ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden Pfizer’in koronavirüs aşısıyla ilgili ilk analiz: Acil dilekçe kurallarına ahenkli

FDA, bu hafta Britanya‘da tasdik alan Pfizer BioNTech işbirliğinde geliştirilen koronavirüs aşısının ABD’de acele kullanımı hakkında karar verecek. Karar görüşmeleri öncesi yayımlanan analizde aşının ivedi kullanım için düzenli olduğu mesajı verildi. Bu değerlendirme, BioNTech-Pfizer aşısının fazla yakında 16 yaş ve üstü ABD’lilere yapılabileceğine dair beklentiyi artırdı.

AĞIR HASTALANMAYA KARŞI KORUYOR

FDA, BioNTech-Pfizer aşısının 16 yaşından küçükler, hamileler ve bağışıklık sorunu olan kişiler için güvenli olduğu sonucuna gelmek için şimdilik eldeki verilerin yeterli olmadığını belirtti. Açıklamada iki dozlu aşının uygulandığı grupta, obezite hudut çizgisinde ve daha önce ateroskleroz (damar sertleşmesi) geliştirmiş bulunan bir katılımcının ilk dozun yapılmasından üç gün daha sonra öldüğü aktarıldı.

FDA, birincil verilerin, bu aşının Kovid-19’dan ağır hastalanmaya karşısında koruduğuna muhabere ettiğini, lakin data sayısının kısıtlı olmasının genel sonuca varılmasına engel teşkil ettiğini dile getirdi.

İNGİLTERE PFIZER/BIONTECH AŞISININ KULLANIMINA ONAYLAMA VEREN İLK ÜLKE OLMUŞTU

İngiltere’de Milli İlaç ve Sıhhat Ürünleri Yoklama Kurumu (MHRA), Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in Amerikan hap şirketi Pfizer ile geliştirdiği yeni müşteri koronavirüs aşısının yaygın kullanımına 2 Aralık’ta müsade vermişti.

Milli Ortak Aşılama ve Bağışıklama Komitesi (JCVI), ülkede toplu Kovid-19 aşılamasına ilişkin “öncelikliler” listesi açıklamıştı.

Buna tarafından, aşılamanın öncelikli yapılacağı gruplar, bakım evinde kalanlar ve bakıcıları, 80 yaş üstündekiler ile sıhhat çalışanları, 75 yaş üstündekiler, 70 yaş üstündekiler ve klinik olarak savunmasız olanlar, 65 yaş üstündekiler, 16-64 yaş aralarında vefat riskini barındıran hastalıklara sahip olanlar, 60 yaş üstündekiler, 55 yaş üstündekiler ve 50 yaş üstündekiler şeklinde sıralanmıştı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden Pfizer'in koronavirüs aşısıyla ilgili ilk analiz: Acil kullanım kurallarına uyumlu

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir