Baharatta maliyeti yıkmak için insan sağlığını hiçe sayan kandırma: İçine demir tozu bile katıyorlar

Kamuya açık restoranlar ile gıda işletmelerinde müşterilere sunulan tuzlu ve baharat gibi malzemeler, koronavirüs önlemleri dahilinde kapalı poşetlerin içine girdi. Fakat son dönemde fiyatları çoğalan bir takım baharatların maliyet hesabı yapanlar tarafından içine farklı maddeler karıştırılarak sunulduğu iddia edildi. Uzmanlar özellikle çöp, dal, yaprak parçaları ya da demir tozu katılan karabiberlerin ahali sağlığını tehdit ettiğini hatırlatarak, tüketicileri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Pandemi döneminde bütün alışveriş merkezlerindeki restoranlarda karabiber, kimyon ve tuzlu ürünleri müşterilere paketler içinde sunuluyor. Hijyene tartı verilerek kimsenin eli değmeden hazırlanan bu poşetler olumlu tepkiler alsa da içeriğinin bilinmemesi bazı vatandaşları sıkıntılı ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı denetimleri arttırarak belirli aralıklarla, hangi baharat firmalarının haksız mahsul sattığını, taklit ve tağşiş ürünlerin listesini açıklıyor.

Baharatta maliyeti düşürmek için insan sağlığını hiçe sayan hile: İçine demir tozu bile katıyorlar

“METALLERLE YAPILAN TAĞŞİŞLER BÜYÜK RİSK TAŞIYOR”

Baharatların insan sağlığı ve bağışıklık sisteminin koronavirüs döneminde dinç tutulması açısından çok kayda değer olduğunu açıklayan beslenme uzmanı Derya Zünbülcan, kapalı baharatların içinde ne olduğunun bilinmediğini söyleyerek, haksız ürünlerin sağlığa faydadan çok hasar getirebileceğini söyledi.

Kapalı baharatların içinde ne olduğunun bilinmediğini anlatan Zünbülcan, “Ne eyvah ki sumak, karabiber ve değişik baharatlar, nohut tozu, demir tozu, çeşitli ot ve çöplerle tağşiş yapılabiliyor. Bu stil hileler maliyeti düşürsün diye yapılsa da halk sağlığıyla oynayan önemli hamlelerdir. Vatandaşlar mutlaka tükettiği baharatlara dikkat etmeli. Satın aldığı baharatları uzun süredir tanıdıkları yerlerden tedarik etmeliler” dedi.

Özellikle metallerle yapılan tağşişlerin büyük tehlike taşıdığına dikkat çeken Zünbülcan, demir tozu eklenmiş karabiberin daha ağır çektiğini ve afiyet açısından çok zararlı olduğunu dile getirdi. Beslenme Uzmanı Zünbülcan, şunları söyledi: “Karabiber kuvvetli bir baharattır. İçinde piperin bulunur. Kalp ve cilt sağlığına iyi kazanç. Kanserden korur, vücuttaki iltihabı azaltır. Hileli karabiberler faydasını edinmek bir yanlamasına, vatandaşları kanserojen etkilerle karşısında karşıya bırakabilir. Daha ağır çekmesi ve maliyeti düşürmesi açısından demir tozu eklenmiş bir karabiber tüketirseniz bu durum kansere yol açabilir, sindirim ve asap sistemi rahatsızlıklarını tetikler, uzun vadede öldürücü olabilir”

Baharatta maliyeti düşürmek için insan sağlığını hiçe sayan hile: İçine demir tozu bile katıyorlar

“PAKETLERİN ÜZERİNDE İMALATÇI FİRMANIN ÜRETİM BİLGİLERİ BULUNMALI”

İzmir Kurukahveciler Kuruyemişçiler ve Baharatçılar Odası Başkanı İlyas Gönen, kapalı baharatların üstünde üretici işyeri bilgilerinin bulunması gerektiğini belirterek, vatandaşları itinalı olmaları yönünde uyardı. Gönen, “Kapalı bir baharatın içindeki zehir midir nedir, millet bunu bilmiyor. İmalatçı firma paketin üstüne içerik, imal izni ve son faydalanma tarihiyle ilgili bilgileri yazmak zorundadır. Bilgileri yazmayan kimyon, karabiber ya da tuzu tüketmeyin” dedi.

Karabiberin içinde kişniş karıştırıldığı yönünde de duyumlar aldıklarını anlatan Gönen, eski baharatçılardan ve aşina aktarlardan alışveriş yapılması gerektiğini söyleyerek, “Pazaryerlerinde baharatlar açıkta satılıyor. Benzer baharatın kilosu bir yerde 30 lira, bir yerde 60 lira olur mu? Ucuzdur vardır bir illeti, pahalıdır vardır bir hikmeti. Ama bunun orta yolu var. Vatandaşlar gerekirse ceplerinde hijyen için kolonya taşırken kendi baharatını tuzunu da taşısın. Çünkü olağanüstü bir hileli rekabet var. Bilinçli tüketici olalım. Cezalar caydırıcı lakin esnafa caydırıcı. Diğerlerini tespit etmek kuvvet” diye konuştu.

Baharatta maliyeti düşürmek için insan sağlığını hiçe sayan hile: İçine demir tozu bile katıyorlar

“HİLELİYİ AYIRT ETMEK ŞIDDET”

İzmir’in tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda baharat satışı yapan Celal Bayson ise, baharatın alındığı yerin manâlı olduğunu hatırlatarak aradaki fiyat farkına uyarı çekti. Düşük fiyat olması için ürünlerin içine ikinci, üçüncü kaliteli malzeme karıştırıldığını anlatan Bayson, “Biz müşterilerimiz devamlı tüketsin diye özen gösteriyoruz. Özel makinelerle taze çektiriyoruz, gözümüzün önünde hazırlanıyor. Bende karabiber 60 lira. Başka yerde daha düşük fiyatla da görürsünüz. Fakat has karabiberin özel çekilmiş iri taneleri olur. Haksız karabiberi vatandaşların ayırt etmesi biraz baskı. Bunun için güvenilir yerlerden alsınlar. Biz gıda çarşısında toptancıyız. Sağlıkçılar bizi her ay kontrole geliyor. Hijyen belgelerimiz mevcuttur” dedi.

Esnaftan Erhan Turan ise şöyle konuştu: “Kırmızı ve pul bibere tuğla tozu karıştırıldığını biliyorum. Pazaryerlerinde satılan açık ürünler sağlıksız olur. Vatandaşlar baharatı bilinen aktarlardan alsınlar”

Baharatta maliyeti düşürmek için insan sağlığını hiçe sayan hile: İçine demir tozu bile katıyorlarBaharatta maliyeti düşürmek için insan sağlığını hiçe sayan hile: İçine demir tozu bile katıyorlarBaharatta maliyeti düşürmek için insan sağlığını hiçe sayan hile: İçine demir tozu bile katıyorlarBaharatta maliyeti düşürmek için insan sağlığını hiçe sayan hile: İçine demir tozu bile katıyorlar

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Nevra UÇKAÇ

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir