BioNTech ve Pfizer’in Kovid-19 aşısı tasdik sunum belgelerine siber hamle düzenlendi

Amerikan hap şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin‘in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech, Avrupa İlaç Ajansına (EMA) siber saldırı aranjör hackerlerin Kovid-19 aşısı sunum verilerine yasa dışı olarak erişim sağladığını bildirdi.

Şirketler göre yapılan iki taraflı açıklamada, EMA tarafından ajansın bir siber saldırıya maruz kaldığı ve Pfizer ve BioNTech’in Kovid-19’a karşısında “BNT162b2” adlı aşı adayının sunumuyla ilgili bazı belgelere yasa dışı bir şekilde erişildiği konusunda bilgilendirildikleri belirtildi.

Pfizer ve BioNTech’ın açıklamasında, EMA’nın siber atak olayının aşının onaylama sürecini etkilemeyeceği yönünde şirketlere teminat verdiği de vurgulandı.

öte yandan Avrupa Birliği’nde hap ve aşıların değerlendirilerek onaylanmasından sorumlu olan EMA’dan yapılan açıklamada ise, ajansın bir siber saldırıya maruz kaldığı belirtildi ama saldırıya ilişkin ayrıntı verilmedi.

Merkezi Hollanda’nın Amsterdam kentinde olan EMA’nın açıklamasında, yetkili ve ilgili kuruluşlarla yakın iş birliği içinde konuya ilişkin soruşturma başlatıldığı belirtilerek daha fazla bilginin daha sonra verileceği vurgulandı.

bu arada, BioNTech ve Pfizer, geliştirdikleri aşıya ruhsat alabilmek için 30 Kasım’da EMA’ya başvurmuştu.

EMA’nın Pfizer ve BioNTech’in “BNT162b2” adlı aşısına ilişkin incelemesi devam ederken aşının kullanımına ilişkin kararını en geç 29 Aralık’ta vermesi bekleniyor.

öte taraftan, Kovid-19’a aleyhinde aşı yarışında Pfizer-BioNTech’in geliştirdiği aşı dikkati çekerken aşı İngiltere’de 2 Aralık’ta onay aldıktan daha sonra uygulanmaya başlanmıştı.

Kanada da söz konusu aşının kullanımını gün içinde onayladı. Kanada, İngiltere’nin gerisinde bu aşının yaygın kullanıma onaylama veren ikinci ülke oldu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Bahattin Gönültaş

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir