ABD başkanlık seçimini Biden’ın kazanmasının ardındaki Kamala Harris, ilk bayan ve siyahımsı başkan yardımcısı oldu

ABD seçim sonuçlarına kadar Demokratların adayı Joe Biden, ABD’nin 46. Başkanı oldu. Biden’in seçimleri kazanmasıyla ABD Başkanı Joe Biden’ın başkan yardımcısı Kamala Harris oldu. Harris bu görevde ilk kadın ve ilk siyahımsı Hint asıllı başkan yardımcısı olacak.

“BAŞARDIK JOE!”

Başkan Yardımcısı seçilen Kamala Harris, Biden’ın başkanlığının ilan edilmesinin ardından ABD’nin 46. Başkanı’nı arayarak “Başardık Joe!” dediği videoyu paylaştı.

KAMALA HARRIS KİMDİR?

Meme kanseri üzerine çalışan, diplomat kızı Hint asıllı bir bilim kadını annenin ve Stanford Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Jamaika asıllı bir babanın iki kızından biri olan Harris, ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Oakland kentinde dünyaya gelip burada büyüdü.

ABD başkanlık seçimini Biden'ın kazanmasının ardından Kamala Harris, ilk kadın ve siyahi başkan yardımcısı oldu

Tarihsel olarak “siyah okulu” olarak anılan başkent Washington’daki Howard Üniversitesi’nde siyaset bilim ve ekonomi üzerine lisansını aldı. Arkasında San Francisco yakınlarındaki Hastings College of Law’da hukuk derecesini tamamlar tamamlamaz eyalette suç oranlarının yüksek olduğu Alameda County’de savcı olarak göreve başladı. Harris, 2003 yılında San Francisco alan savcısı oldu. Bu göreve gelen birincil siyahımsı ve Asya kökenli kadın olma özelliğine sahip.

TRUMP’I KAŞIKÇI CİNAYETİNE GÖZ YUMMAKLA SUÇLADI

Harris, Ekim 2018’de gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda hayatını kaybetmesinin peşinde Trump’ı bu cinayete “göz yummakla” suçladı.

Harris, o dönemde ABD’nin Suudi Arabistan ile ilişkilerini “temelden gözden geçirmesi” çağrısı yaptı.

Jamaika ve Hindistan kökenli göçmen bir anne babanın çocuğu olarak Kalifornia’da doğan Kamala Harris, sivil haklar konusundaki hassasiyeti ve hukukçu kimliğiyle de biliniyor.

ABD başkanlık seçimini Biden'ın kazanmasının ardından Kamala Harris, ilk kadın ve siyahi başkan yardımcısı oldu

İLK HİNT ASILLI SENATÖR

2010 yılında yeniden bir ilke imza atarak Kaliforniya eyaletinin birincil bayan başsavcısı oldu. ABD’deki sistemde bu makam yargı bakanlığı anlamına da geliyor. Burada ilk kere uyuşturucu suçuna bulaşmış şahısların hapse girmek yerine liseden mezun olmalarına ya da iş bulmalarına olanak karşılayan “hayata dön” programını başlattı; ırkçılıkla uğraş ve suç oluşturan-usul adaletini sağlama dallarında programlar yürüttü. Polis cinayetlerini izlemek açısından memurların üzerlerine ilk kez beden kameraları yerleştirilmesini sağladı.

ABD başkanlık seçimini Biden'ın kazanmasının ardından Kamala Harris, ilk kadın ve siyahi başkan yardımcısı oldu

Kariyerindeki bütün bu başarılar ve ilkler Harris’in 2017’de ABD’nin ikinci siyah bayan senatörü ve birincil Hint asıllı senatör olmasının önünü açtı. Kaliforniya’dan seçildiği senatörlük görevinde, iç güvenlik soruşturmalarından, hükümet işlerinden, istihbarattan, bütçeden ve adaletten sorumluluk sahibi komitelerde devir yaptı. Harris yine Senato’daki görevi esnasında, Donald Trump‘ın Yüksek Duruşma üyeliğine aday gösterdiği Yargıç Brett Kavanaugh’nun, cinsel saldırı suçlamalarıyla ilgili Senato’da yürütülen soruşturmasında Kavanaugh’ya yönelttiği “zorlama sorular” ile adından söz ettirdi.

HIZLI BAŞLAYIP TEZ BİTEN ADAYLIK SERÜVENİ

55 yaşındaki Senatör, siyasi kariyerine 2019’da Halkçı Parti’den ABD Başkanlığı yarışına girerek devam etti.

Adaylığı ilk ilk önce büyük bir coşkuyla karşılansa ve televizyondaki ağız dalaşı programlarında rakiplerine aleyhinde başarılı bir performans sergilese de seri yükseldiği anketlerde düşüşe geçince Aralık 2019’da başkanlık yarışından çekildi. Harris’in taahhüt ettiği değişimler aralarında yargı sisteminde reform ve ırk adaletini sağlama tasarısı vardı.

Çekildikten üç ay daha sonra başkanlık için Biden’ı desteklediğini, “Ülkemize şerefle hizmet etmiş bir birey ve ona her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Onun bir sonraki ABD Başkanı olarak seçilmesi için elimden gelen her şeyi yapacağım” diyerek duyurdu.

ABD başkanlık seçimini Biden'ın kazanmasının ardından Kamala Harris, ilk kadın ve siyahi başkan yardımcısı oldu

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir