Avrupa Parlamentosunda Maraş ve Kıbrıs müzakereleri konulu dizayn kabul edildi

Avrupa Parlamentosu, Kıbrıs‘ta kapalı Maraş‘ın bir kısmının açılması kararından geri dönülmesini, Kıbrıs sorununun iki toplumlu, iki bölgeli federasyon temelinde çözümünü hedefleyen müzakerelerin bitmiş başlatılmasını, AB’nin Türkiye’ye yaptırım uygulamasını istedi.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda yapılan oylamada “Türkiye’nin yasa dışı eylemleri sonrasında Maraş’ta gelişen gerilim ve müzakerelerin yeniden başlamasına duyulan ivedi ihtiyaç” başlıklı bağlayıcılığı olmayan müşterek karar tasarısı kabul edildi.

Tasarıda kapalı Maraş’ın bir kısmının açılması “Türkiye’nin yasa dışı faaliyeti” olarak nitelendirildi ve kınandı. Maraş’ın açılmasının adada ayrılığı artıracağı savunularak Maraş’ın statüsünün değişmemesi istendi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Tartışmalı koronavirüs aşısıyla ilgili bomba itiraf: Çalışmalarda hata yaptıkTartışmalı koronavirüs aşısıyla ilgili bomba itiraf: Çalışmalarda hata yaptıkReform görüşmelerinde ilk durak netleşti! İki bakan, 'Patronlar Kulübü'nü ziyaret edecekReform görüşmelerinde birincil durak netleşti! İki bakan, ‘Patronlar Kulübü’nü ziyaret edecekYuhalama seslerini duyunca jet hızıyla dışarı çıktı: Hanginiz yuhaladı?Yuhalama seslerini duyunca jet hızıyla dışarı çıktı: Hanginiz yuhaladı?

Türkiye’den kararını geri alması, Türk askerini adadan çekmesi, Maraş’ı hukuki sakinlerine “geçici BM yönetiminde” devretmesi ve adanın nüfus yapısını değiştirmemesi istenen tasarıda Kıbrıs sorununun çözümünden sonra AB müktesebatının adanın tamamında uygulanmasının gerektiği belirtildi. Tasarıda çözümün sadece iyi amaç ruhu ve milletlerarası hukuk uyarınca diyalog, diplomasi ve müzakereyle bulunabileceği, daimi çözümden tüm bölge ülkelerinin fayda sağlayacağı açıklama edildi.

AB Konseyi’ne Türkiye’nin eylemlerine karşı birlik içinde kalınması ve Türkiye’ye yaptırım uygulaması çağrısı yapıldı. Yaptırımların sadece diyalog, arkadaşça iş birliği ve sahada bedensel ilerleme olması durumunda uygulanmayabileceği savunuldu.

İki devletli, iki toplumlu federasyon temelinde bir çözüm için Kıbrıs müzakerelerinin Crans-Montana’da kalınan yerden en kısa sürede her tarafta başlamasına yönelik BM Genel Sekreteri’nin çağrısının vurgulandığı tasarıda, “tek seçenek” olduğu savunulan bu cins çözüme yardım yinelendi ve aracısız müzakerelerin bir an önce başlatılması istendi. Keza Türk makamlarının iki devletli çözüm kararından endişe duyulduğu kaydedildi.

Tasarıda Maraş’ın açılmasının mülkiyet sahipliğini değiştirmeyi hedeflediği, Maraş’ın iadesi umudunu baltaladığı bahis edildi ve bundan endişe duyulduğu kaydedildi. Ayrıca Türkiye’den “Maraş’ın yasal sakinleri” dışındaki kişileri buraya yerleştirmemesi istendi.

Avrupa Parlamentosunun Kıbrıslı Türk ve Rum toplumlarının uzlaşma ve kararlılık arayışlarının yanında olduğu açıklanmış tasarıda, AB Komisyonuna Kıbrıs Türk toplumuna yardımı öngören ikinci Yıllık Eylem Programı’nı derhal uygulaması ve Kıbrıslı Türk ve Rum toplumundaki sivil toplumu desteklemesi çağrısı yapıldı. Tasarıda hem AB ve AB üyesi ülkelere Kıbrıs müzakerelerinin başlaması için daha aktif rol oynamaları çağrısında bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Kasım’da Maraş’ı ziyareti sırasındaki “Maraş’ın açılması ve adanın kalıcı olarak ayrılmasına yönelik” açıklamalarından endişe duyulduğu kayıtlı tasarıda, Türkiye’den tek yanlı adımlardan kaçınması istendi.

Tasarıya eklenen değişim teklifinde ise Kıbrıs Rum kesiminin toprak bütünlüğüne destek vurgulandı ve AB ülkelerine, “üçüncü ülkelerin adada Rum tarafı dışında bir devleti tanımasına” aleyhinde çıkması çağrısı yapıldı.

Polonyalı milletvekilleri tasarıya karşısında

Oylamaya Avrupa Parlamentosundaki Polonyalı milletvekillerinin çoğu katılmadı.

Parlamentodaki AB-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Ryszard Czarnecki’nin girişimiyle Avrupalı Muhafazakarlar ve Reformistler Grubu (ECR) üyesi Polonyalı milletvekilleri oylamada yer almadı.

Czarnecki, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, “Ben ve ECR’deki Polonya delegasyonunda yer alan milletvekilleri, Maraş ile ilgili bu karar tasarını desteklemedik. Biz Türkiye ile daha pozitif diyalog kurulmasından yanayız.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ömer Tuğrul Çam

About admin

Check Also

24 Eylül 2020 Haberleri

ABD’de çocuk istismarından tutuklandığı iddia edilen Doç. Dr. Abdüssamed Köse, Marmara Üniversitesi’nden istifa etti

Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölüm başkanı olan ve ABD’de de bir çocuğa istismar ettiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir