AK Partili Cahit Turhan, ‘Vergi affı’ tartışmalarına son noktayı koydu: Af değil, yapılandırma var

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Özkan, ‘İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değiştirme Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin Genel Kurul’daki görüşmelerinin bu hafta tamamlanmasını planladıklarını söyledi. Özkan, 2 bölüm ve 51 maddeden oluşan teklif ile bütün dünyayı etkisi altına bölge koronavirüs salgınının istihdam üstünde oluşan yükünün sosyal devlet ilkesi uyarınca paylaşılması ve giderilmesi, normalleşme sürecinde hareketlenecek olan ekonominin istihdamla desteklenmesinin amaçlandığını belirtti. Özkan, “Idareli program hedeflerinin gerçekleştirilmesi, vergide adaletin, etkinliğin ve verimliliğin sağlanması için bir takım güncellemelerin yapılması amaçlanmaktadır” dedi.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN MÜJDESİ DE YER ALACAK”

Özkan, salgının millet üstünde oluşturduğu hesaplı yaraları seri bir şekilde kapattıklarına uyarı çekerek, “Önerge ile kısa çalışmanın sona ermesini tahminen sağlanan normalleşme desteğine ilişkin sürelerin uzatılması, işverenlerimiz göre 1 Ocak 2019 ile 17 Nisan 2020 dönemindeki asgari sigortalı sayısına ilave olarak istidam edilecek her bir çalışan için SGK prim desteği verilmesi, işten ayrılan kişilerin istihdama daha hızlı dönüşlerinin teşvik edilmesi amaçlanıyor. Esnaf Ahilik Sandığı uygulamasının yürürlük tarihinin 31 Aralık 2023’e ertelenmesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesi; KYK, vergi, SGK, yönetimle ilgili para cezaları gibi bir takım kamu alacakların baştan yapılandırılması da yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

“VERGİ AFFI LAF KONUSU DEĞİL”

Özkan, teklifte vergi yapılandırmalarına ilişkin düzenlemelerin, ‘aidat affı’ olmadığının altını çizerek, “Belediyelere olan emlak vergisi de dâhil tüm ödenti borçları, yönetimsel para cezaları, SGK prim borçları, yaklaşık 3 milyon gencin ilgiyle beklediği KYK borçları gibi kamu alacaklarının anapara değişmez kalarak, faizlerin silinmesidir. Yapılandırmadan adet edinmek isteyen vatandaşlarımız, kanunun çıktığı tarihten itibaren yılsonuna kadar posta aracılığıyla ya da internet aracılığı ile başvuru etmesi gerekecektir. Böylece başvuru formu için ulus kurumlarında yığılmalar yaşanmayacaktır. Yapılandırmada; maksimum 18 taksit yapılabilecek ve taksitler 2 ayda bir ödenecektir. Peşin ödenmesi durumda ise işleyen faizler silinecektir. Daha önce yapılandırmaya katılanlar veya yapılandırması bozulanlar da bu düzenlemeden yararlanabileceklerdir. İlk taksitin ödenmesiyle de tüm adli takipler durmuş olacaktır” ifadelerini kullandı.

Cahit Özkan keza, evlerinde ürettikleri malları internet üzerinden satanlara gelir vergisi muafiyeti sağlanması, turizm konaklama vergisi yürürlüğünün 1 Nisan 2022’e ertelenmesi, başvuru süresi 31 Aralık 2020’de sona eren bir takım aidat avantajlarının sürelerinin uzatılması, Cumhurbaşkanına yüzde 20 olan kurumlar vergisi oranını 5 puana dek indirme ve her tarafta kanuni seviyesine getirme yetkisi verilmesi ve yurtdışında bulunan para, altın, döviz ve diğer anapara piyasası araçlarını, 30 Haziran 2021 tarihine kadar Türkiye’deki bankalara belirten kişilere bağımsızlık tasarruf imkânı sağlamasının öngörüldüğünü kaydetti.

“1999 SONRASI YAPILAR DEPREME DAYANAKLI”

Soruları da yanıtlayan Özkan, depremle ilgili yeni egzersiz ve yasal düzenleme olup olmadığına ilişkin “şimdi bilhassa 1999’da yaşanan depremden sonra çıkartılan hukuki düzenlemeler çerçevesinde inşa edilen yapıların depreme dirençli olduğunu aradan geçen sürede test etmiş bulunuyoruz. Özellikle 2002’den sonra AK Parti hükümetlerimiz, 970 bin konut yapı etmek suretiyle, özel sektörün de kentsel dönüşümünü cesaretlendirmek suretiyle vatandaşlarımızın güvenli, sağlam, dirençli konutlarda oturmalarını tedarik ettik. Çalışmalarımıza tam gaz devam ediyoruz” biçiminde cevap verdi.

AK Partili Cahit Turhan, 'Vergi affı' tartışmalarına son noktayı koydu: Af yok, yapılandırma var

About admin

Check Also

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye'deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye’deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İletişim Fakültesinin düzenlediği Webinar serisinin sekizinci çevrimiçi yayın konuğu, “Oyunun DNA’sı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir