşındaki bir kıza cinsel saldırıda bulunduğu ve İzmir’e kaçtığı, sonradan da Akşehir’e gelip, sanayide emekçi olarak çalışmaya başladığı belirlendi. 2012’de Hatice’yi öldüren Koçer’in yeniden Antalya’ya döndüğü, tam bir yıl daha sonra 21 Aralık 2013’te de bir kadına cinsel saldırıda bulunup, İzmir’e kaçtığı tespit edildi.

”İDAM EDİLMEK İÇİN DİLEKÇE YAZDIM”

Akşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan tutuklu Veli Koçer, bugün ikinci kez egemen karşısına çıktı. Duruşmaya öldürülen Hatice Çiftçi’nin ailesi de katıldı. Duruşmaya SEGBİS ile katılan ve savcılıktaki verdiği ifadeyi ve mütalaayı kabul ettiğini bildiren Veli Koçer, idam edilmek istediğini söyledi. Koçer, “Ben savcılığın mütalaasına katılıyorum. İdam talebim var. İdamımı istiyorum. Cumhurbaşkanlığı’na TBMM’ye idam edilmek istediğimi belirten başvuru formu yazdım” dedi.

SON SÖZÜ ”İDAM EDİLMEK İSTİYORUM” OLDU

Mahkeme Başkanı Egemen Hasan Hüseyin Uysal’ın, “Bu eylemi yaparken zorla mı, yahut rızasıyla mı yaptın?” sorusuna Koçer, rızasıyla yaptığını öne sürdü. Mahkeme Başkanı, “Mütalaayı kabul ettiğini belirttin. Mütalaada cebren olduğu belirtiliyor. 41 promil alkollü çıkmış, rızası dışında gerçekleşemez mi?” diye soru yöneltti. Koçer de, “Artık olayı izah etmek istemiyorum” dedi. Son sözü sorulan Koçer, “Ben yandım, kimse yanmasın. İdam edilmek istiyorum. Bu ülkeye örnek olmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Duruşma Başkanı, Koçer’in savunmasının ardından kararını açıkladı. Koçer, ‘Bir suçun ortaya çıkmasını alıkoymak için kasıtlı olarak öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Cezada indirim uygulanmazken, ayrıca Koçer’e ‘çocuğun kaliteli cinsel istismarı’ suçundan 16 sene 6 ay, ‘Hürriyetten yoksun kılma’ suçunda da 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

AİLE, CEZAYI EKSIK BULDU

Baba Kayhan Çiftlik Sahibi, mahkeme sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, cezayı az bulduklarını dile getirdi. Anne Pakize Çiftçi ise, “Onun aldığı canice beni mutlu etmiyor. İdam istedi ama pek bir cinayet olmadığını bildiği için böyle söylüyor. Ablasını hiç tanımayan, 7 yaşında bir oğlum var. Ben ağlayınca ‘Ben senin keza oğlun keza kızın olurum’ diyor” dedi.

8 yıl sonra yakalanan Hatice'nin katili: İdam edilmek istiyorum8 yıl sonra yakalanan Hatice'nin katili: İdam edilmek istiyorum8 yıl sonra yakalanan Hatice'nin katili: İdam edilmek istiyorum

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Hasan DÖNMEZ

About admin

Check Also

Sevgilisini bıçaklayan öfkeli kadın, hızını alamayınca bir de tekme savurdu

Sevgilisini bıçaklayan öfkeli kadın, hızını alamayınca bir de tekme savurdu

Dün akşam saat 23:30 sıralarında Cihangir Mahallesi, Dr. Mehmet Öz Sokak’ta iddiaya göre İrem D. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir