ABD’deki başkanlık seçimlerinde herkes bu soruyu soruyor: Oylar eşdeğer çıkarsa kim başkan olacak?

Tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu ABD’deki başkanlık seçiminde Donald Trump ve Joe Biden arasında çekişmeli yarış sürüyor. Peki “Ya eşitlik olursa” sorusu herkesin zihnini meşgul ediyor. Denklik durumunda ABD Anayasası çıkmaza çözüm getirmiş ve 51 eyaleti olan ülkede her eyaletin bir oy hakkı bulunuyor. 26 oyu alan aday ise başkan seçiliyor.

Tüm dünyada Amerika Birleşik Devletleri‘nde yapılan başkanlık seçimi konuşuluyor. Joe Biden ile Donald Trump arasında sürekli seçim yarışı salıncak eyaletlerde düğümlendi. Eldeki sonuçlara göre her iki namzet için ne kazandı ne de kaybetti denilebiliyor. Posta ile kullanılan oyların sayılmasının zaman almasıyla bu belirsizlik saatlerce hatta günlerce devam edebiliyor. en düşük 270 delegeye ulaşan ilk namzet seçimlerin galibi olacak. Biden ve Trump tatmin edici temsilci sayısına ulaşamazsa ne olacak? Başkanlık için niçin 270 delege sayısına gelmek gerekiyor?

270 DELEGEYE ULAŞAN GALİP GELİYOR

Amerikalı seçmen, sandığa gittiğinde ilk elden yeni başkanı ve yardımcısını değil bu ikiliyi seçecek olan seçiciler kurulu delegelerine oy veriyor. Dolayısıyla seçimin sonucunda bir başkan adayının aldığı oy sayısı değil kazandığı delege sayısı belirleyici oluyor. ‘Electoral Collage’ denilen seçiciler kurulu Senato ve Temsilciler Meclisinin toplam üye sayısı olan 538 delegeden oluşuyor. Temsilci sayısı 270’e ulaşan başkan adayı seçimin de galibi oluyor.

ABD ANAYASASI OLASI EŞİTLİĞE ÇÖZÜM GETİRMİŞ

Her iki adayın 269 temsilci elde ettikleri bir akıcılık mümkün mü? Söz konusu senaryonun oluşması için Demokrat aday Joe Biden’ın Wisconsin, Nevada, Arizona, Michigan ve eyaletlerini kazanması gerekiyor. Donald Trump da geri kalan Georgia, Kuzey Karolina, Pennsylvania ve Alaska’yı kazanmalı. Halen gelmeye aralıksız seçim sonuçlarına tarafından düşük bir ihtimal olsa da bu senaryonun gerçekleşmesi olası. Peki böylesi bir eşitlikte ABD Başkanı nasıl seçilecek? Her ne dek fazla küçük bir ihtimal olsa da ABD Anayasası 269’luk eşit temsilci sayısı olabileceğini öngörmüş ve bu çıkmaza çözüm getirmiş.

EŞİTLİK DURUMUNDA KİM DAHA AVANTAJLI?

Demokratlar 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nde 232 milletvekili ile çoğunluğa sahip. Fakat temsilciler ayrı olarak oy kullanmıyor. Her eyaletin bir oy hakkı bulunuyor. Buna kadar 26 oy alan namzet başkan seçiliyor. Yalnız bu durumda daha eksik temsilcisi olan Cumhuriyetçiler avantajı elde edebilir çünkü daha artı eyalette temsilcileri bulunuyor. sonuç olarak bu koşul Donald Trump için bir üstünlük oluşturuyor. Senato da ise Cumhuriyetçiler çoğunlukta olduğu için Mike Pence’in her tarafta seçilme ihtimali epeyce yüksek.

1800 YILINDA YAŞAŞAN TIKANIKLIK ÇÖZÜM GETİRDİ

ABD’nin siyasi tarihinde bu şart bir defa gerçekleşmişti. 1800’de ABD’nin 3’ncü Başkanlık seçimi için Hür Bildirgesi’ni hazırlayanlardan biri olan Thomas Jefferson, rakibi Aaron Burr ile aynı delege sayısına ulaşmıştı. O zamanlar anayasada bu duruma muhakkak bir çözüm bulunmuyordu. Bu yüzden Temsilciler Meclisi, 36 seçim ardından Thomas Jefferson’u başkan yapmıştı. Böyle bir tıkanıklığın her yerde yaşanmaması için 1804’te Anayasa’nın 12. değişiklik kabul edildi.

ABD'deki başkanlık seçimlerinde herkes bu soruyu soruyor: Oylar eşit çıkarsa kim başkan olacak?

About admin

Check Also

Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti

Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti

Olay, Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü Merkez Karakolu içerisinde yaşandı. İddiaya göre sabah saatlerinde göreve gelen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir