Ateşkesin bozulması sonrası Trump’tan ilk açıklama: hayal kırıklığı

ABD Başkanı Donald Trump, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ateşkesin bozulmasına ilişkin, “Bunu görmek hayal kırıklığı.” yorumunda bulundu.
Trump, Michigan eyaletinde düzenleyeceği miting için uçağına binmeden önce Andrews Hava Üssü’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin, “Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki ateşkesin bozulmuş olmasından dolayı düş kırıklığına uğradınız mı?” sorusu üzerine Trump, “Azerbaycan ve Ermenistan iyi anlaşamıyor. Fazla uzun süredir bu konuyla uğraşıyorlar. Evet ateşkesin bozulduğunu görmek hayal kırıklığı.” ifadesini kullandı.
Uzun süredir aralarında uyuşmazlık olan ülkelerde ateşkesin bozulduğunun görüldüğünü bildiren Trump, “Onlar her tarafta bir araya gelecektir.” dedi.
Ermenistan, Azerbaycan köyünü bilye bombasıyla vurdu
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, bugün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın sivillere aleyhinde kullanılması yasak olan Smerch füze içinde yer alan bilye bombalarıyla Karayusuflu köyündeki sivilleri vurduğunu bildirmişti.
Hacıyev, saldırıda 4 kişinin öldüğünü, 13 kişinin yaralandığını kaydetmişti.
ABD’nin Azerbaycan ile Ermenistan’ın üstünde anlaştığını açıkladığı, Dağlık Karabağ’da insani amaçlı geçici ateşkes 26 Ekim’de lokal saatle 08.00’de yürürlüğe girmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Dildar Baykan

About admin

Check Also

Grup toplantısında dikkat çeken detay! Yavuz Ağıralioğlu, Meral Akşener'in HDP'li vekillerle ilgili sözlerini alkışlamadı

Grup toplantısında dikkat çeken detay! Yavuz Ağıralioğlu, Meral Akşener’in HDP’li vekillerle ilgili sözlerini alkışlamadı

Kobani olayları soruşturması kapsamında HDP’li 9 milletvekili hakkında fezleke hazırlandı. Meclis’e gelecek fezlekelere karşı partilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir