Amerika ve Avrupa’nın yere göğe sığdıramadığı Akbaşlar tehlikede! Kıymetli ırkı acımadan öldürüyorlar

Dünyaca ün yapmış çoban köpeği ırklarından biri olan ve özellikle koyun, keçi gibi küçükbaş sürülerinin güdülmesinde ve korunmasında kayda değer rol üstlenen Akbaşların sayısı gün geçtikçe azalıyor. Son olarak Eskişehir‘e 34 kilometre uzaklıktaki Çanakkıran Mahallesinde süt keçisi yetiştiriciliği yapan Bircan Tepe’nin 5 Akbaş cinsi köpeği silahla vuruldu.

AKBAŞLARIN OLMADIĞI SÜRÜYE SURT SALDIRDI

Caniler göre vurulan savunmasız hayvanlardan 3 parça başına ölürken, zarar görmüş olarak kurtulanlar ise hayata küsmüş durumda. Olayın peşinde korumasız kalan sürüye kurt saldırması sonucunda Bircan Tepe’nin 5 keçisi telef oldu.

“SÜRÜYÜ KORUYAN BİR KÖPEĞİMİZ 2 YILDA YETİŞİYOR”

Bircan Yokuş, köpeklerinin ölmesine çok üzüldüğünü söyledi. Akbaş ırkının koyun ve keçi sürüleri için çok değerli olduğunu aktaran Yığın, “Sürüyü koruyan bir köpeğimiz 2 yılda yetişiyor. Nasıl ancak şehirlerde polis ve jandarma olmadığında olaylar artıyorsa bu hayvancılıkta da benzer. Köpeklerimiz bizim korunmamızı karşılayan, doğadaki en kayda değer yoldaşlarımız, arkadaşlarımız.

Amerika ve Avrupa'nın yere göğe sığdıramadığı Akbaşlar tehlikede

“İNSAN BİLE DİYEMİYORUM”

Bu noktada köpeği vuran kişi sadece köpeği vurmuyor. Köpekle birlikte köpeğin koruduğu sürüyü de vuruyor. Cümbür Cemaat kendisine yeterli sayıda köpeğe bakıyor. Köpeksiz kalınca doğada savunmasız kalıyorsunuz. Kendi çevrenizden köpek bulmanızda çok baskı çünkü Akbaşlar paha biçilmez hayvanlar. 2-3 yılda verim almaya başlıyoruz, bunlar ulusal ırkımız. Tam verim almaya başlayınca böyle bir canilikle karşılaşınca da insan bile diyemiyorum bunlara. o kadar cahilce bir tutum fakat, insanların sizle olan sorunlarını sizden değil de o savunmasız hayvanlardan çıkarması vicdansızlıktan başka bir şey yok” diye konuştu.

“ÖLEN KÖPEKLER YARIŞMALARDA DERECELER YAPMIŞTI”

Türkiye’nin manâlı Akbaş yetiştiricilerinden Altuğ Ulucan ise gelişmiş ülkelerin Akbaşları yere göğe sığdıramadığını açıklama etti. Akbaşların keza vurularak ayrıca de öbür çiftlerle çiftleştirip özelliklerini kaybederek neslinin risk altına girebileceğini aktaran Ulucan, “Ulusal değerlerimize bundan böyle sahip çıkılması lüzumlu ama ölen köpekler fiilen Akbaş ırkı için önemliydi. Sayıları az kalmış bir insanlar için manâlı damızlıklardı, yarışmalarda dereceler yapmış köpeklerdi. Bu köpekler vurulmaya başladı. Bu nadide ırkımızın korunmasını istiyorum. Amerika ve Avrupa bu köpeklerimizi yere göğe sığdıramıyor. Dünyanın her yerinden Akbaşlar hakkında veri istiyorlar. Maalesef Türkiye’de ne federasyonlar, ne dernekler ne de devlete ait kurumlarımızın Akbaş ile ilgili çalışması değil. Irkımız gitgide artarak özelliğini kaybediyor. Türkiye’de büyük köpek hevesi de oturdu. Akbaşları büyük köpeklerle eşleyip büyük beyazlar üretip bunlara Akbaş demeye başladılar. İyi Akbaş yetiştiricilerinin, bakıcılarının ellerindeki köpekleri de vurmaya başladılar. Bu yıl Eskişehir’de 9’dan pozitif Akbaş vuruldu” dedi.

Amerika ve Avrupa'nın yere göğe sığdıramadığı Akbaşlar tehlikedeAmerika ve Avrupa'nın yere göğe sığdıramadığı Akbaşlar tehlikede! Kıymetli ırkı acımadan öldürüyorlarAmerika ve Avrupa'nın yere göğe sığdıramadığı Akbaşlar tehlikede! Kıymetli ırkı acımadan öldürüyorlarAmerika ve Avrupa'nın yere göğe sığdıramadığı Akbaşlar tehlikede! Kıymetli ırkı acımadan öldürüyorlarAmerika ve Avrupa'nın yere göğe sığdıramadığı Akbaşlar tehlikede! Kıymetli ırkı acımadan öldürüyorlarAmerika ve Avrupa'nın yere göğe sığdıramadığı Akbaşlar tehlikede! Kıymetli ırkı acımadan öldürüyorlarAmerika ve Avrupa'nın yere göğe sığdıramadığı Akbaşlar tehlikede! Kıymetli ırkı acımadan öldürüyorlarAmerika ve Avrupa'nın yere göğe sığdıramadığı Akbaşlar tehlikede! Kıymetli ırkı acımadan öldürüyorlarAmerika ve Avrupa'nın yere göğe sığdıramadığı Akbaşlar tehlikede! Kıymetli ırkı acımadan öldürüyorlarAmerika ve Avrupa'nın yere göğe sığdıramadığı Akbaşlar tehlikede! Kıymetli ırkı acımadan öldürüyorlar

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / ÇAĞATAY GÜR

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir