Batman’da ‘yetişmez’ denilen lavanta, Hollanda’ya ihraç edilince üreticiler sıraya girdi

BATMAN’ın 5 ilçesindeki 14 bölgede ekilen lavantalar, Antalya’daki bir işyeri yoluyla Hollanda’ya ihraç edildi. Vali Hulusi Şahin, fazla sayıda üreticinin lavanta yetiştiriciliğe yöneldiğini açıklama ederek, “Önce bu ürüne karşısında ön yargısı olan bir takım üreticilerimiz vardı. Şimdi çok sayıda üreticimiz bu ürünü ekmenin hazırlığında. Çiftçimiz gülerse, cümbür cemaat gülecek” dedi.

GAP İdaresi Başkanlığı’nın desteğiyle 400 bin TL’lik projeyle Batman’ın 5 ilçesindeki 14 bölgede lavanta ekimi yapıldı. Beşiri ilçesi İkiköprü beldesinde çiftlik sahibi Yekdal Duman’ın ektiği lavantalar, Antalya’daki bir işyeri aracılığıyla Hollanda’ya ihraç edildi.

Batman Valisi Hulusi Şahin, çok sayıda üreticinin lavanta yetiştiriciliğe yöneldiğini belirterek, lavanta ekim alanlarını genişleteceklerini söyledi. Vali Şahin, “Batman çiftçisi artık katma değeri yüksek ürünlere yöneliyor. Bu ürünlerden biri de fıstık yetiştiriciliğidir. Batman ovasında fıstık alanımız 60 bin dekarı buldu. Kıraç alanların çoğu fıstık yetiştiriciliğine dönüştü. Hemen de çiftçimizi lavanta bitkisiyle buluşturduk. İlçelerimizin de dahil olduğu 14 yerde test amaçlı ektiğimiz lavantada başarılı netice aldık. Önce bu ürüne aleyhinde ön yargısı olan bir takım üreticilerimiz vardı. Derhal fazla sayıda üreticimiz bu ürünü ekmenin hazırlığında. Çiftçimiz gülerse, cümbür cemaat gülecek” dedi.’ONLARCA ÇİFTÇİ MÜRACAATTA BULUNDU’Yurt dışına yapılan ilk ihracatın ardındaki onlarca çiftçinin lavanta ekimi için müracaatta bulunduğunu bildiren Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş de “İkiköprü beldesinde 4 dekarlık alanına deneme amaçlı lavanta bitkisi ekimi yapan çiftçi Yekdal Duman, 10 bin TL’lik kazanç elde edince diğer çiftçiler de bu ürün için müracaatta bulundu. Son zamanlarda Batman çiftçisinin katma değeri yüksek ürünlere yönelmesi sevindirici bir gelişme. Vali Hulusi Şahin, geçen sene Ziraat Odası, Batman Üniversitesi ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden oluşan 6 karakter heyeti, lavanta bitkisi ekimi için Isparta’ya gönderdi” diye konuştu.’HOLLANDA’YA GÖNDERDİĞİMİZ LAVANTA BEĞENİLDİ’

Beşiri ilçesinin İkiköprü beldesinde 4 dekarlık alanda yetiştirdiği lavantanın Hollanda’da beğenildiğini söyleyen imalatçı Yekdal Duman, “Vali Hulusi Şahin ve Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş’in önerisiyle ilk olarak ektiğimiz lavanta bitkisi ürününde başarılı olduk. İkinci mahsul döneminde de tarladan 1400 lavanta bitkisi topladık. Antalya’da bir firma aracılığıyla Hollanda’ya gönderdiğimiz lavanta beğenildi ve ilk etapta 10 bin TL’lik bir gelir elde ettik. Daha önce arpa, buğday, mercimek ve nohut gibi ürünler ekiyorduk. Derhal de lavantaya yöneldik. İyi fakat bu ürünle tanıştık. Önümüzdeki yıl daha artı lavanta ekmeyi planlıyoruz. Hem Batman-Siirt karayoluna yakın olan lavanta bahçemizi turizm amaçlı da kullanmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Batman'da 'yetişmez' denilen lavanta, Hollanda'ya ihraç edilince üreticiler sıraya girdiBatman'da 'yetişmez' denilen lavanta, Hollanda'ya ihraç edilince üreticiler sıraya girdiBatman'da 'yetişmez' denilen lavanta, Hollanda'ya ihraç edilince üreticiler sıraya girdiBatman'da 'yetişmez' denilen lavanta, Hollanda'ya ihraç edilince üreticiler sıraya girdiBatman'da 'yetişmez' denilen lavanta, Hollanda'ya ihraç edilince üreticiler sıraya girdiBatman'da 'yetişmez' denilen lavanta, Hollanda'ya ihraç edilince üreticiler sıraya girdiBatman'da 'yetişmez' denilen lavanta, Hollanda'ya ihraç edilince üreticiler sıraya girdi

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Arif Arslan

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir