Bakan Koca’yı ilk önce böyle göreceksiniz! ‘Devlet 100 milyon lira zarara uğratıldı’ iddiasını kürsüye vura vura yalanladı

TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının 2021 yılı bütçesi üstünde konuşan Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir‘in Kovid-19 kitleri ve e-nabız sisteminin bakan yardımcısıyla benzer bir şirket kadar yapıldığı yönündeki iddialara çok sert yanıt verdi. Bakan Koca, “Devlet 100 milyon lira zarara uğratıldı” iddiasına cevap verdiği konuşmasında ara sıra kürsüye de vurduğu görüldü.

TEST KİTİ 32 LİRADAN 9.8 LİRAYA DÜŞTÜ

Koca, 6 işyeri ile girilen koronavirüs test kiti ihalesi ve süreçle ilgili şunları kaydetti: Bu dönemde bilhassa Dünya Afiyet Örgütü Türkiye için geliştirilen kit noktasında 20 tane DSÖ sitesinde kabul edilebilirliği olan kit laf konusu. Bunlardan bir her birine de Türkiye’de. Kit konusunda biz bir kite 8.75 dolar vererek almaya başlamıştık. Bu kiti yerlileştirmiş olduk. Biz yerlileştirdiğimizde 32 liraya aldık. Bir iki ay geçtiğinde yeni uyma bölge firmalar oldu. Toplam 12 tane kit üretildiği dönem oldu. İhaleye çıktık. 6 firma ihaleye girdi. Kit 9.8 liraya düştü. ‘1.7 milyon kit fiyatını 9.8 liraya çekeceksiniz’ dedik”

CHP’NİN “100 MİLYON ZARAR” İDDİASI

Yerli test kitlerinde CHP’nin sosyal medyadaki iddiasına da cevap veren Koca “Kaçmayın bekleyin. Peki sonrasında 9.8 liraya sürüklemek kamunun mantığına yerinde mu. Ben bunu yaptım. Hemen Şimdi bu kürsüden 83 milyona hitaben şöyle dendi. Dendi ama biz bu kiti gündeme getirdik. Biz getirdikten sonradan siz geriye dönük işlem yaptınız. Pek diyorsunuz yok mi. Nu gördüğünüz fatura 16 Temmuz. peki bu ihaleden kaç gün sonra -1-8 Temmuz arasıydı 16’sı bu kesildi- Peki sizin ifadenizi okuyorum; ‘Yerli Kovid-19 deneme kitlerinin bakanlığa 4 ay arayla 6 kat fiyat farkıyla satıldığı iddiası var. 9 liralık kitin 9 Dolara, o dönemki kurla takriben 60 liradan alındığını duyuyoruz. Bu doğruysa devletin 100 milyon Liraya yakın zararı olabilir’ diye sosyal medyadaki yazınız. Altında da gazetenin haberi.” dedi.

Bakan Koca'yı ilk kez böyle göreceksiniz! 'Devlet 100 milyon lira zarara uğratıldı' iddiasını kürsüye vura vura yalanladı

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir