Beklenen İstanbul depreminde en tehlikeli ilçelerin belediye başkanları hazırlık çalışmalarını anlattı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, muhtemel İstanbul depremi öncesi şehrin en riskli ilçelerini belirledi. Buna göre, depremde en çok hasar görecek ilçeler; Zeytinburnu, Küçükçekmece ve Fatih. DHA, 3 ilçenin belediye başkanları ile deprem hazırlıklarını konuştu.

“286 ADET REZERV KONUT İNŞAATIMIZ DEVAM EDİYOR”

Zeytinburnu’nda 286 adet rezerv ev inşaatının devam ettiğini söyleyen Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Zeytinburnu Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bu yana Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Ev İdaresi’yle (TOKİ) birlikte başlattığımız kentsel dönüşüm çalışmalarımız var. Zeytinburnu Merkezefendi mahallemizde de bir konsept proje çalışmalarımız devam ediyor. Yeniden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız tarafından Zeytinburnu’nda 286 adet rezerv ev inşaatı devam ediyor” dedi.

“BİR LAHZA ÖNCE RİSKLİ YAPILARI DEPREME DAYANIKLI IŞIK HALKASI GETİRMEMİZ LAZIM”

Şu an Zeytinburnu’nda toplam 1161 ev 164 meslek yeriyle ilgili kentsel mutasyon sürecinin devam ettiğini anlatan Başkan Arısoy, şunları kaydetti:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yayınlandığı raporda da yer aldığı gibi Zeytinburnu tehlikeli ilçelerimiz arasında yer alıyor. Zeytinburnu’nda yaşayan vatandaşlarımız da bunun haberdar ama kentsel dönüşümle ilgili yapılması gereken çalışmalar var. Bizler de tehlikeli bulunan binaların maliklerine yapmaları gereken hususları andıran tebligatlar gönderiyoruz. Zeytinburnu ilçemizin imar planı, ada bazlı şehirsel dönüşümü teşvik eden bir plan. Biz elimizden geldiği değin tüm hemşehrilerimize kentsel mutasyon konusundaki haklarını hatırlatıyoruz. Hemşehrilerimden ricam ise binalarının tehlikeli olup olmadığını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belirlediği lisanslı kuruluşlar aracılıyla tespit ettirmeleridir. Tespit sonrası konu ilçe belediyesi olarak bize geliyor. Bizler de gereğini yapıyoruz. Bir lahza önce riskli yapıları depreme dayanıklı hale getirmemiz lazım. Bizler başlattığımız projeleri tamamlayıp elimizden gelenin en iyisini gerçekleştirmek için buradayız.”

“KÜÇÜKÇEKMECE’NİN TOMOGRAFİSİNİ ÇEKTİK”

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi de “Küçükçekmece 800 bin insanın yaşadığı bir ilçe. Bizler başta ilçemizin tomografisini çekmeye çalışıyoruz. Yeni kurmuş olduğumuz ekiplerimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Silivri’de gerçekleşen 5.7’lik zelzele sonrası işin ciddiyetini anladık. Deprem olsun olmasın hazırlıklarımıza başladık. Çalışmalarımıza ilk önce ilçemizdeki bütün binaları saptama ederek başladık. Sonrasında bunları üç kategoriye ayırdık. Birincisi riskli yapı; bir deprem olmasa da çökebilecek binalar. İkincisi; yıkım riski olmayan ama bir depremde kendisi hasarlı, ihtiyar ya da üretim hatası olduğu için çökebilecek binalar. Üçüncüsü ise; gözle görülür hasarı olmayan ama 40 takvim binalar” diye konuştu.

“CANIMI BİLE FEDA ETSEM İŞİN ALTINDAN KALKAMAM”

Küçükçekmece’de 337 bin 155 tane konut olduğunu gösteren Başkan Çebi, “Bizler depreme dirençli binalar yapmak için öncelikle devlet, büyükşehir belediyesi, ilçe belediyeleri ve vatandaşlar olarak binalarımızı müşterek yenilememiz gerekir. Yeni yapılan binaları da deprem yönetmeliğine dayandıracak bir şekilde tekrar yapmamız gerekir. Küçükçekmece’de 41 bin 410 tane bina var. Bu binalarda ise 337 bin 155 tane ev var. Bu devasa bir rakamdır. Küçükçekmece Belediye Başkanı olarak bu işe canımı bile feda etsem işin altından kalkamam. Hiçbir belediye kalkamaz” ifadelerini kullandı.

“TEK TEK HERKESE BİNANIZI YENİLETİN DİYECEĞİM”

Başkan Çebi sözlerine şöyle devam etti: “Küçükçekmece’de insanların binalarını yenilemeleri için ısrarla üzerine gideceğim. Onların binalarını yeniden denetleme ettireceğim. İnsanlara teker teker anlatacağım. Binanınız durumu bu şekilde, yenilenmesi gerekiyor, gelin yasalardan yararlanın diyeceğim.”

“48 AĞIR HASARLI BİNANIN 28’İNİ YIKTIK”

Küçükçekmece’de 48 ağır hasarlı bina saptama edildiğini söyleyen Başkan Çebi, “Silivri depremi sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Küçükçekmece’de tespitler yaptı. İlçemizde 48 bina ağır hasarlı olarak saptandı. Bizler de 48 binadan 28 tanesini boşalttık ve yıktık. Fakat burası İstanbul, bir binayı boşaltmanın ne değin zor olduğunu herkesin bilmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızı da anlıyoruz. Devlet, kira yardımı, taşınma yardımı yapıyor. Yıkılması gereken birkaç binamız kaldı. Ama bunlar dışarıya 125 tane daha tespit etmiş olduğumuz 1999 depreminde bere almış, yenilenmesi gereken binamız var” diye konuştu.

“FATİH’TEKİ BİNALARIN YÜZDE 91’İ 1999 YILI ÖNCESİ YAPILMIŞ BİNALARDIR”

Fatih’teki binaların yüzde 91’inin 1999 yılı öncesi üretilmiş binalar olduğunu vurgulayan Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, “Böylece Fatih tehlikeli bir ilçedir. Fatih’te evlerini yenilemek isteyen vatandaşlarımız evlerini yenileyemiyordu. Çünkü elimizdeki mevcut planlar uygun değildi. Bizler bir yıldır uğraşıyoruz. Neticede Fatih’te yaşayan insanların evlerinin yenilemelerindeki yasal engelleri kaldırdık” dedi.

“HERKESİN FEDAKARLIĞIYLA ÇÖZÜLEBİLECEK BİR IŞLEM”

Kendisi için sihirli kelimenin ‘fedakarlık’ olduğunu kaydeden Başkan Turan, “Şehirsel dönüşüm süreci dünyada milli geliri yüksek olan ülkelerde uzun vadeli bir işlem. Bu sürecin birkaç bileşeni var. Bu işin merkezi hükümet, lokal yöneticiler dahası vatandaş boyutu var. Dolasıyla deprem sorunu herkesin fedakarlığıyla çözülebilecek bir işlem. Vatandaşlarımızda bazen şöyle bir sezgi oluşuyor; ‘Benim 100 metrekarelik bir evim var. Evim yıkılsın. 100 metre yapılsın fakat ben hiçbir şey ödemeyeyim.’ Gönül ebetteki bunu ister. Fakat fazla daha iyi ekonomisi olan ülkeler bile bunu başaramaz. Bizlerin eksiği ise Fatih gibi eski yapı stoku yer alan ilçelerde her şeyi yapıp bunu varisi olmak zorundayız. Benim için sihirli cümle ise hepimizin fedakarlık yapmasıdır” diye konuştu.

Beklenen İstanbul depreminde en riskli ilçelerin belediye başkanları hazırlık çalışmalarını anlattıBeklenen İstanbul depreminde en riskli ilçelerin belediye başkanları hazırlık çalışmalarını anlattıBeklenen İstanbul depreminde en riskli ilçelerin belediye başkanları hazırlık çalışmalarını anlattıBeklenen İstanbul depreminde en riskli ilçelerin belediye başkanları hazırlık çalışmalarını anlattı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Esma MURAT

About admin

Check Also

Mogadişu'da bombalı araçla saldırı: 20 ölü

Mogadişu’da bombalı araçla saldırı: 20 ölü

Amin Ambulans Servisi Yöneticisi Dr. Abdulkadir Adan, yaptığı açıklamada, Hamar Jajab ilçesinde “Lul Yemeni” adındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir