Ankara’da toplu nakliye araçlarında HES kodu zorunlu ışık halkası getirildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), yeni alıcı koronavirüs (Kovid-19) ile uğraş dahilinde toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşların, HES kodu bulundurmalarının gerekli ülkü getirildiğini bildirdi.

Belediyeden yapılan açıklamada, BENLIK otobüsleri, Metro ve Ankaray’a binen vatandaşların HES kodu bulundurmalarının gerekli olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Ankara Valiliğinin aldığı karar uyarınca Kovid-19’la çaba kapsamında toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlarımızın HES kodu bulundurarak kullanmaları gerekli ışık halkası gelmiştir. Bütün Ankarakart kullanan vatandaşların en geç 16 Ekim’e dek www.ankarakart.com.tr adresinden kartlarını kişiselleştirmeleri gerekmektedir.” bilgisine yer verildi.

4 İLDE HES KODU GEREKLI HALE GETİRİLDİ

Öte yandan, koronavirüs salgını ile çaba zarfında Afyonkarahisar, Diyarbakır, Gaziantep ve Siirt’te vatandaşların HES kodu bulundurmaları gerekli hale getirilmişti.

HES KODU NEDİR?

HES (Yaşam Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat dahilinde, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Kovid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı tehlikesiz şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur.

Bu kod yalnızca toplu taşıma araçları, toplu kullanım alanları gibi yerlerde geçirilecek vakit boyunca bulaş riskini eksilmek amacına hizmet etmektedir. Kovid-19 veya temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz öteki kişilerin sonradan Kovid-19 testinin fazla olduğu takdirde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu, “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması üzerinden, “HES kodu işlemleri” bölümüne girilerek alınabiliyor. Ardından “HES kodu oluştur” butonuna tıklanarak ve kod başvuru süresi seçilerek kod oluşturuluyor.

Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun vakit ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm idare, vatandaşların kendi kontrolünde.

Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebiliyor. Hangi kodun hangi kurumla paylaşıldığına ilişkin liste görüntülenebiliyor.

Ankara'da toplu taşıma araçlarında HES kodu zorunlu hale getirildi

Kaynak: Anadolu Ajansı / Fırat Taşdemir

About admin

Check Also

Son dakika haberleri | Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fethi Sekin'in babası ile kanaat önderi Nazırlı'ya hastanede ziyaret

Son dakika haberleri | Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Fethi Sekin’in babası ile kanaat önderi Nazırlı’ya hastanede ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hastanede tedavi gören kanaat önderi Hafız Abdullah Nazırlı ve şehit polis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir