Azerbaycan ordusu Karabağ’ın ‘kalbi’ olarak nitelendirilen Şuşa şehir halkı merkezine girdi

Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ‘da tarihsel önemi olan Şuşa şehir halkı merkezine girdiği görüntüler yayınlandı.

Şuşa kenti çok sayıda aydının yetiştiği, kültür mabedi olarak kabul edilen kadim bir şehir olduğu için Azerbaycan’ın gözbebeği olarak görülüyor. Aliyev’de bu nedenle “Şuşa işgalden kurtarılmadan yaptığımız işlem yarım kalır” diyerek operasyonun başlıca hedefini Şuşa olarak belirlemişti.

Azerbaycan ordusu Karabağ'ın 'kalbi' olarak nitelendirilen Şuşa kent merkezine girdi

ŞUŞA 3 TARAFTAN KUŞATMIŞTI

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ bölgesinin ‘kalbi’ olarak nitelendirilen Şuşa şehrini 3 taraftan kuşatmıştı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Şuşa’ya bir nefes kadar yakınız” ifadesini kullanmıştı.

ŞUŞA ALINIRSA KARABAĞ’IN BÜTÜN DÜZLÜK ALANLARI KURTARILMIŞ OLACAK

Şuşa kenti, Azerbaycan tarihi ve Dağlık Karabağ bölgesi için fazla önemli. Kentin alınmasıyla Karabağ’ın tüm düzlük alanları Ermenistan işgalinden kurtarılmış olacak. Tarihsel olarak manâlı bir yere sahip olan Şuşa kentinin Ermenistan işgalinden kurtarılmasıyla, psikolojik olarak üstünlüğün en ince ayrıntısına kadar Azerbaycan’a geçeceği belirtiliyor.

ŞUŞA’NIN İŞGALİ

Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ ve çevre illerde yargı iddia eden Ermeniler, 1991’de başlattıkları saldırılarla Hankendi’yi, 1992’de de Hocalı ve Şuşa’yı işgal etti. Şuşa’yı, Laçın, Hocavend, Kelbecer, Ağdere, Ağdam, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan illerinin işgali izledi.

Şuşa’nın savunmasında 480 Azerbaycanlı hayatını kaybetti, 600 kişi yaralandı, fazla sayıda kişi tutsak alındı ya da kayboldu. Esir düşen Azerbaycanlılardan 68’inin akıbeti bugüne dek belirlenemedi.

İşgal, Azerbaycan ekonomisini büyük kayba uğrattı. Binlerce birey topraklarını terk etmek zorunda kaldı. Azerbaycanlılara ait yaklaşık 300 tarihi anıt tahrip edildi.

ŞUŞA NIÇIN ÖNEMLİ?

28 yıldır işgal aşağıda bulunan Şuşa Azerbaycanlılar için yalnızca bir şehir halkı yok. Çok sayıda aydının yetiştiği, kültür mabedi olarak kabul edilen kadim bir şehir halkı.

Şuşa, asırlar boyu Azerbaycan’ın siyasi ve kültürel merkezlerinden biriydi. Sayısız şair, müzisyen, bilim insanı yetiştirdi. Bunlardan birisi Azerbaycan’ın milli marşının bestecisi, “Doğu’nun birincil opera bestecisi” Üzeyir Hacıbeyov’du.

Azerbaycan ordusu Karabağ'ın 'kalbi' olarak nitelendirilen Şuşa kent merkezine girdi

“AZERBAYCAN’IN MÜZİK BEŞİĞİ”

İşgal edilen Şuşa, “Azerbaycan’ın müzik beşiği”, “Kafkasların” sanat mabedi olarak adlandırılıyordu. Azerbaycan mimarisinin de kalbi burada atıyordu. Bir açık hava müzesi olan şehir halkı, 1977’de tarihi ve mimari koruma alanı duyuru edildi.

Azerbaycan’ın gözbebeği Şuşa, 8 Mayıs 1992 yılında Ermeniler kadar işgal edildi. İşgal sırasında 195 şehit verildi, 20 binden artı Azerbaycanlı vatan toprağını terk etmek zorunda kaldı. Şehirde Azerbaycan’a ait yüzlerce eser tahrip edildi.

TRT Haber‘e konuşan Hazar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Telman Nusretoğlu, konuyla ilgili, “İlham Aliyev Karabağ operasyonu ile ilgili konuşurken Şuşa işgalden azad edilmeden bu işlem yarım kalır demişti. Şuşa’nın işgalden kurtarılması bence ordumuzun esas hedeflerinden birisidir” ifadelerini kullandı.

Ermenistan’ın Şuşa’yı işgalinden bu yana 28 yıl geçti, Azerbaycanlılar şu anda tarihlerinin ayrılmaz parçası Şuşa’nın işgalden kurtarılacağı günü bekliyor.

Azerbaycan ordusu Karabağ'ın 'kalbi' olarak nitelendirilen Şuşa kent merkezine girdi

About admin

Check Also

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye'deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye’deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İletişim Fakültesinin düzenlediği Webinar serisinin sekizinci çevrimiçi yayın konuğu, “Oyunun DNA’sı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir