Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Süre kaybına tahammülümüz yok, ordumuz daha hızlı ilerleyecek

Ermenistan, işgal altındaki topraklardan Azerbaycan hattına27 Eylül Pazar sabahı Azerbaycan sivil ikâmetgâh birimlerine alev açması üstüne çatışmalar başlamış, savaş suçlarına karışmıştı.

Azerbaycan ordusu Ermenistan’ın bu hukuk tanımaz, işgalci tavırlarına karşı atak başlatmış, başlatılan işlem neticesinde niyet olarak işgal altındaki bölgelerin kurtarılması belirlenmişti. Bu bağlamda Azerbaycan ordularının ilerleyişi aradan geçen az daha bir aylık zaman sonrasında da devam ediyor.

6 MEVZİYE IÇTEN İLERLEME

Azerbaycan ordusunun, topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonların devam ettiği bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, operasyonların gece baştan başa Ağdere, Hocavend, Fuzuli, Hadrut, Gubadlı ve Laçin yönlerinde değişen yoğunlukta sürdürüldüğü belirtildi.

Ermenistan güçlerinin tank, top ve havanlarla ateş açtığı, Azerbaycan ordusunun ise harekat planına yerinde başlıca istikametlerde faaliyetlerini sürdürdüğü ve teftiş edilen alanları daha da genişlettiği ifade edildi.

ERMENİSTAN’IN MÜHİMMATI TÜKENDİ

Açıklamada, Hocavend, Gubadlı ve Laçin bölgelerinde Ermenistan güçlerinin direnişini zayıflatan Azerbaycan ordusunun bambaşka yönlerde yeni ilerlemeler sağladığı, Ağdere ve Hocavend istikametinde büyük zayiat veren Ermenistan güçlerinin mühimmatının tükendiği ve topçu bataryalarının etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Gubadlı’ya getirilen Ermenistan ordusu 543. alay 1. taburunun insan gücü ve askeri ekipman kaybıyla geri çekildiği, Ermenistan’ın Kotayk eyaletinin Tsaghkadzorkentinden Dağlık Karabağ‘a gönderilen askerlerin büyük bölümünün de etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

KULLANILAMAZ AYLA GELDİLER

Açıklamada, Azerbaycan ordusunun cephenin ayrı istikametlerinde Ermenistan güçlerine ait 2 tank, 2 zırhlı araç, 4 D-30 obüsü, 1 2A36 Giasint-B topu ve 7 otomobili imha ettiği belirtildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı da, Azerbaycan ordusunun Ermenistan’a ait 2 topçu bataryası, 2 BM-21 “Grad” fazla namlulu bazuka, bir komuta kontrol arabulucu, bir komuta merkezi, 2 kamyon, bir tank ve birkaç atış noktasını tahrip ettiğini bildirdi.

Bütün cephe baştan başa çatışmaların sürdüğü, durumun Azerbaycan ordusunun kontrolünde olduğu ifade edildi.

İki ülke arasında daha önce Moskova’da yapılan görüşmede esirlerin ve cenazelerin değişimi için mütareke kararı alınmıştı. Sürenin dolmasının gerisinde ikinci kere insani ateşkes bildiri edildi. Ancak Erivan tarafının sivil alanlara saldırıları durmuyor.

ALİYEV’DEN “ŞARTLI” ATEŞKES MESAJI

Karabağ’a karşın yürütülen operasyonda Azerbaycan’ın kat ettiği uzaklık konusunda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de açıklamalarda bulundu.

Fox News televizyonuna konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Bakü’nün Dağlık Karabağ’da mütareke konusunda anlaşmaya hazırlanmış olduğunu açıklama etti.

Aliyev, Ermenistan’ın işgal edilen topraklardan çıkması halinde mütareke yapılabileceğini ifade ederek “Evet, bunu yapmaya hazırız. Bunu tekrar tekrar söyledim. Bugün dahi ateşkes konusunda anlaşmaya hazırız. Lakin bununla birlikte Ermenistan Başbakanı, ABD, Rusya ve Fransa’nın ortak geliştirdiği ilkelere emrindeki olduklarını açıklama etmeli” dedi.

ALİYEV: VAKİT KAYBINA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev akşam saatlerinde Kelbecer Rayonu’nun bir kısmın kurtarıldığını ve “Şu andan itibaren Azerbaycan ordusu daha süratli ilerleyecek. Zaman kaybına tahammülümüz değil” açıklamasını yaptı.

About admin

Check Also

WhatsApp'tan yeni gizlilik sözleşmesi kararı! Geçici geri adımın hedefinde temel özellikler var

WhatsApp’tan yeni gizlilik sözleşmesi kararı! Geçici geri adımın hedefinde temel özellikler var

WhatsApp’ta tartışmalara neden olan gizlilik sözleşmesi için yapılan uzatma 15 Mayıs tarihinde sona eriyordu. Şirketten …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir