Bakan Koca iddialara TBMM’de yanıt verdi: O firmaya ruhsat atamak isteyen arkadaşı görevden aldım

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu‘nda milletvekillerinin sorularını cevapladı. CHP Ankara Milletvekili Murat Dikte, Bakan Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi’nin koronavirüs tedavisinde kullanılan yerli ‘Favicovir’ ilacının iki taraflı çalışmasını yaptığı firmanın ruhsat alabilmesi için daha önce başvuran 3 firmanın bekletildiğini ileri sürdü. Bakan Koca, CHP’li Emir’in daha önce de gündeme getirdiği konuya başta burada cevap verdi. Koca, Türkiye’de üretilen ve sentez edilen, devamında 3 firmanın da ayrıca yerli olarak ürettiği, Covid-19 tedavisinde kullanılan ilaçla ilgili iddiaların, kendisinin de kurucusu olduğu kuruluşla irtibatlı kılınıp, her gün dillendirildiğini söyledi.

“TEK FİRMAYA OLMAYACAK, DEDİM”

Bakan Koca, “Bu ilacın Çin’de 140 dolar olduğu biliniyor. Yaygın kullanımını sağlamak için yerlileşme noktasında biz ısrarcı olduk ve bu ilacı sentezlemek üzere, kurucusu olduğum üniversiteden bir öğretim üyesi arkadaş, aşina bir firmaya yalnızca proje desteği verdi. Hiçbir şekilde üniversiteyle katiyen ve kata bir anlaşma ve üstünlük ilişkisi yoktu. Bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Bilhassa o dost da heyecanla bu ilacı üretme çabası içinde oldu, Amerika’da uzun süre bu konuda çalışan birisi olduğu için. Devamında birleşim başarıldı. Bu ilacı alabilecek tek yer Bakanlık, yani halk. 140 dolar olan ilaç için telaffuz edilen 100 dolar oldu. sırası gelmişken 3 tane ayrı firma da çiğ maddesini ithal ederek, ruhsat müracaatını yaptı. Ben, sizin kurucusu olduğum yerle ilişkili kıldığınız yere ruhsat verdirmedim. Bunları birincil kez duyacaksınız ve belki de inanmayacaksınız. Bu 4 firma birbiriyle mücadele içinde, rekabet içinde olan firmalar, bunların tümü bilinir. Ben nerede konuştuğumu ve neyi konuştuğumu mükemmel biliyorum ve ‘Tek firmaya olmayacak’ dedim, ‘Diğer müracaat eden 3 firmayla birlikte verilecek’ dedim” diye konuştu.

“O KİŞİYİ GÖREVDEN ALDIM”

Ham madde ithalinin ne olduğunu, maliyetinin 10 doları geçmediğini de bildiğini bildiren Koca, “O nedenle ’13-14 dolardan da fazla bunun fiyatı olmayacak, yurt dışı fiyatını verebiliriz; ama kamuya vereceğiniz rakam onda biri olacak yani 13-14 dolardan pozitif olmayacak, bunu kabul etmiyorsanız ruhsat yok’ dedim. Yani normalde bu uygulanabilir bir şey yok, millet mantığıyla yapılabilir bir şey yok. O işyeri kabul etmedi. İnanın, bunu birçok arkadaşımız iyi bilir, çoğu yeri zorladılar ve en sonunda olmadığını gördüler; çünkü 2 firma hemen kabul etti bundan başka 10 bin kutu hap vermeyi de vaat ederek. O durumda, ‘O firma da 10 bin kutu verecek’ dedim ve 4 firmaya biz ruhsat verdik. O firmaya özellikle ruhsat saptamak isteyen kamudaki arkadaşlardan birisini de görevden aldım. Bakın altını çiziyorum, ısrarla benimle irtibatlı kıldığınız firmaya ruhsat verilmemesini söyleyen ben, o kişiyi görevden aldım. O, benim görevden alıp diğer birisini atadığım kişinin verdiği ruhsatla alındı; lakin görevden aldığım kişi şu lahza özel sektörde. 4 firmaya vermiştik, şimdi 2 firmaya daha verdik, 6 işyeri oldular” dedi.

“BULAŞICI HASTALIK EŞİTTİR COVİD ARAMAK DEĞİLDİR”

Bakan Koca, ölüm sayıları konusuna tarafsızlık getirmek istediğini kaydederek, şöyle konuştu: “Vefat bildiriminde kullanılan form, 2013 yılından beri kullanılmakta. Bu belgede ‘vefat şekli’ hanesine hastalığa bağlı doğal ölümün izahı için ‘bulaşıcı rahatsızlık’ ya da ‘bulaşıcı olmayan rahatsızlık’ açıklaması da eklenmiştir. Evraklar, bu yılki toplam ölümlerin yaklaşık onda 1’inde ölüm şeklinin ‘bulaşıcı hastalık’ sonucu doğal vefat olduğunu göstermektedir. Onda 9’u ise ‘bulaşıcı olmayan’ rahatsızlık, ihtiyarlık ve sanki biçiminde işaretlenmiştir. Bu hanedeki veri, ölümün nedenini hastalık bazında göstermez. Buradan Covid-19 ölüm sayıları anlaşılmaz, ‘bulaşıcı hastalık eşittir Covid’ aramak değildir. Bulaşıcı tek hastalığın Covid-19 olduğunu dikkate almak yanlıştır. TÜİK verilerine tarafından geçtiğimiz yılın 9 ayı vefat sayısı 329 bin 274’tür. Yıllık öngörülen yüzde 2 oranında artışla bunun acilen 336 bin 518 olması beklenir. Bu yılın ilk 9 ayında Covid -19 kaynaklı ölümler dahil 339 bin 26 vefat gerçekleşmiştir, aradaki ayrım 7 bin 244’tür. Covid-19 kaynaklı saptama edilmiş ölümlerin sayısı 8 bin 62’dir, daha az ya da daha pozitif değildir.”

“TABLODA NASIL GÖSTERECEĞİMİZİ TARTIŞIYORUZ”

Bakan Koca, uluslararası bildirimlerde Türkiye’nin sadece semptomlu hastalara deneme yapan ülkeler arasında sayıldığına muhabere ederek, “Bizim rehberimizde de ‘Semptomlu olanlara test yapılır’ diye yazar. Saha taramalarına da devam ediyor olacağız. Bilim Kurulu’muzla önümüzdeki günler bu konuları tartışıp ‘toplam vaka’, ‘yatan hasta’, ‘hasta’ başlığı aşağı ne varsa bunun hepsini kamuoyuyla nasıl paylaşacağımızı, tabloda nasıl göstereceğimizi de tartışıp göstermiş olacağız. Bu süreçte, 29 Temmuz’dan bu yandan ‘ağır hasta’ sayımız 8 kat arttı. 29 Temmuz’dan bu yanlamasına vefat edenlerin, hayatını kaybedenlerin oranı 8 kat arttı. Bu da vatandaşımızı ve sizleri uyarmıyor mu? Ağır hastamız 8 kat artıyor. Evde semptomu olmayan, hastaneye ağırlık olmayanın sayısı mı sizin için kayda değer? Bu dönemde şundan belirlenmiş olun; pozitif olup semptomu olmasa bile tüm vatandaşlarımız takibe alındı, bütün vatandaşlarımıza filyasyon yapıldı” dedi.

Bakan Koca iddialara TBMM'de cevap verdi: O firmaya ruhsat vermek isteyen arkadaşı görevden aldım

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Nursima ÖZONUR

About admin

Check Also

Risk haritasında alarm! Aralarında İstanbul'un da olduğu 8 ilimiz için yeni kısıtlamalar yolda

Risk haritasında alarm! Aralarında İstanbul’un da olduğu 8 ilimiz için yeni kısıtlamalar yolda

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca güncel verilere göre oluşturulan Türkiye’de haftalık vaka sayıları ve renk kodu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir