Bilim insanları araştırdı! Koronanın bulaşmasını engelleyen en iyi yöntem sosyal uzaklık

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletine tabi Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını (Kovid-19) nedeniyle dünya genelinde 1 milyon 519 binden fazla insan hayatını kaybetti, 66 milyona yakın insan ölümcül salgına yakalandı. Koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmalarında mutlu sona yaklaşılırken, Kanada‘da bulunan Simon Fraser Üniversitesi’nde görevli meşhur bilim insanları Paul Tupper ve Caroline Colijn salgınla ilgili yeni bir araştırma yaptı. Araştırmaya kadar, sosyal uzaklık kuralına uyarı edilmesi halinde koronavirüsün bulaşma ihtimalinin fazla eksik olduğuna uyarı çekildi.

FİZİKSEL UZAKLIK VE MASKENİN ETKİ SEVİYESİ TEST EDİLDİ

Popular Science’de yer alan habere tarafından bilim insanları Paul Tupper ve Caroline Colijn bir model geliştirip, dağıtılmış ortam ve koşullarda kullanıldığı zaman somut mesafe, maske veya sosyal baloncukların tesir seviyesini deneme ettiler. Elde edilen sonuçlar, 19 Kasım’da PNAS bülteninde sunuldu.

Araştırmacılar yeni çalışmada “R olayı” kavramını sunuyorlar. R olayı, bir olaydaki tek bireyden Kovid-19 kapan insanların tahmini sayısını simgeliyor.

Bulaşma yoğunluğu, maruz kalma süresi, bireylerin birbirine olan mesafesi ve karışma derecesi gibi etmenlere bakan araştırmacılar, ardından her bir koşulda hangi yöntemlerin bulaşı önlemede en etkili olduğunu incelediler.

KORONA KAPMA İHTİMALİ SÜREYE BAĞLI

Araştırmacılar partiler, yemekler, gece kulüpleri, toplu nakliye ve lokantalar gibi bir dizi etkinlikte bildirilen salgın verilerini de çalışmaya dahil ettiler. Bilim insanları, kişinin koronavirüs kapma olasılığının büyük oranda bulaş oranı ve süresine yan olduğunu söylüyor; yani belli bir ortam ya da koşulda geçirilen vakit miktarına.

Faaliyetler yoğun (yüksek bulaş olasılığı) ve doğrusal (düşük bulaş olasılığı) şeklinde sınıflandırılmış. Yüksek bulaş koşullarının örnekleri arasında barlar, gece kulüpleri ve artı kalabalık iş yerleri bulunurken; düşük bulaş koşulları aralarında maske takılan toplu ulaşım araçları, mesafe uygulanan lokantalar ve dış mekân faaliyetleri yer alıyor.

EN ETKİLİ USUL FİZİKSEL UZAKLIK

Model, bedensel mesafenin tüm ortam ve koşullarda Kovid-19 bulaşmasını azaltmada en etkin usul olduğunu lakin sosyal baloncukların etkisinin, bulaş olasılığının yüksek ya da düşük olmasına tabi olduğunu öne sürüyor.

İç mekandaki topluluk meslek yerleri, barlar ve gece kulüpleri gibi karışımın meydana geldiği ve bulaş olasılığının yüksek olduğu koşul ve ortamlarda, sert sosyal baloncukların oluşturulması Kovid-19’un yayılımını azaltmaya yardımcı olabilir.

Araştırmacılar sosyal baloncukların; dış mekan faaliyetlerine bulunma, aralıklı meslek yerlerinde niyetlenmek ya da maske takarak toplu ulaşım arabulucu kullanmak gibi düşük bulaş ortamlarında ya da karışımın olduğu faaliyetlerde daha düşük etki gösterdiğini keşfettiler.

Araştırmacılar, maskelerin ve öteki fiziksel bariyerlerin doygunluğa ulaşan, yüksek bulaş ortamlarında (partiler, korolar, lokanta mutfakları, topluluk iş yerleri, gece kulüpleri ve barlar) daha düşük etki gösterebileceğini; çünkü maskeler bulaş oranlarını yarıya indirse bile, bulaş olasılığı (ve bu sebeple enfeksiyon sayısı) üstünde artı etki oluşturmayabileceklerini belirtiyor.

Bilim insanları araştırdı! Koronanın bulaşmasını engelleyen en iyi yöntem sosyal mesafe

About admin

Check Also

6 yaşındaki kızının velayetini kaybeden Meral Kaplan gözyaşlarına boğuldu

6 yaşındaki kızının velayetini kaybeden Meral Kaplan gözyaşlarına boğuldu

İstanbul 3. Aile Mahkemesi’nde görülen boşanma davasında Meral Kaplan ve taraf avukatları hazır bulundu. Erhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir