Alman Bakan, Canan Karatay’ın ‘Karbonatlı suyla gargara yapmak virüsten koruyor’ önerisine takviye verdi

Türkiye’de Prof. Dr. Canan Karatay‘ın, virüsün etkisini eksilmek için gargara yapılması önerisine bazı kesimlerden sert tepkiler yükselirken, Almanya Sıhhat Bakanı Jens Spahn “Gargara yapın” dedi. Alman basını da Spahn’ın sözlerini, “Gargara, koronanın yayılmasını önlüyor” diye manşetlerine taşıdı.

Neuen Osnabrücker Zeitung’a konuşan Bakan Spahn, koronavirüsün yayılmasının gargara doğru azalacağından ümitli olduğunu vurguladı.

VİRAL YÜKÜ AZALTIYOR

Spahn, “Tamamlanmış bilimsel bir araştırma ve sonuç yok. Ama ağzı arındırmak için alkolde ya da sofra tuzunda açılmış uçucu yağlarla, tuz gargarayla yapılan ağız çalkalama, ağız ve boğaz bölgesindeki viral yükü azaltır” dedi.

Bakan, ne cins bir gargara yapılması gerektiği veya bir formül belirtmedi ve herkesin kendi yöntemini uygulaması gerektiğini vurguladı. Kendisinin de, uyumlu olarak gargara yaptığını ve “elbette canının yanmadığını” söyleyen Spahn’ın bu tezleri, sofra tuzuyla yapılan gargaranın, özellikle aile içinde virüsü oldukça azalttığı yönündeki sağlıkçıların görüşlerine dayanıyor.

Alman Bakan, Canan Karatay'ın 'Karbonatlı suyla gargara yapmak virüsten koruyor' önerisine destek verdiAlmanya Sıhhat Bakanı Jens Spahn

İSPANYOL GRİBİNE KARŞI KULLANILDI

İyot çözeltileri ya da etanol içinde açılmış buharlaşan yağlar içeren gargaraların etkili olduğu belirtiliyor. Salin solüsyonlarıyla gargara yapmak 1918’de İspanyol gribiyle mücadelede zaten kullanılmıştı ve Japonya’da da pandeminin başlangıcından beri vatandaşlar gargara yapmaya teşvik edilmişti.

CANAN KARATAY NE DEMİŞTİ

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, “Hiçbir virüs alkali denilen ortamda yaşamaz, bu yıllardır söylenen bilimsel bir gerçektir. Bütün arkadaşlarıma, sağlık durumu kurumlarında çalışan herkese ve vatandaşlara sabahleyin-akşam karbonatlı suyla gargara yapmalarını öneriyorum. El yıkamak, uyku ve değişken olmak fazla manâlı” ifadelerini kullanmıştı.

About admin

Check Also

Muharrem İnce, CHP'den partisine 3 milletvekili geçeceği iddialarını yanıtladı: Sadece 3 mü?

Muharrem İnce, CHP’den partisine 3 milletvekili geçeceği iddialarını yanıtladı: Sadece 3 mü?

Memleket hareketi başlatan ve parti kurma çalışmalarını hızlandıran CHP eski Yalova Milletvekili Muharrem İnce, kurmaylarıyla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir