AB’den ‘Türkiye ile ilişkilerde dönüm noktasına yaklaşıyoruz’ açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile ilişkilerde gidilecek yöne 10-11 Aralık’ta yapılacak AB Liderler Zirvesinde karar verileceğini belirterek, “İlişkilerimizde dönüm noktasına doğru yaklaşıyoruz.” dedi.

Borrell, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrasında basın toplantısı düzenledi. ABD’deki seçim sonrası AB-ABD ilişkileri, Belarus, Libya, Afganistan, Dağlık Karabağ’daki koşul gibi konuları ele aldıklarını vurgulayan Borrell, “Türkiye ile ilişkiler konusunda durumun kötüleştiğini” söyledi.

AB’nin Doğu Akdeniz konusunda Kıbrıs Rum kesimi ve Yunanistan ile dayanışma halinde olduğunu andıran Borrell, Türkiye’nin Kıbrıs ile ilgili son eylemleri ve açıklamalarının BM kararlarına aykırı ve gerilimi tetikleyici olduğunu savundu.

Borrell, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin davranışının AB ile ayrılığı artırdığını anlaması gerekli. Bunu söylediğim için üzgünüm lakin AB dışişleri bakanları böyle düşünüyor. Bizim de arzu ettiğimiz gibi pozitif gündeme dönmek için Türkiye’nin yaklaşımını değiştirmesi lüzum. AB Konseyi gelecek ay gidilecek yöne karar verecek. Süre tükeniyor ve Türkiye ile ilişkilerimizde dönüm noktasına doğru yaklaşıyoruz.”

Türkiye ile ilişkilerde AB’nin artı gündem veya yaptırım haricen BM himayesinde Kıbrıs müzakerelerinin her yerde başlaması için zaman tanınması gibi bir seçeneği olup olmadığı sorulan Borrell, aralıkta yapılacak AB Liderler Zirvesi’nden çıkacak kararı çoktan tahmin etmenin güç olduğunun altını çizdi.

Borrell, Doğu Akdeniz konusunda milletlerarası bir konferans düzenlenmesi için çalışmalarını sürdürdüğü bilgisini vererek, aralıktaki zirveden çıkacak kararın Türkiye’nin tutumuna yan olduğunu savundu. Borrell, şu ana kadar olumlu bir sinyal görmediklerini, kapalı Maraş’ın açılması gibi gelişmelerin AB dışişleri bakanları göre negatif gelişmeler olarak görüldüğünü kaydetti.

Borrell, “Doğu Akdeniz konulu konferans hakkında tavır belgemiz hazır. Ağırlama edilmesi gereken ülkelerin büyükelçileriyle istişareler yaptık.” dedi.

Belarus’a yaptırımlar genişleyecek

Borrell, Belarus konusunda ise AB’nin yaptırım paketini genişleteceklerini söyledi. Belarus’ta ağustosta yapılan seçim sonrası Alexander Lukaşenko dahil 50’den pozitif Belaruslu yetkiliye yaptırım uygulayan AB’nin bugüne dek kişileri gaye aldığını hatırlatan Borrell, pakete bazı kuruluş ve şirketlerin de ekleneceğini dile getirdi.

Belarus yönetiminin yaptırımlara karşın muhalefete karşın baskıya devam ettiğini dile getiren Borrell, AB üyesi ülkelerin çoğunun yeni yaptırım paketi hazırlanmasını istediğini, bazı alıngan idareli noktalara odaklanacaklarını açıklama etti.

ABD-AB ilişkilerini ABD’deki seçimden sonra dışişleri bakanları ile ilk kez ele alma fırsatı bulduklarına dikkati çeken Borrell, stratejik olarak kendine yeten bir AB’nin ABD’nin de çıkarına olacağına göze çarpan etti. Borrell, AB’nin stratejik otonomisinin tartışıldığını ama AB’nin Washington’un en iyi ortağı olmaya devam edeceğini aktardı. Borrell, ABD’nin yeni dışişleri bakanı kesin olduğunda AB Dışişleri Bakanları Toplantısına misafir etme edeceğini söyledi.

Afganistan konusunda gelecek hafta yardım konferansı düzenleneceğini ve AB’nin ülkedeki barıştırma sürecine desteğinin devam edeceğini vurgulayan Borrell, Dağlık Karabağ hakkında ise bölgede kalıcı bir çözüm için AGİT Minsk Grubunun çalışmalarına katkıya hazır olduklarını bildirdi.

Borrell, toplantıda Libya’nın da ele alındığını, sorunun çözümü için dönüm noktasına içten cesaret verici gelişmeler gördüklerini ama zorlukları da azımsamadıklarını açıklama etti. Borrell, Libyalıların dış müdahale olmadan çözüm için zorunlu desteği hak ettiğini vurguladı.

Etiyopya’daki çatışmalara da değinen Borrell, durumun önemli endişe kaynağı olduğunu, insani kriz tehlikesi bulunduğunu belirterek, diyalog çağrısında bulunduklarını hatırlattı ve desteğe hazırlanmış olduklarını söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ömer Tuğrul Çam

About admin

Check Also

Mogadişu'da bombalı araçla saldırı: 20 ölü

Mogadişu’da bombalı araçla saldırı: 20 ölü

Amin Ambulans Servisi Yöneticisi Dr. Abdulkadir Adan, yaptığı açıklamada, Hamar Jajab ilçesinde “Lul Yemeni” adındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir