Bakan Soylu’dan Yunan Bakan Mitarakis’e videolu yamalı göçmen tepkisi: İnsanlık dışı muamelede seviye atladınız

Yunanistan unsurlarınca, Aydın’ın Didim ilçesi ve Muğla’nın Bodrum ilçesi açıklarında Türk karasularına sürüklenmeye bırakılarak ölüme terk edilen göçmenleri, Türk Sahil Emniyet ekipleri kurtarırken, göçmenlerin darp edilerek işkenceye maruz kaldığı belirlendi.

BATMAK ÜZERE OLAN SALDAKİ 17 KİŞİ KURTARILDI

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılmış açıklamaya göre; geçen 6 Aralık’ta akşam saatlerinde Aydın’ın Didim ilçesi Tekağaç Burnu açıklarında, Yunanistan unsurlarınca Türk karasularına sürüklenmeye bırakılan yarı batık haldeki can salının içinde bir grup derme çatma göçmen bulunduğu bilgisinin alındı. Bunun üzerine bölgeye yakın balıkçı teknesi ile koordine kurularak arama kurtarma çalışması başlatıldı. Türk Sahil Emniyet ekipleri, bölgeye ulaşarak batmak üzere olan salda yer alan bayan ve çocuklardan oluşan 17 kişilik derme çatma göçmeni kurtardı.

YUNAN UNSURLARI GÖSMENLERİ TÜRK KARASULARINA İTTİ

Göçmenler, Sahil Emniyet botu ile Didim Limanı’na çıkarıldı. Göçmenlerin, Bulamaç Adası’nda 2 gün boyunca mahsur kaldıkları, Yunanistan unsurlarınca ada üzerinde yakalanarak kadın ve çocuklar öbür, erkekler ayrı elde etmek üzere iki grup halinde Yunan Sahil Emniyet gemisine bindirildikleri öğrenildi. Hem, erkeklerin darp edilerek gemide tutulduğu, kadın ve çocukların ise can salı içinde Türk karasularına sürüklenmeye terk edildiği öğrenildi.

GÖÇMENLER DARP EDİLDİ

8 Aralık’ta ise yine akşam saatlerinde Bodrum Yalıkavak açıklarında Yunanistan unsurlarınca Türk karasularına sürüklenmeye bırakılan iki can salı içinde toplam 11 baştan savma göçmen kurtarıldı. Göçmenlerin, 6 Aralık’ta bayan ve çocuklardan ayrılan erkek göçmen grubu olduğu anlaşıldı. Ağır şekilde darp edildikleri, vücutlarında yara izleri olduğu görülen göçmenler, ifadelerinde paralarına, cep telefonlarına ve diğer değerli eşyalarına el konulduğunu söyledi. Göçmenler, hastanede çare altına alındı.

Bakan Soylu'dan Yunan Bakan Mitarakis'e videolu düzensiz göçmen tepkisi

BAKAN SOYLU, GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞTI

İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade, Twitter hesabından Yunan Sahil Güvenlik unsurlarının, yamalı göçmenlere karşın insanlık dışı muamelesine ilişkin görüntüleri paylaştı. Görüntülerde göçmenlerin kurtarılma hatıra ve göçmenlerdeki darp izleri yer aldı. Bakan Asilzade, Yunanistan’ın Göçten Sorumluluk Sahibi Bakanı Notis Mitarakis’i de etiketleyerek, “Sayın Bakan Notis Mitarakis; sahil güvenlik unsurlarınız acımasızlık ve insanlık dışı muamelede her geçen gün seviye atlıyor” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu'dan Yunan Bakan Mitarakis'e videolu düzensiz göçmen tepkisiBakan Soylu'dan Yunan Bakan Mitarakis'e videolu düzensiz göçmen tepkisi: İnsanlık dışı muamelede seviye atladınız

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir