Bakan Koca’dan ‘AK Partililer aşı olmaya başladı’ iddiasıyla ilgili açıklama: Çin’de eczanede satılıyor, isteyen alır yaptırır

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, Habertürk gazetesinden Nagehan Alçı‘nın gündeme dair sorularını yanıtladı. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir‘in “AK Partili siyasiler, aile dostları, nüfuzlu kişiler ve tanıdıkları koronavirüs aşısı olmaya başladı” iddiası da sorulan Bakan Koca, şu yanıtı verdi:

“AŞI, ÇİN’DE ECZANELERDE SATILIYOR”

“Hangi aşı olursa olsun tüm aşılar buraya geldikten sonradan 2 hafta boyunca incelenecek. Bu aşılar, Tıbbi Aygıt ve İlaç Kurumundan tasdik almadan kullanılamaz. Bu gelecek her parti için teker teker geçerli. şimdi denek elde etmek için başvuranlar dıştan kimsenin aşı olmasını onaylamayız ve bu konuda da herkesi uyarıyoruz Nagehan Hanım. Ha şu olabilir, Çin’de bu aşı eczanelerde satılıyor, isteyen herkes gidip alabilir. Alıp getirip burada bir eczaneye yaptırmanın önünde bir engel değil fakat bu riskin alınması doğru değil. Buna gerek de yok”

“KORONA GEÇİREN VE AŞI OLAN ARASINDAKİ FARKI ANLATACAĞIZ”

Bakan Koca, vatandaşların aşıya teşvik edilmesi için yapılacakları ise şu sözlerle anlattı: “Aşıyı teşvik etmek için Covid geçiren ile aşı yaptıran arasındaki farkı var gücümüzle anlatacağız. Düşünce ve bilim yolunu hep açıklama edeceğiz. Göreceksiniz Nagehan Bayan. O saydığınız aşı düşmanları da gelip aşı olmak isteyecek. Bundan belirlenmiş olun”

CHP’Lİ MURAT EMİR’İN İDDİASI NEYDİ?

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Çin’le sözleşmesi yapılan koronavirüs aşısı Sinovac’ın Türkiye’ye getirildiğini ve 10 gündür AK Partili siyasilerle yakınlarına aşı yapılmaya başlandığını iddia etmişti.

Yazılmış tanımlama yapan Dikte, Çin aşısının, dün aşı programını başlatan İngiltere’den önce Türkiye’ye getirildiğini öne sürerek, şunları belirtmişti:

“Çin aşısı 10 gündür Türkiye’de. Aşıyı getiren firma da her zamanki gibi yine Keymen İlaç oldu. Aşı 10 gündür gizlice AK Partili siyasilere, aile dostlarına, nüfuzlu kişilere ve tanıdıklara yapılmaya başlanmış bile. Günlerdir aşının nasıl geleceğini, sözleşmenin detaylarını, aşının fiyatını soruyorduk. Bakanlık da toplumu bilgilendiriyor gibi yapıp fiilen hiçbir data vermiyor ve süreci kapalı bir şekilde yürütmeye devam ediyordu. Şimdi, bakanlığın süreci niçin kapalı bir şekilde götürdüğü ortaya çıkmış oldu.”

About admin

Check Also

Koronavirüs aşısında Avrupa'yı solladık! 5 günde 830 bin sağlık çalışanını aşıladık

Koronavirüs aşısında Avrupa’yı solladık! 5 günde 830 bin sağlık çalışanını aşıladık

Türkiye’nin, koronavirüse karşı aşılama performansı, haftalardır aşı uygulayan çok sayıda ülkeyi geride bıraktı. İlk aşılamanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir