Bakan Soylu’dan muhtemel İstanbul depremiyle ilgili yaşamsal uyarı: Huysuz felakettir, hiç lafı eğip bükmeye lüzum değil

İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade, AFAD Başkanlığında düzenlenen Afet ve Acil Şart Kurulu Toplantısına katıldı. Toplantıda Bakan Asilzade’nun yanı sıra AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da yer aldı.

Konuşmasında zelzele ardından yaşanabilecek önemli sorunlardan bahseden Bakan Soylu, “Bugün iki manâlı sunumumuz var. Bir tanesine güvenlik ve trafik çalışmamız. Kesintisiz bunu anlatıyoruz, depremin ilk 6 saati bizim için mühimdir. Çünkü bu ilk 6 saatte keza zelzele ve afetlerle ilgili alacağımız aksiyon, hazırlıkların sahaya yansıtılması; en önemlisi vatandaşımızın bilinçlendirilmesi fazla önemlidir. Özellikle doğalgaz gibi elektrik şalterleri gibi, bazı ayrıca yangın hem zehirlenmelere teşkil edebilecek süreçlerden vatandaşımızın depremden hemencecik daha sonra tedbir alabilmesini sağlamalıyız” ifadelerine yer verdi.

“AKSİ? AKSİ FELAKETTİR”

Depremin ardındaki yolların açık tutulmasının hayati derecede manâlı olduğuna aksan yapan Bakan Aristokrat, “İnşallah boş kalacak olduğunu değerlendirdiğimiz yollarda itfaiyelerin, ambulansların, arama kurtarma ekiplerinin araçlarının ilgili yerlere, ilgi çekici alanlarına ulaşmalarını tedarik olabilmek. Somurtkan? Aksi felakettir. Bunu net söyleyeyim, hiç lafı eğip bükmeye gerek yok. Biz bir facia bölgesindeyiz, her türlü afetle de karşısında karşıyayız. Coğrafyamız böyle bir coğrafya. İstanbul bir depremde nereden kapanacak? Yollar hangi ölçekte kapanacak? Hangi hastane yollarını, hangi arama kurtarmayla ilgili nereye ve nasıl ulaşacağız bütün bunlara yönelik adımlar derhal yapılacak. Peşinde toplanma bölgeleri ve tahliye gibi değerlendirmeler Kağıthane üzerinden gerçekleştirilecek. Deprem de bizim her gün karşılaştığımız mesele değildir ama karşılaşabileceğimiz meselelerdir. Yapmamız gereken muhtemel olduğu kadar hatırlatmaktır” dedi.

“TOPLANMA ALANI AYRI, BARINMA ALANI AYRI”

Bakan Aristokrat konuşmasına şöyle devam etti:”Toplanma alanı ayrı, barınma alanı bambaşka. Toplanma alanı depremin birincil anından sonra terhis olacağımız, tahliye edileceğimiz mahallemize en yakın, mahallemizin içerisinde bulunan alanlardır. Allah muhafaza depremin ne vakit olacağını kim bilmiyor? Ne olursunuz siyasal tartışmaların içine girmeyin. Belediyenin verdiği, manâsız alan bir bölge toplanma alanı olabilir. Daha Sonra biz bu alanı değiştirebiliriz. Bazen bize getirilen çalışmalarda eksiklikler olabilir. İstanbul’da toplanma alanları kişi başına düşen 1.29 metrekareydi. Biz bunu son yaptığımız çalışmayla 2 metrekarenin üzerine çıkardık. Lakin örneğin bir takım mahallelerde hiç yoktu. Biz bunu ortadan kaldırdık. Bir Takım mahallelerde 0,60 – 0,80 metrekareydi. Her binaya toplanma alanları afişini asacağız.”

Bakan Soylu'dan olası İstanbul depremiyle ilgili hayati uyarı: Aksi felakettir, hiç lafı eğip bükmeye gerek yok

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye'deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye’deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İletişim Fakültesinin düzenlediği Webinar serisinin sekizinci çevrimiçi yayın konuğu, “Oyunun DNA’sı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir