BioNTech ile Pfizer’in ürettiği koronavirüs aşısı 10 Aralık’tan itibaren dağıtılmaya başlanabilir

ABD Afiyet ve Sosyal Hizmetler Bakanı Alex Azarlama, BioNTech ile Pfizer‘in ürettiği koronavirüs aşısının dağıtımına 10 Aralık‘tan hemen sonra başlanabileceğini duyurdu. Azarlama’ın açıklamasına tarafından; ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) ilgili birimi, aşının acil başvuru formu ruhsatı için bu tarihte toplanacak.

ABD’li bakan koronavirüs aşısına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, “Her şey yolunda giderse, 10 Aralık’tan derhal daha sonra aşıyı dağıtıyor olabiliriz” ifadesini kullandı.

Alex Azar, FDA’in onayının ardındaki 24 saat içerisinde 64 bölgenin tamamına aşıyı dağıtabileceklerini de sözlerine ekledi.

İLK ETAPTA 1 MİLYON DOZ TÜRKİYE’YE

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, laf konusu koronavirüs aşısına aralık ayında ruhsat verilebileceğini ve birincil etapta Türkiye’ye 1 milyon doz tedarik edileceğini duyurmuştu.

Fahrettin Koca, Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci çiftinin yönettiği BioNTech firmasının geliştirdiği aşıda 2021 yılında miktar miktarının 25 milyon doza çıkabileceğini de sözlerine eklemişti.

BioNTech ile Pfizer'in ürettiği koronavirüs aşısı 10 Aralık'tan itibaren dağıtılmaya başlanabilirABD Sıhhat ve Sosyal Hizmetler Bakanı Alex Azar,

BAŞARI ORANI YÜZDE 95

Amerikan İlaç Dairesi’ne yapılan kullanım, aşının üçüncü evre klinik deneylerinden elde edilen sonuçlara dayanıyor. Aşı denemeleri ABD’de 27 Temmuz’da başladı ve süreç içerisinde 43 bini aşkın birey üstünde denendi.

Testlerden elde edilen nihai analize tarafından BioNTech/Pfizer aşısı koronavirüsün engellenmesinde yüzde 95 etkin oldu. Aşı yaşlılarda da etkili ve herhangi bir önemli alt etkisi bulunmuyor.

Aşının Aşama 3 denemelerinde insanlar ve etnisite bakımında muhtelif kökenlerden yüzde 42 küresel katılımcı, yüzde 30 ise ABD’den katılımcıların yer aldığı belirtildi.

BioNTech ile Pfizer'in ürettiği koronavirüs aşısı 10 Aralık'tan itibaren dağıtılmaya başlanabilir

About admin

Check Also

Meteoroloji uyardı: Kar yağışı İstanbul'a geri dönüyor

Meteoroloji uyardı: Kar yağışı İstanbul’a geri dönüyor

Meteoroloji hava durumu tahmin raporunda hafta sonu itibarıyla yurdun büyük bir bölümünün yağışlı havanın etkisine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir