Ankara Güvenpark’taki terör örgütü PKK’nın kanlı saldırısının ikinci davasında 3 sanığa suç oluşturan yağdı

Kızılay’daki Güvenpark otobüs duraklarında, 13 Mart 2016’da, bomba yüklü otomobille düzenlenen saldırıya ilişkin 8’i tutuklu 55 sanığın yargılandığı dava, 21 Kasım 2018’de karara bağlandı. Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen davada, davanın bir numaralı sanığı Mehmet Veysi Dolaşan’a ’36 kişiyi öldürme’ suçundan 36 kez, ‘devletin birliği, ülke bütünlüğünü bozma’ suçundan da 1 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, ‘342 kişiyi öldürmeye teşebbüs’ suçundan ise 10 bin 260 sene hapis cezası verildi. Hem 2 sanığa ağırlaştırılmış ömür boyu, 6 sanığa değişen yıllarda hapis cezası verilirken, 7 davalı ise beraat etti. Arasında PKK/KCK terör örgütünün sözde üst düzey yöneticilerinden Cemil Bayık, Zübeyr Aydar, Murat Karayılan, Remzi Kartal, Sabri Ok ve Salih Müslim’in de bulunduğu 36 sanığın dosyası ise ayrıldı.

İKİNCİ DAVA AÇILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca belli başlı davanın kaçak sanığı ve saldırının planlayıcısı olduğu ileri sürülen Vahit Ayçil’in kaçmasına destek ettiği gerekçesiyle Ferit Ak ve Salih Şahin hakkında da dava açıldı. Ankara 4’üncü Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi, esas davada ‘silahlı terör örgütüne fon temin etmek suretiyle takviye ederek terörizmi finanse etmek’ suçundan aldığı 8 yıl hapis cezası eksik bulunarak, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf) göre bozulan sanık Suphi Akbaş’ın dosyasını da 2 sanığın yargılandığı dava ile birleştirdi.

Ankara Güvenpark'taki terör örgütü PKK'nın kanlı saldırısının ikinci davasında 3 sanığa ceza yağdı

TÜM SUÇLAMALARDAN SORUMLULUK SAHIBI TUTULDU

Davanın bugün görülen karar duruşmasına tutuklu sanıklar Suphi Akbaş ile Ferit Ak, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Tutuksuz davalı Salih Şahin, duruşmaya katılmazken, davalı avukatları ise hazır bulundu. Sanık Akbaş, savunmasında, iddianamede kendisi ile ilgili suçlamaların maddesel delile dayanmadığını, saldırıyla bir ilgisinin bulunmadığını bahis ederek, beraatini istedi. Davalı Ak da Vahit Akçil’i tanımadığını, isim benzerliği sebebiyle hakkında dava açıldığını ileri sürdü.

Ankara Güvenpark'taki terör örgütü PKK'nın kanlı saldırısının ikinci davasında 3 sanığa ceza yağdı

SANIKLARA SUÇ OLUŞTURAN YAĞDI

Mahkeme heyeti, sanık Suphi Akbaş’a ’36 kişiyi öldürme’, ‘devletin birliği, ülke bütünlüğünü bozma’, ‘332 kişiyi öldürmeye teşebbüs’, ‘yasa dışı patlayıcı madde bulundurmak’ suçlarından 37 defa ağırlaştırılmış ömür boyu ve 10 bin 276 yıl hapis cezası verdi. Ferit Ak ile tutuksuz davalı Salih Şahin’e de ‘örgüte aza olmamakla birlikte kasten ve içinden gelerek takviye etme’ suçundan 15’er yıl hapis cezası verildi. Tutuksuz sanık Salih Şahin hakkında da kararla birlikte tutuklamaya karşın yakalama kararı çıkarıldı.

Ankara Güvenpark'taki terör örgütü PKK'nın kanlı saldırısının ikinci davasında 3 sanığa ceza yağdı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Özkan ARSLAN

About admin

Check Also

Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti

Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti

Olay, Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü Merkez Karakolu içerisinde yaşandı. İddiaya göre sabah saatlerinde göreve gelen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir