BBC’ye çıkan Paşinyan’ı terleten çıkış: Milletlerarası hukuka kadar 25 yıldır Karabağ’da işgalcisiniz

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, milletlerarası medyadan gelen sorulara her zaman yanıt veremeyerek kendisini küçük duruma düşürdü.

Tanıdık Olmayan medya üzerinden kara propaganda gerisinde koşan Paşinyan, BM Güvenlik Konseyi, Avrupa Birliği, Avrupa Parlamentosu, AGİT ve PACE’nin yanı sıra öteki uluslararası kuruluşların belgeleri ve kararlarıyla resmi olarak işgalci sayılmasına karşın, uluslararası belgeleri akla ziyan bir biçimde çürütmeye çalışıyor. Fakat, sorulan bütün soruları cevapsız teslim etmek zorunda kalarak, işgalci ve haksız olduğunu tescilliyor.

ÜLKESİNDE DE ELEŞTİRİ KONUSU OLDU

BBC’nin HARDTalk programına davetli olan Paşinyan, sunucudan gelen zor soruları cevaplayamadı ve ülkesinde de eleştiri konusu oldu.

6 Ekim’de John Fischer’in konuğu olan Paşinyan, tekrar aynı bir durumdaydı. Paşinyan bir yana, “Karabağ Ermenistan’dır” iddiasında bulunurken, diğer yanlamasına “Taviz vermeye hazırız” diyerek yalanlar üstüne kurduğu tezini, kendi elleriyle çürüttü.

Fischer, bu ikilemin üzerine Paşinyan’a, “Konuşmanızdan böylece anlaşılmıyor. Dağlık Karabağ çevresindeki bölgeleri çatışmayı sona erdirmek için geri vermeye hazırlanmış mısınız?” sorusunu yöneltti. Paşinyan ise, “Azerbaycan, Dağlık Karabağ halkının kendi kaderini görev hakkını tanımayı reddetti” diyerek konuyu değiştirmeye çalıştı.

PAŞİNYAN’I TERLETEN ‘İŞGALCİ’ ÇIKIŞI

Fischer, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’ı ve çevresini yirmi yıldan fazla bir süredir yasadışı olarak işgal ettiği ifade edince, Ermenistan lideri neye uğradığını şaşırdı. Bunun dürüst olmadığını söylese de, tecrübeli gazeteci ona BM belge ve kararlarını hatırlatarak, bu belgelerin Ermenistan’ın 25 yılı aşkın süredir Azerbaycan topraklarını işgal ettiğini doğruladığını belirtiyor.

Paşinyan’ın hakiki hakkında söyleyecek hiçbir şeyi olmadığı bir kere daha gözler önüne serildi.

BBC'ye çıkan Paşinyan'ı terleten çıkış: Uluslararası hukuka göre 25 yıldır Karabağ'da işgalcisiniz

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir