Bakan Koca yerli aşıda müjdeyi verdi: İnaktif aşımızın Faz II çalışmalarına hazırlanılmaktadır

Dün videokonferans yöntemiyle toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu’nun başlıca gündem maddesi aşı oldu. Toplantının gerisinde yazılmış bir izah etme yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kayda değer değerlendirmelerde bulundu.

Mücadelenin sürdüğünü aktaran Koca, “Son birkaç hafta içinde uyguladığımız kısıtlayıcı tedbirlere vatandaşlarımızın daha bir titizlikle armoni göstermesinin sonuçlarını almayı umuyoruz. Lüzum tedbirlerin uygulamaya konması, lüzum uyumun ve sonuçlarının takibi yönünde Bakanlık olarak yoğun bir çaba içindeyiz. Ülkemizin seçkin bilim insanlarından oluşan Bilim Kurulu üyeleri hiçbir karşılık beklemeksizin yoğun çalışmalarıyla bu sürecin yönetilmesinde önemli katkı sağlamaktadır. Bilim Kurulumuzun bu günkü toplantısında öncelikle aşı konusundaki gelişmeler değerlendirilmiştir” dedi.

YERLİ AŞI

Koca, yapılan sözleşmeye ast Türkiye‘ye gelmesi beklenen inaktif aşının gelişinden itibaren yürütülecek strateji üstünde görüşüldüğünü bildirdi. Koca, temin edilecek aşı miktarının artırılması ve alternatif aşı teminine ilişkin incelemeler ve görüşmeler hakkında data paylaşıldığını aktardı.

“AŞAMA I ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ, SAFHA II ÇALIŞMALARINA HAZIRLANILMAKTADIR”

Koca, “Bu Arada umut vadeden yerli aşı çalışmalarımızın orta ve uzun vadede sorunun çözümünde rol alacağı belirtilmiştir. Halihazırda bir inaktif aşımızın Evre I klinik çalışmasında sona gelinmiş ve Aşama II çalışmalarına hazırlanılmaktadır. eş zamanlı olarak 2 inaktif ve 2 adenövirus temelli aşı ile bir virüse aynı parçacık aşısı da Safha I aşamasına gelmiş ve gerekli incelemelerden sonra birincil araştırma ürünleri üretilerek devreye alınacaktır” dedi.

ÇİN AŞISI

Bilim Komite toplantısında ilk kez erken dönemde yapılacak olan aşılamaya odaklanmanın önemine vurgulandığını açıklayan Koca, “Ülkemizde bir inaktif (sinovac) diğer taraftan mRNA (pfizer) aşının Aşama III çalışmaları sürmektedir. Bir adenövirüs (sputnik V) aşısının da Evre III öncesi kronik toksisite çalışmaları yürütülmektedir. Bu aşının da en kısa sürede Faz III çalışmasının başlaması beklenmektedir. Mevcut verilere dayalı olarak inaktif aşının güvenirliği konusunda elde edilen bilgilerin yanında ülkemizde de yürütülen Faz III çalışmalarında kayda değer bir yan etkinin görülmediği ifade edilmiştir” dedi.

“DSÖ VERDİĞİ MÜJDE İLE AZMİMİZİ BİR KAT DAHA ARTIRMIŞTIR”

Koca, Bilim Kurulu toplantısında aşının lojistiği, başta aşılanacak olan afiyet personelinin kapsamı, yaygın aşılama programı ve aşı kayıt sistemi hakkında önerilerde bulunduğunu aktardı. Koca, “Covid- 19 aşısının ve aşı yapabilme yeteneğinin gündemin en üstteki noktasına oturduğu bu günde Dünya Sağlık Durumu Örgütü, verdiği müjde ile azmimizi bir kat daha artırmıştır. Bilim Kurulu üyelerimizce de neşeyle karşılanan bu gelişme, Polio ve Tetanozdan daha sonra Kızamıkçığın da ayrıntılarıyla değil (elimine) edildiği bir ülke konumuna gelmemizdir” ifadelerine yer verdi.

Pandemi mücadelesi ile yoğun çaba içinde olunan 16 Aralık 2020 tarihi Türkiye’nin bağışıklama başarısı açısından fazla önemli bir gün olduğunu kaydeden Koca şu ifadelere yer verdi:

“DSÖ Avrupa Bölgesi’nin devlete ait kurulu olan Yöresel Doğrulama Komitesi göre 2017-2019 yılları arasında kızamıkçık virüsü dolaşımının üç yıl sıralı kesilmesi nedeniyle Türkiye’de kızamıkçığın adamakıllı değil edilmiş olduğu demeç edilmiş, bu nedenle kutladıklarını ve ilgili sertifikanın önümüzdeki haftalarda gönderileceği ifade edilmiştir.”

Toplum olarak manâlı bir aşı kültürüne sahip olunduğunu vurgulayan Koca, Çocukluk çağı aşılarında en fazla antijenle en yaygın aşılama yapan ve yüksek başarı elde eden ülkelerin başında geldiğimizi vurguladı. Koca, “Aşı kayıt sistemi ve online takip edilen soğuk zincir lojistiği ile desteklenen güçlü bir birinci basamak sağlık durumu ağı yanına yıllardır bu konuda emek veren sağlık personelimizin ısrarlı çabaları ve fedakarlığı bu başarının başlıca sahipleridir” dedi.

“BU BAŞARI HİKAYESİ YOL GÖSTERECEKTİR”

Aşı uygulayan personeli kutlarken, teşekkür dileklerinde yer alan Koca, “COVID-19 aşı kampanyasında bu galibiyet hikayesi yol gösterecektir. Bu sefer ilk olarak Aile Sağlığı Merkezlerimizde almak üzere üniversite, ulus ve özel sağlık durumu kuruluşlarımız ve bütün vatandaşlarımızla birlikte dünyaya misal olacak bir aşılama kampanyası yapacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

About admin

Check Also

24 Eylül 2020 Haberleri

ABD’de çocuk istismarından tutuklandığı iddia edilen Doç. Dr. Abdüssamed Köse, Marmara Üniversitesi’nden istifa etti

Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölüm başkanı olan ve ABD’de de bir çocuğa istismar ettiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir