Bodrum’da nüfus arttı, ‘susuzluk’ endişesi oluştu

MUĞLA’nın Bodrum ilçesine içme suyu karşılayan Mumcular ve Geyikli barajlarındaki su seviyeleri, geçen yılın benzer dönemine kadar epeyce düştü. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Su Kaynakları Asıl Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, kuraklık riski sebebiyle yaz döneminde su temininde sorunlar yaşanabileceğini söyledi. Bodrumlular ise yağışın azaldığını ve yazın susuz kalmaktan korktuklarını belirtti.

Taşkınlar, içme suyu hattında meydana gelen patlamalar ve altyapı sorunları ile gündemden düşmeyen Muğla’nın Bodrum ilçesi, bu kere kuraklık riskiyle karşı karşıya kaldı. Koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşların büyükşehirlerden kaçıp Bodrum’a yerleşmesi, su ve altyapı sıkıntılarını ortaya çıkardı. Normalde kış nüfusu 170 bin olan ilçe nüfusu 600 bine çıkınca su kullanımı 3 kat arttı. Bodrum’un asıl su şebekesini besleyen en önemli su kaynağı durumundaki Mumcular Barajı’ndaki su seviyesi, geçen sene aralık ayı başında yüzde 47’den yüzde 26’ya, Geyik Barajı’ndaki su seviyesi ise yüzde 67’den yüzde 60’a dek düştü. Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Osman Gürün, geçen 16 Aralık’ta yaptığı açıklamada, son 3 günlük yağışlara değin yağmurun fazla azaldığını böylece barajların doluluk oranının gerilediğini belirterek, vatandaşların içme ve kullanma suyunu daha titiz kullanmaları konusunda çağrıda bulundu. Mumcular Barajı’nda incelemelerde yer alan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Su Kaynakları Esas Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Özçelik ise eylül ayının başından beri yağışların yüzde 50 oranında azaldığını, tedbir alınmazsa yaz mevsiminde susuzluk yaşanacağını söyledi.

”YAĞIŞLAR MEVSİM NORMALLERİNİN ALTINA DÜŞTÜ”

Yaz aylarında kuraklık beklendiğini aktaran Doç. Dr. Özçelik, “Kış aylarında gelecek yağışlarla baraj seviyesinde artışlar meydana gelecektir. Ama, bahar aylarında beklenen yağışların gelmemesiyle birlikte, meteorolojik kuraklığın yaz aylarında hidrolojik kuraklık ve sonrasında tarımsal kuraklığa dönüşme riski görülmektedir. Hidrolojik kuraklık, üstünkörü sularımızı ve sonrasında yer altı sularımızı etkileyecektir. Bu ise tarımsal faaliyetlerimizin yanı sıra jurnal yaşamımızda da kayda değer sorunlara yol açma potansiyelini doğurmaktadır. Eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında toplam yağışlarda belli bir arz azalma meydana geldi. Yağışlar, mevsim normallerinin yüzde 50 altına düştü. Kuraklığın devam etmesi durumunda gerekli tedbirleri alamazsak yaz aylarında su sıkıntısı yaşarız. Mumcular Barajı’nda su seviyesi yüzde 12’ye değin düştü. sonra yeni gelen yağışlarla arttı. Kış aylarındaki yağışlarla daha da yükselecek. Fakat kuraklığın durmadan izlenmesi gerekiyor. Bahar aylarında beklenen yağışlar gelmezse, barajlardaki sular yaz aylarında ihtiyacı karşılamaz” dedi.

”YAZ AYLARINDA SU İHTİYACI ARTACAK, SU KAYIPLARININ ÖNÜNE GEÇİLMELİ”

Mumcular ve Geyik barajlarından 5’er milyon metreküp içme suyu sağlandığını, bunun da 250 bin kişiye denk geldiğini anlatan Doç. Dr. Özçelik, “Bodrum’da içme suyu boru hattında binlerle açıklama edilen patlamalar meydana geliyor. Kayıp kaçak, kuraklık ve ihtiyacın yaz aylarında artması sebebiyle büyük miktarda su ihtiyacı doğuyor. Biz bunu yönetemezsek, yaz aylarında su sıkıntısıyla karşılaşabiliriz. Kış nüfusu bir tedarik az olsa da yaz nüfusu 1,5 milyonlara çıkıyor. Su ihtiyacı doğal olarak artıyor. Su arzı az, talebi ise yüksek olacak. Yazın su sıkıntısının baş göstermesi muhtemel. Üstünkörü suların ve yer altı sularının azalmasıyla oluşan hidrolojik kuraklık oluşmadan önce, barajlarımızdaki suları efektif olarak kullanmalıyız. Hidroelektrik santralleri ve barajları içme suyuna öncelik verecek şekilde işletmemiz lazım. Şehirlerimizdeki kayıp firari oranını yüzde 50’lerden alt seviyelere çekmeliyiz. Vatandaşlarımız ve su kanalizasyon idarelerimiz bu konudaki bilinci meydana getirmek adına zorunlu çalışmaları yürüterek, umarım kuraklıkla mücadele edebiliriz” diye konuştu.

”YAĞMUR YAĞMAZSA SUYU TASARRUFLU KULLANACAĞIZ”

Yaz kış Bodrum’da yaşayan Cumhur Ünal, “Yağmur yağmasını bekliyoruz lakin yağmazsa suyu tasarruflu kullanmakta menfaat var. Bu şekilde kullanırsak dengelerin aynı ölçüde devam etmesini sağlayabiliriz. Bodrum’daki yazlıkçılar virüs sebebiyle geri dönmedi o yüzden şu lahza nüfus normale tarafından çok pozitif. Yazın da 1 milyon gibi bir rakama çıkıyor. Herkes üstüne düşen görevi yaptıktan sonradan, bir nebze katkımız olabilir. Geçen yıllara tarafından bu yıl eylül ve ekimde yağmur yağmadı. Normalde o aylarda Bodrum’a hoş yağmur yağardı. Önceki yıllara göre az” diye konuştu.

”YAZIN SUSAMIŞ KALMAK BENİ KORKUTUYOR”

Kışın koronavirüs nedeniyle büyükşehirlerden kaçıp Bodrum’a gelen kişiler nedeniyle de su kullanımının arttığını düşünen Aycan Ünal ise “Hiç bu dek topluluk olmuyordu. Cümbür Cemaat kendince haklı ama tabi buranın yaşamsal bir nüfus oranı vardı. Orantısız bir şekilde su kullanımı ve yağışın az olması sebebiyle barajlarımız boşalmış. Buna bir çözüm bulmak, etap uydurmak gerekiyor. Geçen hafta fazla yağmur yağdı fakat denizin rengi kahverengi oldu. Bir nebze barajlar doldu fakat tatmin edici yok. Benim depom var ama bir takım arkadaşlarımın üç gün suyunun olmadığı zamanlar oldu. Su boruları çok sık patlıyor, sıkıntı çekenler oldu. Yaz için susamış kalma düşüncesi beni korkutuyor” dedi.

”BİZİ BASKI GÜNLER BEKLİYOR”

Ajda Gürsoy ise “ARA SIRA su kesintileri oluyor. Susama, insanlarımızın aklıselim olmasıyla alakalı bir şey. Ağaçlandırmayı artırmalıyız. Doğaya ne dek fazla şey verirsek o kadar şey alırız. Daha sağduyu olmamız lüzumlu. Bu sene asıl beklenen yağışlar daha olmadı. Onun da küresel ısınmayla ilgili olduğunu düşünüyorum. Bizi zorlama günler bekliyor’ diye konuştu.

Bodrum'da nüfus arttı, 'susuzluk' endişesi oluştuBodrum'da nüfus arttı, 'susuzluk' endişesi oluştuBodrum'da nüfus arttı, 'susuzluk' endişesi oluştuBodrum'da nüfus arttı, 'susuzluk' endişesi oluştuBodrum'da nüfus arttı, 'susuzluk' endişesi oluştuBodrum'da nüfus arttı, 'susuzluk' endişesi oluştuBodrum'da nüfus arttı, 'susuzluk' endişesi oluştuBodrum'da nüfus arttı, 'susuzluk' endişesi oluştuBodrum'da nüfus arttı, 'susuzluk' endişesi oluştuBodrum'da nüfus arttı, 'susuzluk' endişesi oluştuBodrum'da nüfus arttı, 'susuzluk' endişesi oluştuBodrum'da nüfus arttı, 'susuzluk' endişesi oluştuBodrum'da nüfus arttı, 'susuzluk' endişesi oluştuBodrum'da nüfus arttı, 'susuzluk' endişesi oluştu

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Melis KARAKUZULU

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir