Antalya depremi neden şiddetli hissedildi? Prof. Dr. Naci Görür, sebebini anlattı

Akdeniz’de merkez üssü Antalya‘nın Gazipaşa ilçesi açıkları olan 5,2 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. Antalya şehir merkezi ve ilçeleriyle Burdur ve Muğla’da da hissedilen depremde, ilk belirlemelere tarafından can veya mülk kaybı yaşanmadı. Vatandaşları huzursuz eden depremle ilgili izah etme yapan Prof. Dr. Naci Görür, depremin neden bu kadar şiddetli hissedildiğini açıkladı.

KIYIYA YAKIN OLDUĞU İÇİN ŞİDDETLİ HİSSEDİLDİ

İsabetli zelzele tahminleriyle bilinen Görür açıklamasında, “Antalya’da olan deprem Kıbrıs-Helen yayı ile ilgili olmalıdır. Zelzele dalma-batma zonunun Anadolu levhası üstünde ve görece kıyıya yakın bir yerde olduğu için şiddetli hissedilmiş olabilir” dedi.

Antalya depremi neden şiddetli hissedildi? Prof. Dr. Naci Görür nedenini anlattı

YER SARSINTISI ANTALYA VE ÇEVRE İLLERDE HİSSEDİLDİ

AFAD, 15.44’te Antalya’nın Gazipaşa ilçesi açıklarında 5.2 büyüklüğünde, 77.58 kilometre derinlikte bir depremin meydana geldiğini duyurdu. Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 5.5 olarak açıkladı. Yer Sarsıntısı Antalya ilk önce almak üzere Muğla, Mersin, Isparta, Adana ve birçok çevre ilde hissedildi.

ANTALYA VALİSİ: OLUMSUZ BİR KOŞUL YOK

Antalya Valisi Ersin Printer, depremle ilgili yaptığı açıklamada, “İlimiz Gazipaşa İlçesi açıklarında saat 15.44’de meydana gelen 5.2 şiddetindeki depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Gelen birincil bilgilere kadar negatif bir koşul yoktur. Evlerinin önüne çıkmak isterlerse müsaade ediyoruz. Sokağa çıkma yasağımız var tabi. 112’ye telefonlar geldi, buradan da duyurmak isterim. Arzu edenler, isteyen vatandaşlarımız evlerinin önüne çıkabilirler. Bunu 112’yi, jandarmayı, polisi arayanlara da söyledik. Evlerinin önüne çıkmalarında bir mahsur yok” ifadelerine yer verdi.

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir