Ahırına giren hayvanın sahibini bulmaya çalışırken bilinmezin içine düştü

– Ahırına giren hayvanın sahibini bulmaya çalışırken bilinmezin içine düştü

Beyin yakan data karmaşası sebebiyle kendisine ait olmayan hayvanı 7 aydır besliyor

İçinden çıkamadığı durumu bu sözlerle anlattı:

“Yani bu hayvan onun lakin o hayvan bunun değil”

Benzer renkte başkasına ait öküzü satınca öküz sahipsiz şekilde ortada kaldı

Ahırına yerleşen hayvanı sahibi çıkmazsa hayır için satacak

KOCAELİ – Kocaeli‘de 7 ay önce ahırına giren büyükbaş hayvanın sahibini arayan Oğuzhan Kanpara, arayış sırasında yaşadığı veri karmaşası sebebiyle bir türlü işin içinden çıkamadı. Kanpara, sahibinin bulunmaması halinde hayvanı hayır için bağışlayacağını söyledi.

Durum takriben 7 ay önce Kocaeli’nin Gölcük ilçesi Kanpara Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye takriben Kanpara Mahallesi’nde büyükbaş hayvan yetiştiren Oğuzhan Kanpara(32), 7 ay önce ahırına yabancı bir büyükbaş hayvanın girdiğini gördü. Hayvanın köyde bir başka üreticiye ait olabileceğini düşünen Kanpara, hayvanın sahibi kadar gelip alınması için beklemeye başladı. 7 aydır sahibi çıkmayan hayvanı besleyen Kanpara, hayvanın küpesinden elde ettiği bilgiler ardından içinden çıkamadığı bir bilgi karmaşası ile baş başa kaldı.

Ahırına nerden gelmediğini bilmediği öküzün kulak küpesinden sahibini belirleyen Kanpara, hayvanın sahibinin satış gerçekleştirmek istediği sırada bir başkasına ait aynı bir hayvanı sattığını, satın alan şahsın da hayvanı başkasına sattığını öğrendi. Hatalı hayvanı satan şahsa ulaşan Kanpara, şahsın hayvanı almayı kabul etmemesi üzerine satın alan kişiyi aradı. O kişiden de negatif yanıt alan Kanpara, kimin olduğunu bir türlü bulamadığı öküzün sahibini ortaya hariç tutmak için çevre köylere ve Kaymakam’a haber vererek takviye istedi. Kanpara, bir süre daha sahibinin ortaya çıkmaması halinde hayvanı satarak gelirini hayır işlerine bağışlayacağını söyledi.

7 aydır sahibi çıkmayan tosuna bakıyor

Uzun süredir hayvanı aradığını söyleyen Oğuzhan Kanpara, “Bu hayvanı, alt biz köy yerindeyiz cümbür cemaat birbirinin hayvanlarına sahip çıkar. Kimse kimsenin malını çalmaz burası böyle diğer mekanlar gibi değil yani kimse kimsenin malını almaz. Emrindeki ben tanıdık olmayan bir köydendir diye düşündüm. Hayvan baktım gitmiyor, benim ahırımın oraya artık yerleşti gitmiyor, ineklerimden ayrılmıyor. Daha Sonra ast ben birkaç gün önemsemedim. Aradan zaman geçtiği süre bir baktım sahibi değil. Sağa sola haber verdim yok” dedi.

Ayını renkte başka bir hayvan satılınca işler karıştı

Hayvanın sahibini ararken bilgi karmaşası içine düştüğünü anlatan Kanpara, “Ast bu olayın üstünden bir hafta daha sonra buradan bir köylü abimiz geldi. Bir tane hayvan aldı, hayvan benzer şu anki bulunan hayvana benziyordu. Kendi hayvanı diye getirdi. Yan biz olayı daha sonra öğrendik. Meğerse o abi kendi hayvanı yerine başkasının hayvanını getirmiş. Yani ne oldu? Şuanda bu hayvan gerçekten o abinin lakin o abi başkasının hayvanını getirdi. Ama sorunu çözemiyoruz çünkü değişik hayvan kimin bulunamıyor. Yani bu hayvanın şuanda gerçekte sahibi muhakkak ama, değişik hayvanın sahibi değil. Öbür ahali da bu hayvanın yerine öbür hayvanı aldıkları için bu hayvanı getirmiyorlar. ‘Bizim hakkımız değil’ diyorlar” diye konuştu.

“Yani bu hayvan onun lakin o hayvan bunun yok”

Kulak küpesinden hayvanın sahibini bulunca işin daha da karıştığını açıklayan Kanpara, “İşte hayvanın kim olduğu emin gerçekte hayvan Siretiye köyünde bir abimize ait bu hayvan. Ama o abimiz 2-3 ay önce yanlışlıkla aynı bu hayvan a aynı meziyette renk olarak bir hayvanı buradan hayvanı kaybolunca getirdi yani kendi ahırına getirdi o da başkasına satmış. Oda başkasına satmış yani değişik hayvan kayboldu. Daha doğrusu abimiz, bu hayvanı kendi hayvanı sanıp sattı. Yani bu hayvan onun fakat o hayvan bunun değil. Sahibi bulunmazsa büyük olanak bir hayır kurumuna bağışlanacak. Gerçekte bana al dediler, ‘Sana düşer’ dediler lakin benim buna ihtiyacım değil Allaha şükür. Olan bana yetiyor, bundan başka başkasını malında gözümüz yok. Gerekirse kurbanda satarız bir hayır kurumuna bağışlarız” şeklinde konuştu.

Ahırına giren hayvanın sahibini bulmaya çalışırken bilinmezin içine düştüAhırına giren hayvanın sahibini bulmaya çalışırken bilinmezin içine düştüAhırına giren hayvanın sahibini bulmaya çalışırken bilinmezin içine düştüAhırına giren hayvanın sahibini bulmaya çalışırken bilinmezin içine düştü

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / CİHAN ATİK

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir