Bakan Ersoy: Müzik emekçilerini kapsayan projeyi 11 Aralık’ta açıklayacağız

Bakan Ersoy, TBMM Genel Kurulu’nda, bakanlığı ve alt kuruluşların 2021 yılı bütçesinin ilişkin yaptığı konuşmada, bütün bağımsız, dinç ve lider bir Türkiye’nin inşası ve ihyası yolunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, büyük bir gayret ve fedâkarca çalışmayı sürdürdüklerini belirterek, bakanlık olarak itimat aldıkları yetkileri, Türkiye’yi kültür ve turizm alanında bir marka haline getirmek, sanatsal faaliyetlerin yaygınlaşmasına katkı karşılamak, sürdürülebilir turizm anlayışı ile Türkiye’nin dünya turizmindeki payını artmak için kararlılıkla kullandıklarını söyledi.

Bu hedefler doğrultusunda gerçekleştirdikleri araştırmalar neticesinde fazla başarılı iki sene yaşadıklarını ifade eden Ersoy, 2018’de 46 milyon, 2019’da 52 milyon ziyaretçinin Türkiye’de ağırlandığını kaydetti. Ersoy, “Hem ağırlanan turist sayısında ayrıca de prestij göstergesi olan mavi bayraklı plaj sayısında lider ülkelerden biri konumuna geldik.” diye konuştu.

Ersoy, kazıbilimsel kazı çalışmalarının rakam ve sürelerinin artırılması, farklı alanlara yönlendirilmiş yollarla yurt dışına çıkarılmış kültür varlıklarının iadesi, gelecek nesillere aktarılması gereken eserlerin yurt içi ve yurt dışındaki restorasyonları, gereksinim sahibi ülkelerde eğitim ve sağlık durumu kuruluşlarının yapılması, dünyanın dört bir tarafındaki öğrencilere eğitim imkanı sağlanması, resmi kalkınma yardımları ile milletin yardımseverliğinin gösterilmesi gibi başlıklarda kayda değer başarılar elde ettiklerini söyledi.

“SİNEMA SEKTÖRÜNE AKTARILAN DESTEKLER ARTARAK DEVAM ETTİ”

Göreve başladıkları günden beri kültür ve sanat alanlarında desteklerini her geçen sene artırarak sürdürdüklerine dikkat çekici eden Ersoy, “Kovid-19 salgını sebebiyle bakanlığımızca sinema sektörüne aktarılan destekler 2020 yılında artarak devam etmiştir. 2020 yılında sinema sektöründe imal desteği dahilinde senarist, yapımcı ve yönetmenlere, 234 proje ile toplam 46,5 milyon TL destek verdik. Geride bıraktığımız 11 ayda 9’u yurt dışı, 67’si yurt içi edinmek üzere toplam 76 sinema etkinliğine; ilk elden sinema alanında etkinlik gösteren meslek birlikleri ve kuruluşları üzerinden 25 milyon TL takviye sağladık.” dedi.

15 MİLYON TL YERLİ FİLM GÖSTERİM DESTEĞİ SAĞLANACAK

Üretim ve etkinlik desteklerinin yanı sıra sektörün daha kuvvetli şekilde yoluna devam etmesi nedeniyle da Anadolu’da 1 veya 2 salonu olan işletmecilere 15 milyon TL yerli film gösterim desteği sağlayacaklarını vurgulayan Ersoy, başvuruları 30 Aralık‘a kadar toplayacaklarını ve ödemelere de ocak ayında başlayacaklarını kaydetti.

Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakanlığımızın, ilgili bakanlıklarımız ve kurumlarımızla yürüttüğü karşılıklı çalışmalar neticesinde, kongre, konferans, seminer ve fuar antre ücretlerinde KDV oranları, sene sonuna kadar yüzde 8’e indirilmiştir. Sinema, tiyatro, opera, operet, bale, müze giriş ücretleri KDV oranları da yıl sonuna kadar yüzde 1’e indirilerek neredeyse sıfırlanmıştır. Maliye ve Hazine Bakanlığımızla yaptığımız röportaj sonucu, KDV indirimlerinin süresinin uzatılması konusunda gösterme verdik. Kısa vakit içinde neticelenmesini bekliyoruz.

İŞ YERİ KİRA STOPAJI YÜZDE 20’DEN 10’A İNDİRİLDİ

Ayrıca iş yeri kira stopajı yüzde 20’den yüzde 10’a indirilerek kiracı olarak faaliyetlerini yürüten öncelikle özel müzeler, sanat galerileri ve tiyatrolar elde etmek üzere kültür sektörü mensuplarına takviye sağlanmıştır. Bakanlığımız kadar 2019-2020 sanat sezonunda özel tiyatrolarımıza ayrılan 6 milyon 100 bin TL yardım, 2020-2021 sezonunu kapsayan dönemde pandemi koşulları da göz önüne alınarak yaklaşık üç buçuk kat arttırılmış ve 21,5 milyon TL’ye çıkarılmıştır. Bu rakamın 12 milyonu proje desteği, 9,5 milyonu dijital proje desteği biçiminde kullanıldı. Yardımların kime verildiği Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü web sitesinde transparan bir şekilde açıklanmıştır.”

Salon desteği sağlamak adına özel tiyatro salonlarının “Kültür Yatırım ve Teşebbüs Belgesi” almasını sağladıkların açıklayan Ersoy, doküman ile işletme aşamasında yüzde 25 oranında sigorta primi, işveren payı ve kazanç vergisi stopaj indirimi; doğalgaz ve elektrik tüketiminde yüzde 20 indirim ve su tüketiminde de bulunduğu bölgenin en az tarifesinden ücretlendirilme avantajının sağlandığını söyledi. Ersoy, bütün bunların yanında sahne desteği kapsamında bakanlığa ait kültür merkezleri ve Devlet Tiyatroları salonlarını 1 Aralık 2020–15 Haziran 2021 tarihleri arasında özel tiyatroların kullanımına sunduklarını kaydetti.

ÖZEL TİYATROLARA 15 MİLYON TL ÖZEL İLAVE DESTEĞİ VERİLECEK

Özel tiyatrolara “Turne Desteği” ve “Dijital Tiyatro” projeleri adı aşağı 2 yeni programla, 15 milyon TL ilave takviye vereceklerini gösteren Ersoy, “Turne Desteği” başvurularını almaya başladıkların, “Dijital Tiyatro” başvurularını da 30 Aralık’a dek alacaklarını, bu destek programlarının ödemelerine de ocak ayı itibarıyla başlayacaklarını bildirdi.

Ersoy, özel tiyatrolarla ilgili bir alıştırma grubu oluşturduklarını, kendisinin başkanlığında toplandığını ve tüm yardımlar ile bundan daha sonra nasıl devam edileceğini tartıştıklarını, onlarla birlikte karşılıklı karar alarak devam ettiklerini söyledi. Ankara Sanat Tiyatrosu’yla (YAN) ilgili milletvekillerinden bir soru geldiğini açıklayan Ersoy, “AST de bu grupta yer alıyor. Ayrıca bu yıl verdiğimiz devlet yardımlarından EMRINDEKI de yararlandı. Onu da bilhassa açıkça belirtmek istiyorum.” dedi.

MÜZİK EMEKÇİLERİNİ KAPSAYAN PROJE 11 ARALIK’TA AÇIKLANACAK

Müzik Hayattır Projesi” zarfında 20 ilde 405 Roman müzisyene dijital tescil desteği verdiklerini anımsatan Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

“Test amaçlı yaptığımızı bu projeyi büyütme kararı aldık. Pandemi döneminde geliri olmayan, desteğe ihtiyacı olan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser sahiplerini kapsayan bir projeyi 11 Aralık’ta detaylarıyla birlikte ilan edeceğiz. Başvurularda birlik, dernek veya sendika üyesi olma şartı aramayacağız. Aylık seyyanen 1000 TL, 3 ay vakit ile toplamda 3 bin TL ödeyeceğiz. Aralık ayı içinde başvuruları toplayacak; ocak, şubat ve mart aylarında ödemeleri yapacağız. Bu projeye 30 binden fazla başvuru formu olacağını tahmin ediyoruz. Listelerle ilgili ‘kimlere vereceksiniz’ gibi bir asılsız hitamda bulunuldu. Biz, bu projelere katılanların listelerini iş birlikleri, müzik dernekleri ve Müzik-Sen sendikasıyla beraber hazırlıyoruz ve bizzat ben toplantılara da katılıyorum.”

Bakan Ersoy: Müzik emekçilerini kapsayan projeyi 11 Aralık'ta açıklayacağız

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir