ABD’li hap devi Moderna, geliştirdiği koronavirüs aşısını piyasaya sürmeye hazırlanıyor

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletine tabi Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede bütün dünyayı etkisi altına alan yeni müşteri koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle dünya genelinde bir milyonun üzerinde insan hayatını kaybederken, ölümcül salgına karşısında aşı geliştirme çalışmaları devam ediyor. Salgına karşı yürütülen aşı çalışmalarında öne meydana çıkan ABD’li ilaç şirketi Moderna, geliştirdiği aşıyı piyasaya sürmek için hazırlandığını duyurdu.

1,1 MİLYAR DOLAR ÖDEME ALDI

ABD’li ilaç şirketi Moderna, 30 bin kişi üzerinde son aşamada deneme edilen koronavirüs aşısına ilişkin sonuçların fazla yakında açıklanacağını duyurdu. aynı zamanda şirket, hemen “mRNA-1273” adını verdikleri aşıyı piyasaya sürmek için hazırlandıklarını belirtti. Moderna, aşının tedariğini karşılamak için anlaşmalı olduğu ABD ve diğer ülkelerden 1,1 milyar dolar ödeme aldığını açıkladı.

NET BİR SÜRE ÇİZELGESİ VERİLMEDİ

aynı zamanda şirket, son faz denemelerden elde edilen verilerin açıklanması konusunda net bir zaman çizelgesi vermedi, ama gönüllülerde görülen enfeksiyon sayısına emrindeki olarak önümüzdeki haftalarda erken verilerin ellerine ulaşacağını açıkladı.

Moderna, Johnson & Johnson, Pfizer/Biontech, AstraZenaca, SinoVac gibi büyük ilaç üreticileriyle birlikte aşı için son aşama klinik denemelerine devamlı sayılı şirketler arasında yer alıyor.

30 BİN KİŞİ ÜZERİNDE DENENİYOR

Moderna tarafından geliştirilen “mRNA-1273” adlı aşı şu anda 30 bin birey üstünde deneniyor. Aşının bu yılın sonunda Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) göre onaylanması bekleniyor.

RNA bazlı potansiyel aşı, Kovid-19’un insan hücresine tutunmasını karşılayan “çivi proteini” adı bahşedilen enzimi baskılayarak vücutta bağışıklık sağlamayı hedefliyor. FDA’nın verdiği onayın ardındaki birinci evre klinik denemeler 17 Mart’ta Washington eyaletinde başlamış, mRNA-1273, ahali üstünde denenmeye başlanan birincil Kovid-19 aşı adayı olmuştu.

ABD'li ilaç devi Moderna, geliştirdiği koronavirüs aşısını piyasaya sürmeye hazırlanıyor

About admin

Check Also

Grup toplantısında dikkat çeken detay! Yavuz Ağıralioğlu, Meral Akşener'in HDP'li vekillerle ilgili sözlerini alkışlamadı

Grup toplantısında dikkat çeken detay! Yavuz Ağıralioğlu, Meral Akşener’in HDP’li vekillerle ilgili sözlerini alkışlamadı

Kobani olayları soruşturması kapsamında HDP’li 9 milletvekili hakkında fezleke hazırlandı. Meclis’e gelecek fezlekelere karşı partilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir