Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal: Toplumun yüzde 60’ı aşılandığında salgın duracak

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi, Hacettepe Ünivesitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Asıl Bilim Dalı Başkanı ve Aşı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Serhat Ünal, Çin’in geliştirdiği koronavirüs aşısında sağlık durumu çalışanlarının aşınlanmasının sona erdiğini, bu çalışmaların bağımsız data yoklama güvenlik izleme komitesi kadar değerlendirildiğini ve yeterince güvenlikli olduğu için ikinci basamak olan vatandaşların aşılanmasına başlandığını belirtti.

Prof. Dr. Ünal, 21 bini aşkın kişinin gönüllü almak için başvurduğunu hatırlatarak, “Beklediğimizden pozitif başvuru oldu, 21 binden fazla aşı yaptırmak isteyen var. Hatalı anlaşılmasın; fakat her gelen birey aşılanacak yok bu. Aşama 3 alıştırma bu. İkisi gerçek aşı birisi abes aşı olacak. Ve bunları önümüzdeki günlerde takip edeceğiz” diye konuştu.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal: Toplumun yüzde 60'ı aşılandığında salgın duracakProf. Dr. Serhat Ünal

“AŞININ BAŞARISI VÜCUDUN VERECEĞİ CEVAPLA İLİŞKİLİ”

Bu kişilerden belirlenmiş sayıdaki vatandaşta rahatsızlık meydana geleceğine uyarı çeken Prof. Dr. Ünal, “Hasta olanlar belirli sayıya ulaştığında kod kırılacak. Kod kırılması ne aramak peki? Kime manâsız ya da normal aşıyı verdiğimizi bilmiyoruz. Açıp bakacağız ve 100 kişiye baktık kaçı aşı kolunda, kaçı aşı verilmeyen kolda. Pfizer üzerinden örnek verelim; aşının yüzde 90 koruyucu olduğu açıklandı. Kod kırıldığı vakit hasta olmuş 100 kişinin 90’ı aşı olmayan kolda, 10’u aşı olan kolda. Yani aşı 100 kişiye yapıldığı vakit 90’ında hastalığa mani oluyor anlamına geliyor. Niye 100’de 100 yok? Aşının başarısı sadece verdiğimiz aşının kompozisyonuna ast değil, esas vücudun ne yanıt verdiği, immün sisteminin, savunma sisteminin ne değin iyi yanıt verdiğiyle ilişkili. Yüzde 90 koruma iyi bir sayı” ifadelerini kullandı.

“BREZİLYA’DAN ÇİN AŞISININ ETKİNLİK SONUCUNU BEKLİYORUZ”

Dünya Sağlık Örgütü’nün “Yüzde 60 ve üstünde koruyucu bir aşı olursa, bunu biz yaygın kullanırsak salgını durdurabiliriz” diye tanımlama yaptığını andıran Prof. Dr. Ünal, “Bizde de zamanı geldiğinde kod kırılıp, Çin’den gelen aşının yüzde kaç koruyucu olduğu ortaya çıkacak. Yalnızca Türkiye’de değil, bununla beraber Brezilya ve Endonezya’da da çalışmalar devam ediyor. Brezilya’da bizden fazla daha pozitif kişi aşılanmış durumda, 10 bini geçti. Oradan her lahza kodun kırılıp, faaliyet çalışması sonuçlarının gelmesini bekliyoruz” diye konuştu.

“AMACIMIZ ETKİLİ BİR AŞI OLDUĞUNU UYGULAMAK”

Prof. Dr. Serhat Ünal, gönüllülerin internet sitesi ve açıklanan telefon hattından başvurduğunu bildirerek “Müracaatlar bir ön değerlendirme grubu göre mesleklerine göre ve bilgilerine göre risk gruplarına göre değerlendiriliyor. Burada öncelik bilinen kişiler 24 merkezimize bildirilecekler. O merkezler kendi programlarına tarafından aşılamalarını yapacaklar. Meslek kısıtlaması yok; fakat müracaatta bir ön değerlendirme yapılıyor tehlike açısından. Tamamının aşılanmasına gerek olacak mı bilmiyorum. Kod kırmaya dek gider bu meslek. Esas amacımız bu aşının Faz 3’te ast etkisini kabul edilebilir emniyetli ve etkin bir aşı olduğu kullanmak. Emniyetinden zaten bir şüphemiz değil. Etkinliği için de belirlenmiş sayıda kişinin hasta olmasını takip ediyoruz. Muhakkak bir rakama ulaşınca hangisi önce olursa, 13 bin kişiye dek aşılayacak kapasitemiz var. Ya bu rakama ulaşacağız ya da ondan önce yeteri sayıda hasta meydana gelmişse kodu kırıp çalışmayı sonlandıracağız” dedi.

“TOPLUMUN YÜZDE 60’I AŞILANDIĞINDA SALGIN DURACAK”

Prof. Dr. Serhat Ünal, koronavirüsün tüm dünyada etkin olmaya devam ettiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Koronavirüs şu anda dünyayı yakmaya devam ediyor. 50 milyonu geçmiş olgu sayısı, 1 milyonu geçmiş vefat sayısından bahsediyoruz. Bu nerede sonlanacak, nereye gidecek? Defalarca söylediğimiz gibi ya bir değişim beklentisi var; ama çok da geçerli değil gibi, ya pek doğaüstü bir ilacınız olur, önden verirsiniz hastalık meydana gelmez, ya da hasta olanlara verirsiniz bütün ölümlere mani olur; bununla ilgili çalışmalar var ama daha o kadar bir ilaç bulunmadı, veya aşıya güveneceğiz. Tedbirlerle beraber toplumun yüzde 60’ı aşılandığında bu salgın duracak. Önce biz neyi yapabiliyoruz, o sorumluluğumuzu yerine getirelim. Maske, uzaklık, el hijyeni ve yayınlanmış olan kısıtlamalara harfiyen aktarmak. şu anda en büyük sorumluluğumuz maske, uzaklık, el hijyeni, kısıtlamalara uyarlamak, salgını yavaşlatmak ve ileride aşının da yardımıyla durmasını beklemek.”

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal: Toplumun yüzde 60'ı aşılandığında salgın duracak

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir