Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Veciz: Koronavirüs salgınını ama aşı durdurabilir

Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Veciz, misafir olduğu bir programda koronavirüs salgınına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“AŞIDAN HASAR GÖRME OLASILIĞI SON DERECE DÜŞÜK”

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın 11 Aralık‘ta Türkiye‘ye geleceğini açıkladığı Çin aşısı ile ilgili vatandaşları merak ettiği bütün sorulara Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Veciz, “Çin’de 1 milyona yakın kişiye uygulandı. Bu dek birey aralarında önemli bir emrindeki etkisi bildirilmedi. Aşıdan hasar görme olasılığı son derece düşük” dedi.

“AŞIDAN DIĞER SİLAHIMIZ YOK”

Aşı yaptırma konusunda vatandaşlara tavsiyede yer alan Prof. Dr. Veciz, koronavirüsle çaba zarfında en etkili silahın aşı olduğunun altını çizerek, “Aşıdan diğer bu salgını durduracak başka bir tabanca yok” diyen Prof. Dr. Veciz, “Aşıdan zarar görebilir miyim?” endişesi duyan vatandaşların endişelerini mantıklı karşılıyorum. Akla Yatkın olan aşı yaptırmak” ifadelerini kullandı.

“İLK FIRSATTA AŞI OLACAĞIM”

Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Ben ilk fırsatta aşımı yaptıracağım ve sevdiklerimin de aşılanması için destekleyeceğim. Türkiye’nin aldığı aşı güvenli bir aşı. Bu aşı vaktiyle beri kullanılan bir yöntemle üretilen tehlikesiz bir aşı. Tabi zorlama değil cümbür cemaat kendi kararını verecek” dedi.

“KISITLAMALARIN SONUCUNU ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA SONUNDAN İTİBAREN GÖRÜRÜZ”

Koronavirüs tedbirleri kapsamında hafta için 21-05 hafta sonu ise en ince ayrıntısına kadar sokağa çıkma kısıtlamalarının etkilerinin ne vakit görüleceği sorusuyla ilgili Prof. Dr. Veciz şöyle konuştu:

“Kısıtlamaların sonucu bu hafta sonu yok de önümüzdeki hafta sonundan itibaren görmeye başlarız. Daha önce aldığımız tedbirlerin sonuçlarını ise kısmen görmeye başladık. İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerde aşırı bir yoğunluk vardı bu poliklinik yükündeki aşırılık azalmaya başladı. Bu süreç zamanla yoğun bakımda da etkisini gösterecek. Süreç henüz istediğimiz düzeyde değil. O yüzden ikinci kısıtlamalar geldi. Onların etkisini de 10 gün daha sonra göreceğimizi varsayım ediyorum”

KORONAVİRÜS EN ÇOK HANGİ ORGANA ZARAR VERİYOR?

Prof. Dr. Özlü, “Tutmadığı organlar yok, yürek damar sistemini, beyni, mide bağırsak sindirim sistemimizi üreme sistemlerini, cilt ve tırnakları, öyle ya da böyle ulaşmadığı ve etkilemediği alan yok” ifadelerini kullandı.

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir