Afiyet Bakanlığı: Korona testi için belirlenen ücretten fazlasını alan özel hastanelere yaptırım uygulanacak, artı alınan vergi iade edilecek

Afiyet Bakanlığı PCR testi için yüksek fiyat alan kuruluşlar için hareket geçerek valiliklere yazı yolladı. Sıhhat Bakanlığı Afiyet Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, koronavirüs deneme ücretlerine ilişkin tüm ulus kurum ve kuruluşları ile valiliklere yazı gönderildi.

VATANDAŞLARDAN ŞİKAYET GELMİŞTİ

Bakanlık genelgesiyle belirlenen PCR testinin 250 TL olan fiyatı, bazı kuruluşlarda daha yüksek ücretlere yapılıyordu. Öyle fazla yurttaş hastanelerden aldığı faturalarla durumdan davacı olmuştu.

BELİRTİLEN VERGI DIŞINDA HERHANGİ BİR BEDEL ISTEK EDİLEMEZ

Koronavirüs testi çalışmaya yetkili bütün afiyet kuruluşları için Ulus Sıhhat Hizmetleri Fiyat Tarifesinde belirlenen fiyatlar üzerinden test ücretinin geçerli olduğu hatırlatılan yazıda, RT- PCR testi için bu ödenti dışarıda herhangi bir değer istek edilemeyeceği ve ilave aidat alınamayacağı vurgulandı.

FAZLADAN ALINAN AIDAT İADE EDİLECEK

Mevzuata aykırı uygulamaların tespit edilmesi halinde idari para cezaları ve ilgili afiyet tesisi sorumluları hakkında yönetimle ilgili yaptırımlar uygulanacak. Korona testi için fazladan alınan ücretin iadesi sağlanacak. Tutarsız uygulamaların sürdürülmesi halinde ilgili birimlerin faaliyetlerinin durdurulması yönünde operasyon yapılacak.

UYGULAMAYI SÜRDÜREN BİRİMLERİN FAALİYETLERİ DURDURALACAK

Yazıda, şu ifadelere yer verildi: “Bakanlığımızın düzenlemelerine ve Bakanlığımızca yayınlanan rehber ve algoritmalar ilgili mevzuatına aykırı uygulamaların tespit edilmesi halinde saptama edilen fiilin niteliğine kadar, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesine, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve 992 Sayılı Kanunun ilgili maddelerinde öngörülen yönetimsel para cezaları ile ilgili sıhhat tesisi sorumluluk sahibi/yükümlü müdürleri hakkında gerekli yönetimsel yaptırımlar uygulanacak. RT-PCR testi için fazladan alınan ücretin iadesi sağlanacak. Tutarsız uygulamaların sürdürülmesi ya da tekerrürü halinde ise 992 sayılı Tahririyat ve Tahlilat Yapılan ve Masli Teamüller Aranılan Umuma Kasıtlı Olarak Bakteriyoloji ve Kimya Laboratuvarları Kanununun ilgili maddeleri uyarınca ilgili birimlerin faaliyetlerinin durdurulması yönünde işlem tesisi edilecek.”

Sağlık Bakanlığı: Korona testi için belirlenen ücretten fazlasını alan özel hastanelere yaptırım uygulanacak, fazla alınan ücret iade edilecek

About admin

Check Also

Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti

Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti

Olay, Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü Merkez Karakolu içerisinde yaşandı. İddiaya göre sabah saatlerinde göreve gelen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir