Bilirkişi isim, korona salgını ile yaygınlaşan karton bardaktaki tehlikeye dikkat çekti: Mikroplastikler beyne kadar ilerliyor

Koronavirüs salgını hayatın bütün alanlarında olduğu gibi mutfaklarda da köklü değişimleri beraberinde getirdi. Bunlardan biri de cam bardaklar yerine kullanılan karton bardaklar oldu.

Gıda işletmeleri, büro ve okullar gibi öyle fazla mekanda tercih edilen tek kullanımlık karton bardakların tüketimi pandemi döneminde daha hijyenik olduğu düşüncesiyle yaygınlaştı. Bu bardakların iç ve dış yüzeyinde plastik film çizgili olduğuna dikkat çeken ÇÜ Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Gündoğdu, “Bu bardakları kullanmanın hijyenle uzakta yakından bir ilgisinin olmadığını vatandaşlarımızın bilmesi gerekiyor. Hijyeni temin etmek için bunları kullanmak yerine sağlıkla ilgili uzmanların önerdiği gibi sabun ve deterjanla ya da yüksek sıcaklıktaki suyla çok kullanımlık cam bardakların yıkanması dezenfeksiyonda işe yarayacaktır” diye konuştu.

Uzmanlar, korona salgını ile yaygınlaşan karton bardaktaki tehlikeye dikkat çekti: Beyne kadar ilerliyor

RÜZGARLA BİRLİKTE DENİZLERE TAŞINIYOR

Karton bardakların doğada yarattığı tahribattan laf eden Doç. Dr. Sedat Gündoğdu, “Tek kullanımlık bardaklar kullanıp doğaya atıldıkları süre üzerlerindeki karton parçacıklar rüzgar ve yağmur gibi değişik faktörlerle bardaktan ayrılarak plastik kısmı açıkta kalıyor. Bu da fazla hafif bir araç gereç olduğu için rüzgarla denizlere değin taşınabiliyor. Bu bardakların karton gibi görünse bile plastikler gibi doğada yüzbinlerce yıl hiçbir parçalanmaya uğramadan kalabileceğini unutmamak lazım. Sadece çevre açısından değil kullananlar açısından da önemli anlamda risk oluşturuyor” dedi.

“SICAK İÇECEK KOYDUĞUMUZ VAKIT BÜNYEMİZE GEÇİYOR”

Bunların kirletici olarak doğaya terk edildiği vakit yarattığı riskin yanına 70 derecelik ısılardaki içeceklerin içerisine konmasıyla binlerce mikroplastiğin vücuda alındığını kaydeden Doç. Dr. Gündoğdu, şöyle konuştu:

“Karton görünümlü plastik bardakların içerisine sıcak içecek koyduğumuz süre içerisindeki plastikten kopan nano ve mikroplastikler bizim bünyemize geçebiliyor. 70 derecenin üzerinde bir sıcak içeceğin iç yüzeydeki plastik kaplamayı parçalayarak binlerce mikroplastiği içeceğin içerisine bırakabildiğini unutmamak gerekiyor. Böylelikle düşük de olsa soğuk içecekler ve özellikle sıcak içecekleri bu bardaklarda içen kişi kadar mikroplastiğin de yenilmesine niçin olabilir.”

Uzmanlar, korona salgını ile yaygınlaşan karton bardaktaki tehlikeye dikkat çekti: Beyne kadar ilerliyorDoç. Dr. Sedat Gündoğdu

BEYNE DEK İLERLİYOR

Canlılar üzerinde yapılan araştırmaları örnekler vererek riskin boyutlarını anlatan Doç. Dr. Gündoğdu, şöyle devam etti:

“Özellikle nano plastikler çok ufak boyutlarda oldukları için bağırsak duvarından geçerek iç organlarımıza değin yerleşebilme riskine sahip. Dağıtılmış canlılar üzerinde yapılan çalışmalarda bunun beyne değin ilerleyebildiği, hatta başlıca rahmine ulaşıp buradan plasentaya değin erişebildiğine dair incelemeler var. Hem çocuk sağlığı için hem anne keza de yetişkin sağlığı için içerisi plastik buruşuk bu bardakların kullanımı önemli risk oluşturuyor. Hijyenik olacağım diye sağlığımızı tehlikeye atmanın da fazla akla yatkın, istikrarlı bir tarafı olmadığını bilmekte avantaj var.”

Uzmanlar, korona salgını ile yaygınlaşan karton bardaktaki tehlikeye dikkat çekti: Beyne kadar ilerliyor

BARDAKLARINIZI YANINIZDA TAŞIYIN

Nasıl ve hangi standartlarda üretildiğine dair muhakkak bilgilerin olmadığı bu ürünün yüzeyinin çeşitli kimyasallarla kaplandığına dair iddiaların olduğundan da söz eden Doç. Dr. Sedat Gündoğdu, “Özellikle cam olan fazla kullanımlık bardakları seçim etmekte üstünlük var. Yanımızda bardağımızı taşırsak yapı malzemesinin bütünüyle ne olduğu kesin olmayan ve doğada da parçalanması imkansız olan bardakları da kullanmak durumunda kalmayız” dedi.

Uzman isim, korona salgını ile yaygınlaşan karton bardaktaki tehlikeye dikkat çekti: Mikroplastikler beyne kadar ilerliyor

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir