ABD’de anketler Biden’ı gösteriyor

ABD’de 3 Kasım‘da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde anketler eski Başkan Yardımcısı ve Halkçı başkan adayı Joe Biden’ın, rakibi mevcut Başkan Cumhuriyetçi Donald Trump‘a sıradan 8 puan ayrım atacağını gösteriyor.

ABD’de başkanlık seçimlerine son iki hafta kaldı ve ülkede seçmenler lüzum posta yoluyla gerek oy kullanım merkezlerine giderek oylarını kullanmaya başladı.

Bu süreçte sokağın nabzını tutan medya kuruluşları ve anket şirketleri de yaptıkları iki taraflı anketlerle seçimlerin sonuçlarını tahmin etmeye çalışıyor.

2016 başkanlık seçimlerine haftalar kala Halkçı Hillary Clinton’un seçimi yüzde 4 önde bitireceğini varsayım eden anketler bu yıl da Biden’ın minimum 5, en çok 12 puan farkla seçimleri alacağını gösteriyor.

IBD/TIPP: Biden ile Trump arasındaki fark yüzde 5,2

ABD’de “Inverstor’s Business Daily” (IBD) medya kuruluşu ile “Technometrica Siyaset ve Politika Enstitüsünün” (TIPP) 12 Ekim‘de düzenlediği karşılıklı ankette, Biden’ın Trump’a 5,2 puan fark atacağı öngörüldü.

Ankette, Biden’a desteğin bir önceki ankete kadar yüzde 51,9’dan 49,6’ya düştüğü gözlemlenirken Trump’a desteğin ise yüzde 43,4’ten yüzde 44,4’e çıktığı belirtildi.

Ankette egemen adaylar Jo Jorgensen’e yüzde 2,3 Howie Hawkins’e yüzde 0,9 oranında yardım söz konusu olduğu öngörüldü.

ABC/WaPo: Trump yüzde 42, Biden yüzde 54

ABC televizyonu ile Washington Post gazetesinin 10 Ekim’de başlattığı milli anketinde ise Biden ile Trump arasındaki ayrım 12 puan civarında gözlemlendi.

Ankette kadınlar aralarında Biden’a desteğin yüzde 59 olduğu gözlemlendi, Trump yönetiminin yeni müşteri koronavisü (Kovid-19) salgını ile mücadelesinin yüzde 73 oranında onaylanmadığı tespit edildi.

CNBC anketinde ayrım yüzde 10

Diğer Taraftan Amerikan CNBC televizyonu ile Change Research araştırma şirketinin iki taraflı anketinde Biden’a desteğin yüzde 52 Trump’a desteğin ise yüzde 42 olduğu gözlemlendi.

2 bin 167 kişinin katıldığı ankette, “Aşağıdaki kişilere yönelik duygularınızı nasıl tanımlarsınız?” sorusuna katılımcıların yüzde 35’i Trump için “epeyce olumlu” yanıtını verirken yüzde 59 ise “epeyce negatif” yanıtını verdi.

Biden için sorulan soruya ise katılımcıların yüzde 30 “epeyce olumlu” yüzde 39 ise “epeyce olumsuz” yanıtını verdi.

JTN/RMG anketinde Biden 8 puan önde görünüyor

“Just The News” medya kuruluşuyla RMG araştırma şirketinin 8-10 Ekim tarihlerinde yaptığı karşılıklı ankette ise katılımcıların yüzde 51’inin Biden’ı, yüzde 43’ünün ise Trump’ı destekleyeceğini söylediği görüldü.

Ankette, Cumhuriyetçilerin katılım oranlarının yüksek olduğu bir senaryoda iki aday arasındaki farkın yüzde 5’e düşeceği ve Biden’ın yüzde 50, Trump’ın ise yüzde 45 oranında takviye göreceği tahmin edildi.

Demokratların yüksek katılım oranına yönelik bir senaryoda ise Biden’ın yüzde 53, Trump’ın yüzde 41 yardım görebileceği belirtildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Kasım İleri

About admin

Check Also

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarsa da vatandaş dışarı akın etti, İstanbul'da trafik yoğunluğu %76'yı buldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarsa da vatandaş dışarı akın etti, İstanbul’da trafik yoğunluğu %76’yı buldu

Normalleşme kapsamında açıklanan koronavirüs risk haritasına göre tüm ülkede cumartesi günleri uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir