81 ilde kamuya açık alanlarda niçin sigara içmek yasaklandı? Uzmanlar haklı gerekçeleri bir bir sıraladı

Dünyayı etkisi altına alan yeni müşteri koronavirüs vakaları, her gün artmaya devam ederken, önce 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmalarına kısıtlama getirildi, peşinde kamuya açık alanlarda sigara içmek yasaklandı.

BİLİM KURULU ÜYESİ KISA VE ÖZ: DUMANI ÜFLERKEN VİRÜS DAHA UZAKTAN MESAFEYE YAYILIYOR

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sigara içilmesi virüsün yayılmasını kolaylaştırdığını söyledi. Özellikle dış mekânlarda insanların ortak sigara içip sohbet ederken virüsü birbirlerine enfekte ettiğine göze çarpan eden Özlü, “Dumanı üflerken virüsü daha uzakta mesafeye yayabiliyor. Pandemi döneminde sigara içilmesi korunmayı aksatıyor, içenler öncelikle olmak üzere insanları tehlikeye atıyor.” ifadelerini kullandı.

PROF. RECEP TEKİN: KORONAVİRÜSLÜ BİRİNİN DUMANI ÜFLEMESİ PASİF İÇİCİLERE DE VİRÜS BULAŞTIRIYOR

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Esas Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Koronavirüs Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin de, sigara içilen ortamlarda koronavirüsün bulaşmasının daha süratli olduğuna vurgu yaparak, “Koronavirüs damlacık ve hava yoluyla bulaştığı için bu alıcı bir ortamda aslı kalmasını etkileyen faktörlerden bir tanesine de duman olabiliyor. Özellikle topluluk ve kapalı ortamlarda sigara, nargile dumanının arttığı alanlar, koronavirüs açısından risk oluşturabiliyor. Sigara içilen kapalı ortamlarda edilgen içiciler var ise onlar açısından risk oluşturabiliyor. Netice itibari ile solunum yoluna temas etmiş dumanın koronavirüslü birinin dumanı dışarı üflemesi ile birlikte ortamda diğer kişiler açısından her ne dek sigara içmeseler de dingin içici durumda olmaları sebebiyle koronavirüs kapabilir.” diye konuştu.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI KAMUSAL ALANLARA SİGARA İÇME YASAĞI GETİRMİŞTİ

İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine koronavirüs genelgesi göndermişti. Buna tarafından, yarından itibaren bütün illerde işlek cadde ve sokaklarda sigara içme yasağı getirilecek. Kararın, sigara içtiği için maskesini indiren kişiler nedeniyle alındığı açıklandı.

81 ilde kamuya açık alanlarda neden sigara içmek yasaklandı? Uzmanlar haklı gerekçeleri tek tek sıraladı

About admin

Check Also

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarsa da vatandaş dışarı akın etti, İstanbul'da trafik yoğunluğu %76'yı buldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarsa da vatandaş dışarı akın etti, İstanbul’da trafik yoğunluğu %76’yı buldu

Normalleşme kapsamında açıklanan koronavirüs risk haritasına göre tüm ülkede cumartesi günleri uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir