Bilirkişi ad İstanbul için fena haberi verdi: İstanbul’da bu kış kar yağışı olasılığı düşük

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adaletli Tek, “Kasım ayı içinde Marmara ve Karadeniz’de azıcık mevsim normalinin altına düşen sıcaklıklar var lakin devam eden Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarının mevsim normallerinin üstünde olacağını gösteriyor. Bu da kar yağışı olasılığını İstanbul‘da azaltıyor” diye konuştu.

Bu yıl İstanbul'da kar yağacak mı? sorusunun cevabı belli oldu

YAĞIŞLAR ORTALAMANIN ÇOK ALTINDA

Bu sene sıcaklıkların mevsim normali değerlerinin üzerinde seyrettiğini ve yağış ortalamalarının fazla düşük olduğunu ifade eden Adil Tek, şunları söyledi:

“Bu günler sahiden su yılının başlangıcı. Su yılı 1 Ekim’de başlıyor, 30 Eylül‘de bitiyor. Geçen kış da su yılı açısından yağışlar fazla bol değildi. Yaz ayları ve bahar aylarında fazla kaslı yağışlar almadık. Su Baskını oluşturacak yağışlar meydana geldi. Özellikle Karadeniz’deki sel olayları, Akdeniz’de olan anafor olayları gibi meteorolojik karakterli afetler daha fazla oldu. Yakın zamanda da zaten İstanbul ve çevresinde kaslı doymuş yağışları gördük. Yer yer bu dolular ceviz büyüklüğüne değin ulaştı oysa, bundan 3 sene kadar önce az daha beyzbol topu büyüklüğü değin batmış taneleri oluşmuştu.

Bu yıl İstanbul'da kar yağacak mı? sorusunun cevabı belli oldu

YAZ AYLARI KURAK GEÇTİ

Bu seneki yağışları göz önüne aldığımızda, yaz ayları epeyce kurak geçti. Sadece Haziran azıcık yağış ortalamalarının üzerine çıktı. Fakat Temmuz, Ağustos’ta yağışlar mevsim normali değerlerinin fazla daha aşağıda oldu. Eylül’de birazcık daha yağış olur ihtimali hesaplanıyordu lakin Eylül’ün de çok yağışlı geçtiğini söylemek olası yok. Normalde Eylül ayının yağış ortalaması 65 kilogram ama acilen İstanbul’da ölçtüğümüz değerler 22 kilogram yani 3’te 1 oranında yağış düşmüş vaziyette.”

Bu yıl İstanbul'da kar yağacak mı? sorusunun cevabı belli oldu

İSTANBUL’UN 70-80 GÜNLÜK SUYU KALDI

Yağış oranlarının azalması ile birlikte barajlardaki doluluk oranının da düştüğünü dile getiren Tek, “Sizin de az önce belirttiğiniz gibi barajlardaki doluluk oranı yüzde 35’ler civarında. Günlük tüketime baktığımızda da yüzde 0.3’lük bir değer gibi gözüküyor. Bu da takriben 70-80 jurnal bir suyun kaldığını söylüyor. Tasarruf tedbirleri için, ivedi eyleme geçilmesi gerekiyor. Aynı pandemide olduğu gibi halkı bilinçlendirme kampanyalarının olması gerekiyor. şimdi kimse ne kadar su tükettiğinin farkında olan değil. Su tüketim değerlerimizin birazcık alt çekilmesi gerekiyor ama önümüzdeki aylar için iklim modelleri, durumun böylece iç açıcı olmadığını söylüyor.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl İstanbul'da kar yağacak mı? sorusunun cevabı belli oldu

“İSTANBUL’DA BU KIŞ KAR YAĞIŞI OLASILIĞI DÜŞÜK”

Tek, şöyle devam etti:

“Sıcaklıklar yine Ekim ayında mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Kasım ayı içinde Marmara ve Karadeniz’de birazcık mevsim normalinin altına düşen sıcaklıklar var lakin aralıksız Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarının mevsim normallerinin üzerinde olacağını gösteriyor. Bu da kar yağışı olasılığını İstanbul’da azaltıyor. Tabii kar yağışını azlığı da baraj doluluk oranını bilhassa etkiliyor. Ülke genelini çok verimsiz bir Ekim ayı bekliyor. Ama özellikle Marmara, Ege ve Batı Akdeniz’de fazla daha adaleli. İstanbul’a Ekim ayında düşecek yağış miktarı 105 kilogram iken bu miktarlar 60-70’e değin inecek. ve şu an boşalmış vaziyetteki barajların, doluluk oranını yukarı seviyeye taşıma olasılığı ortadan kalkıyor. Yine önümüzdeki 6 aylık tahminlere kadar, yağışlar açısından önümüzdeki dönemin kritik olduğunu gösteriyor. Eğer hemen önlem alınmazsa, başlıca önümüzdeki yaz için kritik bir koşul bizi bekliyor. “

“SU BU YIL BAYAĞI AZALDI, BARAJIN İÇİNDEYİZ”

Balık Yakalamak için yıllardır Sazlıdere’ye geldiğini ifade eden Mehmet Börekçioğlu, “Bakar mısınız, adacıklar oluştu. Vaktiyle su basmakalıp çoktu. Buraları göremiyorduk ki biz, daha yukarı çıkıyordu su. Bu sene basmakalıp azaldı, barajın içindeyiz baksanıza” diye konuştu.

Bir diğer yurttaş Kerim Çolak ise, “Önceki yıllara nazaran çok çekildi. Şu lahza gölde balık var fakat balıkçıdan çok piknikçi var burada. Kimisi çöpünü topluyor, kimisi bırakıp gidiyor” dedi.

Uzman isim İstanbul için kötü haberi verdi: İstanbul'da bu kış kar yağışı olasılığı düşükUzman isim İstanbul için kötü haberi verdi: İstanbul'da bu kış kar yağışı olasılığı düşükUzman isim İstanbul için kötü haberi verdi: İstanbul'da bu kış kar yağışı olasılığı düşükUzman isim İstanbul için kötü haberi verdi: İstanbul'da bu kış kar yağışı olasılığı düşükUzman isim İstanbul için kötü haberi verdi: İstanbul'da bu kış kar yağışı olasılığı düşükUzman isim İstanbul için kötü haberi verdi: İstanbul'da bu kış kar yağışı olasılığı düşükUzman isim İstanbul için kötü haberi verdi: İstanbul'da bu kış kar yağışı olasılığı düşükUzman isim İstanbul için kötü haberi verdi: İstanbul'da bu kış kar yağışı olasılığı düşükUzman isim İstanbul için kötü haberi verdi: İstanbul'da bu kış kar yağışı olasılığı düşükUzman isim İstanbul için kötü haberi verdi: İstanbul'da bu kış kar yağışı olasılığı düşükUzman isim İstanbul için kötü haberi verdi: İstanbul'da bu kış kar yağışı olasılığı düşükUzman isim İstanbul için kötü haberi verdi: İstanbul'da bu kış kar yağışı olasılığı düşük

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Beyza Nur GÜLER

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir