ABD yaptırımlarının hedefindeki İsmail Demir’den birincil izah etme: Benim ve ekibimin duruşunu değiştirmeyecek

S-400 hava ve füze savunma sistemleri sebebiyle ABD’nin Türkiye’ye karşın uygulamaya soktuğu CAATSA yaptırımlarının hedefindeki isimlerden biri olan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir bir tanımlama yaptı.

Twitter hesabı üzerinden bir izah etme yapan Demir, “Cumhurbaşkanımız @RTErdogan’ın liderliğinde Tam Egemen Savunma Sanayii hedefimizde kararlılıyız. Şahsım veya kurumumuza karşın yurt dışarıda alınan herhangi bir karar, benim ve ekibimin duruşunu değiştirmeyecek; Türk savunma sanayiini hiç bir şekilde engelleyemeyecektir.” ifadelerini kullandı.

ABD yaptırımlarının hedefindeki İsmail Demir'den ilk açıklama: Benim ve ekibimin duruşunu değiştirmeyecek

ABD Define Bakanlığı, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir ve kurumun üç yöneticisine S-400’ler sebebiyle yaptırım uygulanacağını açıklamıştı.

CAATSA YASASI NEDİR?

Trump’ın, Kongre’nin baskısıyla 2017’de imzaladığı yasa, olarak Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale girişimi, Kırım’ı ilhak etmesi ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıları desteklemesine karşısında Obama döneminde getirilen yaptırımların teminat altına alınması amacını taşıyor.

2 Ağustos 2017’de resmen yürürlüğe giren CAATSA yasası, ABD’nin ulusal güvenliğine “korkutma” olarak değerlendirdiği İran, Rusya ve Kuzey Kore’ye aleyhinde yaptırımların alınmasını öngörüyor.

Yasanın 231. maddesine tarafından, Rusya ile savunma ve istihbarat alanlarında çalışan kişilere aleyhinde da yaptırım getirilebiliyor.

Bu yaptırımlar, Rusya Federasyonu için ya da onun adına çalışan kişilerle bilerek “önemli operasyon” yapan gerçek ve tüzel kişiler için de geçerli olabiliyor.

Bu kapsamda Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemlerini alması, “manâlı işlem” kategorisinde değerlendiriliyor ve yaptırım öngörülüyor.

YAPTIRIM LİSTESİNDE 12 MADDE VAR

CAATSA’nın 235. maddesi, ABD Başkanı’nın “ilgili birey ve kuruluşlara getireceği” yaptırımları 12 maddede düzenliyor:

Yaptırım kapsamına alınan birey ve kurumlara ihracat ithalat bankası desteğinin kesilmesiMal ve teknoloji ihracatı ruhsatı verilmemesiABD finansal kuruluşlarından kredi arz edilmemesiUluslararası finansal kuruluşlardan kredi verilmemesiMali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesiYaptırım kapsamına alınan kişi veya kurumlarla ihale veya anlaşma yapılmamasıDöviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanmasıMali kurumlar ve bankalar aralarında ödeme ya da kredi transferlerinin yasaklanmasıYaptırım kapsamına alınan kişi veya kurumların ABD topraklarında gayrimenkul sahibi olmasının yasaklanmasıABD kişi ve kurumlarının yaptırım kapsamına alınan birey veya kurumlardan sermaye ya da borç alışverişinin yasaklanmasıYaptırım kapsamına alınan kişilere ABD’ye giriş yasağıYaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara aynı işlevi olan üst düzey görevlilere de yaptırım uygulanması.”

Yasanın ilgili maddesine tarafından, Başkan, bu 12 maddeden en düşük 5’ini seçip uygulamakla sorumlu.

ABD yaptırımlarının hedefindeki İsmail Demir'den ilk açıklama: Benim ve ekibimin duruşunu değiştirmeyecekABD yaptırımlarının hedefindeki İsmail Demir'den ilk açıklama: Benim ve ekibimin duruşunu değiştirmeyecek

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir