Atmaca füzesinde hızlı üretime geçilmesi için son bir test kaldı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Roketsan Idare Heyeti Başkanı Faruk Yiğit ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, savunma sanayiindeki son gelişmeler ve Roketsan tarafından yürütülen çalışmalarla ilgili basın toplantısı düzenledi. Burada bir hitabe yapan Demir, Roketsan tarafından geliştirilen Atmaca füzesiyle ilgili olarak sondan bir önceki testin dün gerçekleştirildiğini bildirerek, “Dün Atmaca’nın son testlerinden bir parça başına daha yapıldı. Test çok başarılı geçti. Bu Atmaca’nın sondan bir önceki test. Son bir test daha kaldı. Sona geldik demektir. Arkadaşlarımızın çabuk imal faaliyetlerine başlamalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Atmaca füzesinde son bir test kaldı, seri üretime geçilecek

“DÜNYADAKİ MUADİLLERİNDEN DAHA İYİ”

Atmaca’nın son günlerdeki Mavi Vatan ve Doğu Akdeniz konuları gündeme geldiğinde denizde Türkiye‘nin gücüne güç katacağını bildiren Demir, “Atmaca’nın yanı sıra oradan türetilmiş karadan karaya seyir füzeleri, havadan karaya seyir füzeleri var. Bunun diğer versiyonları çalışılıyor, sadece deniz üstü değil; denizaltı torpido sistemlerine de Roketsan bünyesinde çalışıldığını belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

Atmaca’ya son olarak mühimmatlı ve harp başlıklı bir test yapılacağını vurgulayan Demir, Atmaca’nın dünyadaki muadillerinden daha iyi olduğunu ve bileşenleriyle dışarıdan adamakıllı egemen bir füzenin emniyet güçlerine teslim edileceğini kaydetti. Motor testlerinin sona erdiğini aktaran Demir, çabuk üretimle ilgili çalışmalara başlayacaklarını belirtti.

Bir basın mensubunun seyir füzesi motorunun birincil uçuş tarihini sorması üstüne Demir, seri üretimin başladığını, ellerinde tanıdık olmayan motorların hali hazırda var olduğunu ve o motorları kullanacaklarını anlatarak, “Önümüzdeki yıl, yerli seyir füzesi motorlarının sistemler üstünde kullanıldığını göreceğiz” diye konuştu.

“HİÇBİR VAKIT KARARSIZLIK ETMEDİK, ETMEYECEĞİZ”

Demir, Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşın saldırısıyla ilgili olarak, “Türkiye’de savunma sanayi imkanları Azerbaycanlı kardeşlerimizin emrindedir. Biz imkanları arzetmek ve teşvik etmek açısından hiçbir süre kararsizlik etmedik, etmeyeceğiz” dedi.

Atmaca füzesinde son bir test kaldı, seri üretime geçilecek

“ATMACA, SON TESTTE EN ENGEBELI SENARYOYLA TEST EDİLECEK”

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci ise, Roketsan tarafından geliştirilen Atmaca’ya yapılacak son testle ilgili bilgiler paylaşarak, Atmaca’nın en zorlu koşullarda test edilmesi için bir süreklilik oluşturduklarını vurguladı.

İkinci, Atmaca’ya yapılacak son testle ilgili olarak da, şunları kaydetti:

“Tamamen GPS bağımsız, yalnızca kendi ataletsel navigasyon ünitesiyle hedefini çok önemli bir mesafeden net olarak bularak vurabildi. Bu, elektronik harbin çok yoğun olduğu ortamlarda da Atmaca üzerindeki fazla kısıtlı bir navigasyon kabiliyetiyle hedefi net olarak vurabildiğinin göstergesi oldu. Elektronik karıştırmanın olduğu durumlarda da Atmaca en zorlu senaryolara bu şekilde hazırlanıyor. Atmaca denize çok yakın mesafeden gittiği için radarlara yakalanmıyor. Atmaca’nın çok önemli bir vuruş kabiliyeti olacağını değerlendiriyoruz.”

Atmaca füzesinde seri üretime geçilmesi için son bir test kaldıAtmaca füzesinde seri üretime geçilmesi için son bir test kaldıAtmaca füzesinde seri üretime geçilmesi için son bir test kaldıAtmaca füzesinde seri üretime geçilmesi için son bir test kaldıAtmaca füzesinde seri üretime geçilmesi için son bir test kaldı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir