CHP’li Özgür Özel’den Çin aşısı açıklaması: Sağlık Bakanı haklı

Türkiye, Çinli Sinovac şirketi kadar geliştirilen koronavirüs aşısı CoronaVac’tan 50 milyon doz sipariş etti. Uygulama 11 Aralık’ta sağlıkçılarla başlayacak. Aşının güvenirliliğine karşın tartışmalar ise devam ediyor. Bir kesim üreticinin Çinli bir firma olduğu gerekçesiyle aşıya mesafeli yaklaşırken, diğer kesim ise “ölü virüs”ten yapıldığı gerekçesiyle kuşkunun patavatsız olduğu görüşünde. aynı zamanda eczacı olan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel‘den de konuyla ilgili bir tanımlama geldi.

Türkiye’nin ithal edeceği aşıya Çin malı değersizleştirmesi üzerinden güvensizlik oluşturulmasının içten olmadığını söyleyen Özel, “Sağlık Durumu Bakanı’nın söyledikleri, eczacı kimliğimle doğruluyorum ki haklıdır. Türkiye’nin laboratuvarlarında onay aldıktan sonradan ben bu aşıyı vurulacağım, tüm sevdiklerime de nasihat edeceğim” dedi.

“DEZENFORMASYON BÜYÜK BELA”

Aşı tartışmasını bir video açıklamasıyla değerlendiren CHP’li Serbest Özel, şunları söyledi;

“Bu korona günlerinde korona belası dek büyük bir bela çıktı. O da data kirliliği ve dezenformasyon belası. Şimdi bu hem Türkiye’de keza dünyada bir aşı karşıtlığı üretmeye başladı. Birincisi şunu söyleyelim; ülkenin ithal edeceği aşıların üçüncü faz çalışmalarını tamamlamış, yayınlarını yapmış ve Türkiye’nin laboratuvarlarında da incelenmiş olması şartıyla tüm vatandaşlarımızın aşıyı vurdurması gerektiğini düşünüyorum. Sağlık Bakanı’nın Çin aşısı-Alman aşısı karşılaştırması ve Çin aşısı konusunda söyledikleri; eczacı kimliğimle doğruluyorum oysa haklıdır. İnaktif aşılar tehlikesiz aşılardır. Çin’in yaptığı ucuz bazı düşük kalite üretimlerden dolayı ‘Çin malı’ söylemini aşıya taşımak elbette doğru değil. Ne yöntemle yapılacağı bellidir ve bu aşılar Türkiye’de de test edilecektir. ‘Çin malı’ nefreti, ‘Çin malı’ korkusu, ‘Çin malı’ değersizleştirmesi üzerinden Türkiye’nin ithal edeceği, hemen da bulabileceği yüksek miktardaki tek aşı gibi görünen bu aşıya karşı bir güvensizlik yaratmayı, bir aşı karşıtlığı yaratmayı içten bulmuyoruz.

“BEN VURULACAĞIM”

Çin aşısının üçüncü aşama çalışmasının yayınları tamamlanıp Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun laboratuvarlarında onay aldıktan daha sonra ben bu aşıyı vurulacağım. Tüm sevdiklerime, dostlarıma vurulmalarını nasihat edeceğim. Bütün vatandaşlarımıza da sözümüze layık veren herkese de aşı olmalarını, bağışıklığa katkı maddesi sağlamalarını ayrıca kendilerini ayrıca toplumu korumalarını, bu belanın başımızdan def edilmesi için de bu sorumluluğu almalarını öğüt ederim.

“BU KONUDA KUTUPLAŞMA OLMAZ”

Ve Sıhhat Bakanı’na çağrımdır: Bu konuda artık kutuplaşmanın, iktidar-muhalefet çelişkilerinin, tartışmalarının dışına çıkmak gerekli. Bu konuda her zaman birlikte bir ulusal kampanya yürütmek gerekli. Belki bütün liderlerin desteğini talep etmek lüzumlu. Kamu spotlarında toplumun tüm kesimlerine, tüm siyasi partilerin liderlerine yer vermemiz gerekli. Biz bu konuda elimizi uzatmaya, elimizi taşın altına koymaya hazırız.”

CHP'li Özgür Özel'den Çin aşısı açıklaması: Sağlık Bakanı haklı

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir