Binlerce kişi kontrollü bir ortamda koronavirüse yakalanmak için gönüllü oldu

İlk olarak Çin’de görülen SARS yarı yeni alıcı koronavirüs, küresel bir salgına dönüştü. Dünya üstünde milyonlarca insan koronavirüse yakalanmamak için önlem alıyor. Fakat internet ortamında kurulan 1 Day Sooner (1 gün daha erken) hareketi bir lahza önce koronavirüse yakalanmak isteyen gönüllülerden oluşuyor.

166 ÜLKEDEN 38 BİNDEN ARTI KİŞİ KATILDI

Salgının dördüncü ayında kurulan harekete şimdiye değin 166 ülkeden 38 binden pozitif birey katıldı. Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu bu hareketin esas amacı aşı çalışmalarında gönüllü elde etmek ve kontrollü bir ortamda koronavirüs salgınına yakalanmak.

KASITLI OLARAK HASTALIĞA YAKALANIYORLAR

Kontrollü insan enfeksiyonu denemesi olarak adlandırılan bu yöntemde katılımcılar bilerek hastalığa maruz kalıyor. Vefat riskinin de bulunduğu bu operasyon bir nesil klinik deneme olarak görülse de ahlak tartışmaların da odağında.

Financial Times’ın haberine tarafından İngiltere‘deki 1 Day Sooner hareketi üyeleri İngiltere hükümetini bu çalışmaya ikna etmeyi başardı. Ocak ayında başlaması beklenen testlere, İngiltere’den tescil olan 2 binden fazla insan bulunuyor.

“FAZLA FAZLA AŞIYI KISA SÜREDE TEST EDEBİLİRİZ”

ABD merkezli hareketin İngiltere’deki öncüsü 18 yaşındaki Alastair Fraser-Urquhart. Gelecek yıl University College London’da eğitimine başlayacak olan Urquhart, “Birkaç yüz dinç genci koronavirüse maruz teslim etmek böbrek af gibi rutin prosedürlerden daha eksik ölümcül. Fazla arti aşıyı kısa sürede test edebiliriz” dedi.

Binlerce kişi kontrollü bir ortamda koronavirüse yakalanmak için gönüllü oldu

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir