ABD’den Türkiye’ye karşın yaptırımlara ilişkin ilginç izah etme: İki ülke arasında anlaşma fırsatı sağlayacak

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Askeri İşlerden Sorumlu Müsteşarı R. Clarke Cooper, Türkiye‘ye karşın ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Aracılığıyla Mücadele Yasası (CAATSA) yaptırımlarının iki ülke arasında “uzlaşma ve gidilecek yolları tespit fırsatı sağlayacağını” söyledi.

Cooper, New York Yabancı Basın Merkezi tarafından düzenlenen “Seçim Edilen Güvenlik Ortağı Olarak ABD: 2020’nin Manâlı Noktaları ve 2021’e Bakış” konulu brifingde gazetecilere konuştu.

ABD'den yaptırımlara ilişkin ilginç açıklama: İki ülke arasında uzlaşma fırsatı sağlayacakR. Clarke Cooper

BAŞKA ALTERNATİFLERİNİN KALMADIĞINI SAVUNDU

Türkiye’ye karşın alınan yaptırımlar konusuna değinerek bu konuda başka alternatifleri kalmadığını savunan Cooper, “Yaptırımlar (ABD-Türkiye ilişkilerinde) yeni bir uzlaşı ve gidilecek yolları atamak için olanak sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“ANLAŞMA ARAMAK ZORUNDAYIZ”

Cooper, iki ülkenin müttefik olduğuna aksan yaparak, “Birlikte almak Türkiye’nin, ABD’nin ve NATO ittifakının en iyi çıkarına olan bir durumdur ve bu alanda anlaşma aramak en iyisidir. Bu bizim ve Ankara’daki mevkidaşlarımız için biraz uğraş gerektirecek bir durumdur.” ifadelerini kullandı.

“ABD, TÜRKİYE İLE YAKIN İLİŞKİLERİ SÜRDÜRMEK İSTİYOR”

Türkiye’nin uzun vadede NATO müttefiki olarak kalmasını istediklerini vurgulayan Cooper, “ABD (Türkiye ile) yakın ikili ilişkileri devam etmek istiyor. Tekrar ediyorum, bu alanda anlaşma arayışında olmamak bizim çıkarımıza değildir” dedi.

Cooper, “Bu alanda yapılması gereken işler var. Birlikte çalışılabilirlik ve müttefiklik noktasında sadece hava savunma perspektifine değil, Türkiye’ye entegre bir hava savunma perspektifine hitap edecek çözümler var.” diye konuştu.

YAPTIRIM LİSTESİNDE SAVUNMA SANAYİ BAŞKANLIĞI VE 4 YÖNETİCİSİ VAR

ABD, Rusya’dan S-400 sistemlerinin alımı sebebiyle Türkiye’ye bir takım yaptırımlar başvuru kararı aldı.

Amerikan Define Bakanlığı’nın sitesinden yayınlanan açıklamada, Savunma Sanayi Başkanlığı ve kurumun başkanı İsmail’in Demir’in yanı sıra Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve Roketsan Idare Heyeti Başkanı Faruk Yiğit, Savunma Sanayi Başkanlığı Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığından Serhat Gençoğlu ve Mustafa Alper Deniz’in de yaptırım listesine alındığı belirtildi.

Yaptırımlar çerçevesinde İsmail Demir ile öteki üç ismin ABD’deki mümkün malvarlıkları dondurulacak, bu isimlere vize kısıtlaması getirilecek. Hem, yaptırımlar kapsamında Türkiye’nin Savunma Sanayi Başkanlığı’na ABD’den ihracat lisansı ve izni verilmeyecek.

CAATSA YASASI NEDİR?

Trump’ın, Kongre’nin baskısıyla 2017’de imzaladığı yasa, esas olarak Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale girişimi, Kırım’ı ilhak etmesi ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıları desteklemesine karşı Obama döneminde getirilen yaptırımların teminat altına alınması amacını taşıyor.

2 Ağustos 2017’de resmen yürürlüğe giren CAATSA yasası, ABD’nin milli güvenliğine “korkutma” olarak değerlendirdiği İran, Rusya ve Kuzey Kore’ye aleyhinde yaptırımların alınmasını öngörüyor.

Yasanın 231. maddesine kadar, Rusya ile savunma ve istihbarat alanlarında çalışan kişilere karşı da yaptırım getirilebiliyor.

Bu yaptırımlar, Rusya Federasyonu için ya da onun adına çalışan kişilerle kasıtlı olarak “kayda değer operasyon” yapan reel ve tüzel kişiler için de geçerli olabiliyor.

Bu kapsamda Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemlerini alması, “kayda değer işlem” kategorisinde değerlendiriliyor ve yaptırım öngörülüyor.

YAPTIRIM LİSTESİNDE 12 MADDE VAR

CAATSA’nın 235. maddesi, ABD Başkanı’nın “ilgili birey ve kuruluşlara getireceği” yaptırımları 12 maddede düzenliyor:

Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara ihracat ithalat bankası desteğinin kesilmesiMal ve teknoloji ihracatı ruhsatı verilmemesiABD finansal kuruluşlarından kredi arz edilmemesiUluslararası mali kuruluşlardan kredi verilmemesiMali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesiYaptırım kapsamına alınan birey veya kurumlarla ihale ya da kontrat yapılmamasıDöviz üzerinden operasyon yapılmasının yasaklanmasıMali kurumlar ve bankalar aralarında ödeme ya da kredi transferlerinin yasaklanmasıYaptırım kapsamına alınan birey ya da kurumların ABD topraklarında gayrimenkul sahibi olmasının yasaklanmasıABD kişi ve kurumlarının yaptırım kapsamına alınan birey ya da kurumlardan sermaye veya borç alışverişinin yasaklanmasıYaptırım kapsamına alınan kişilere ABD’ye giriş yasağıYaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara benzer işlevi olan üstteki düzey görevlilere de yaptırım uygulanması.”

Yasanın ilgili maddesine göre, Başkan, bu 12 maddeden en düşük 5’ini seçip uygulamakla mesul.

Kaynak: Anadolu Ajansı

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir