Aşılar gelmeden kavgası başladı! ‘Çin malıdır güvenilmez’ diyen de var ‘Başka çare yok’ diyen de

Türkiye’de 11 Aralık‘tan daha sonra uygulamaya girmesi planlanan Çin aşısı ile ilgili kamuoyunda kafa karıştıran tartışmalar yapılıyor. Özellikle ‘Çin malı’ algısı sebebiyle koronavirüse karşısında geliştirilen aşıyla ilgili sosyal medyada aralarında sanatçı ve doktorların olduğu bir takım kesimler “Vurdurmam” görüşünü savunurken bir takım kesimler ise başka çıkış kapısı olmadığını dile getiriyor.

“STANDARTLARA UYGUN BULUNURSA ERKEN KULLANIM İZNİ VERİLECEK”

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, kendisinden başlayarak tüm sağlık personeline yapılacağını belirtmiş, gelen aşıların milletlerarası akredite Halk Müziği Sağlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarlarındaki gibi bütün incelemelerden geçirileceğini duyurmuştu. Koca, “Güvenlilik testlerinin olumlu çıkması ve Evre-3’ün erken sonuçlarını takiben verileri TİTCKdeğerlendirecek ülkemiz standartlarına uygun bulunduğu takdirde erken tatbik izni verilecek. Bundan sonradan aşılar vurulacak” demişti.

ETKİSİZ OLDUĞUNU SÖYLEYENLER DE VAR “BEBEKLERE YAPILMAZ” DİYEN DE

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre, koronavirüse karşın danışıklı dövüş teorilerine inananların oranının her geçen gün artması, Türkiye’de son yıllarda aşı karşıtlığını da körükledi. Aşı güvenilirliğinden uzun vadedeki etkileri ve gerekliliğine dek böylece çok ayrı iddialar ortaya atılıyor. Kimi “etkisiz”, kimi ise “bebeklere aşı yerine getirmek, bağışıklık sisteminin çalışmasını bozarak hastalıklara yol açabilir” diyor. Kızamık, kabakulak, çocuk felci gibi aşıyla önlenebilir hastalıklar kaybolmaya yüz tuttuğu için, aşıya lüzum olmadığını düşünenler de bulunuyor. Aşıda koruyucu olarak civa gibi güvenli olmayan elementler ile alüminyum gibi zararlı maddelerin bulunduğunu düşünerek ast etkileri olduğunu belirtenlerin sayısı da epeyce pozitif. “Civa 2 formlu, fazla hızlı vücuttan atılıyor, hasar vermeyen formu yalnızca fazla dozlu aşılarda kullanılıyor” diyen uzmanlar ise aşıya “şart” gözüyle bakıyor.

UZMANLAR DEĞERLENDİRDİ

“TEK KURTULUŞUMUZ”

Prof. Dr. Necmettin Ünal (Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Duyu Yitimi ve Reanimasyon Başlıca Bilim Dalı Öğretim Üyesi): Aşı, tek kurtuluşumuz. Salgını bitirmek istiyorsanız ülkenin %70-80’inde bağışıklığı geliştirmelisiniz. Bunu yapacak tek şey de aşı gibi görünüyor. Çin aşısıyla ilgili soru işaretleri olabilir; fakat bu aşı, dünyada en çok tecrübe edilmiş aşı üretim teknolojisiyle üretiliyor. Ast etkilerinin önceden tahmin edilmesi ve başarıya ulaşması büyük bir ihtimal. Az Önce fazla sayıda bilgi olmasa da birkaç gün içinde safha sonuçları yayımlanacak ve önümüz açılacak. Türkiye’nin elinde bu aşıyı değerlendirecek laboratuar imkânı da var. Alman aşısının Safha-3 çalışmasına katıldım, sadece bir gün azıcık ateşim çıktı. Tüm aşıların buna benzer önemli olmayan emrindeki etkileri olur.

“KESİNLİKLE GÜVENİLİR”

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz (Bilim Kurulu Üyesi): Aşılar, şüphesiz güvenilir. Bu, raporlar ve çalışmalarla ispatlanacak bir şeydir ama, bizde de bu yapılıyor. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunda gripten kızamık, kabakulak, koronavirüs gibi Türkiye’ye giren her aşı, en düşük iki üç hafta emniyet, biyokimyasal gibi o kadar fazla testi geçtikten sonra olumlu rapor verilirse uygulanır. Sağlık Durumu Bakanlığı, milletlerarası düzeyde çalışıyor. Aşıların %90 üzerinde başarı sağladığı biliniyor. İnsanların sadece kendini değil, tüm ülkedeki insanları ve riskli grupları da düşünerek aşı olmalı. %100 etkili olmasa bile hastalığa yakalanma riskini de yakalanınca şiddetini de azaltıyor. Virüs sadece aşılarla engellenir. Ben de aşı olacağım. Bakanlık onaylı aşıların yapılmasından yanayım.

About admin

Check Also

6 yaşındaki kızının velayetini kaybeden Meral Kaplan gözyaşlarına boğuldu

6 yaşındaki kızının velayetini kaybeden Meral Kaplan gözyaşlarına boğuldu

İstanbul 3. Aile Mahkemesi’nde görülen boşanma davasında Meral Kaplan ve taraf avukatları hazır bulundu. Erhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir