ABD’li uzmandan uyarı çeken Libya yorumu: Savaşı Türkiye kazandı

ABD merkezli Ortadoğu Enstitüsü’nün, “Olayların Akışının Değişimi: Türkiye Trablus Savaşını Nasıl Kazandı?” başlıklı raporu üstüne düzenlediği panelde konuşan, raporun yazarlarından Pack, Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ’daki çatışmaların gerçekte benzer savaşlar olduğunu ifade etti.

Pack, “Sahiden, Libya, Suriye ve Dağlık Karabağ’da Türkiye ve Rusya’nın savaştığı ve aracılık yaptığı bir savaş var.” değerlendirmesinde bulundu.

illegal güçlerin lideri Halife Hafter’in ve iddiaya göre Libya Milli Ordusunun, Birleşik Arap Emrilikleri (BAE) gibi ülkelerin desteği ile savaşı başlatan taraf olduğunu ve bu yılın başından itibaren Türkiye’nin insansız hava araçları ilk kez elde etmek üzere yeni harp teknolojileri aleyhinde yenilgiye uğradığını kaydetti.

“TAMAMEN YABANCILAR SAVAŞTI, ANCAK SAVAŞ TÜRKLER TARAFINDAN KAZANILDI”

Libya savaşının kayda değer ölçüde havada yürütüldüğünü bildiren Pack, “Bazıları buna vekalet savaşı diyor fakat ben buna karşıyım. Bu sınır ötesi bir savaştı ve gelecekte de savaşlar ola ki de böyle yapılacak.” ifadesini kullandı.

Medya ve birçok uzmanın yurt dışından getirilen paralı askerlere fazla pozitif tartma vermesinin yanıltıcı olduğuna dikkat çeken Pack, “Toprak kazanılıp toprak kaybedilen karadaki kayda değer çatışmalar Libyalı unsurlarca yapıldı ama havada yabancılar karşı karşıya geldi, stratejik olarak adamakilli yabancılar savaştı ama savaş Türkler kadar kazanıldı.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE “EŞSİZ YIPRATMA SAVAŞI” İCRA ETTİ

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye, Libya ve Karabağ’da etkili zor olduğunu ispatladığına dikkat çekici eden ABD’li uzman, ocak ayının ortalarından itibaren Hafter güçlerinin yenileceğinin belirlenmiş olduğunu çünkü Türkiye’nin “özgün yıpratma savaşı” icra ettiğini kaydetti.

Türk hava savunma ve taarruz unsurlarının kabiliyet olarak üstün olduğunu gösteren Pack, Hafter güçlerinin psikolojik olarak kayıp vermekten kaçındığına ve bunun da savaşın seyrinin değişmesine yol açtığına uyarı çekti.

Benzer durumun Karabağ’da da laf konusu olduğuna işaret eden Pack, Ermenistan güçlerinin, Türk SİHA’ları bir uçtan bir uca hava üstünlüğünü kaybedip, tanklarının tek tek yıkım edildiğini gördüğünde kayıplarının daha da artmasından ve bedelin fazla daha ağır olmasından çekinerek teslim olmayı kabul ettiğini söyledi.

“RUSYA VE TÜRKİYE’NİN TÜM MENFAATLERİNİ KORUMADAN HİÇBİR ÇÖZÜM BAŞARILI OLAMAZ”

Birleşik Milletler (BM) nezdinden sürekli görüşmelerin “sus payı iddiaları” ile sarsıldığını ve dördüncü tur görüşmelerin yapılmasının pek olası olmadığını belirten Pack, Türkiye’nin zaferle çıktığı bu sürecin kazanımlarını gözetmek isteyeceğini ve BM’ye alternatif olarak Türkiye ile Rusya aralarında müzakerelerin olabileceğini dile getirdi.

Pack, “Rusya ve Türkiye’nin menfaatlerini ayrintilariyla korumayan hiçbir çözüm başarılı olamaz. Çünkü iki baskı de askeri olarak neler yapabildiklerini ispatladılar.” ifadesini kullandı.

ABD'li uzmandan dikkat çeken Libya yorumu: Savaşı Türkiye kazandı

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir