CHP’li vekilin olgu sayılarıyla ilgili iddiasına Bakan Koca’dan cevap: Tablodaki bütün veriler doğrudur

Sağlık Durumu Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısının gerisinde açıklamalarda bulundu. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir‘in “Koca’nın bin 512 hasta var dediği gün 29 bin 377 olgu vardı” iddiasına cevap veren Bakan Koca, “Hangi tarih aralığında alındığına dair bir anekdot değil. Bizim kullandığımız programda böyle bir arayüz yok” ifadelerini kullandı.

“BELGENİN ÜZERİNDE BİR TARİH YOK”

Bakan Koca, söz konusu iddiaya ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Belge denilen, bahis edilen evrakla ilgili üzerinde bir tarih yok. Hangi tarih aralığında alındığına dair bir anekdot yok. Bizim yazılım programımızda böyle birr arayüz yok. O gün için sözlü söylenen 10 Eylül olduğu söylenen gün için yapılan test sayısı 112 binlerde. 152 bin olduğu söyleniyor. Neresinden bakıp yorum yapacaksınız? Ben konuşmamda da açıklama etmeye çalıştım, bilhassa salgının seyrinde yapılan uğraş son derece önemli. Biz sahada tespit edilen herkesi özellikle filyasyonu, temaslı takibi yapıyoruz. Herhangi bir vatandaşı gizleyerek temaslı takip yapmıyoruz. Bütün vakalar için yapıyoruz bunu. başkaca bütün vakalar ayrıca güvenlikli alan oluşturma noktasında devrede olan HES sistemimizin içinde. Bütün vakalar HES’te söz konusu. Siz vakayı gizleyerek filyasyonu önleyebilir misiniz, emniyet alanı ortadan kaldırdığınızda bu salgınla çaba edebilir misiniz? Eğer denilen şekilde olmuş olsa idi şu dönemde hastanedeki yatak doluluk oranlarımız halen niye yüzde 50’lerin aşağıda. Yoğun bakamı hala niye yüzde 66’larda. Bizim verdiğimiz tablodaki tüm bilgilerin tümü, tamamının doğru olduğunu anlatmak istiyorum. Tablodaki bütün veriler, tüm rakamlar doğrudur. Mücadelede de özellikle şu dönemde gizlenerek herhangi bir şey yapılmıyor, gizlenerek yapılmıyor. Bütün fazla saptama edilen vakalar üzerinden yapılıyor. Ankara gibi ilimizde yüzde 60’a yakın olgu oranını gizleyerek düşürebilir misiniz?

“DENİLEN OLMUŞ OLSAYDI BÖYLE Mİ OLURDU?”

Doluluk oranları hastanede yatan vakaların toplam yatak içindeki oranını söylüyorum. Yoğun bakım yatak sayımız 28 bin. Yalnızca şu dönemde salgın döneminde ilave ettiğimiz yatak sayısı 3 bine yakın oldu. Ağır olgu sayımız 1500’lerde. İlave ettiğimiz 3 bin yatağın yarısını ancak ağır hastalarımız oluşturmakta. Sadece koronavirüslü hastalar değil, bütün hastaların oranı olarak yüzde 667’yı söylüyoruz. Kovid-19 hastalarının buradaki 28 bin içindeki ağır hastanın yüzde 66’sı. Bunun da yüzde öyle ya da böyle 5’ine yakını ağır hastalar oluşturuyor. Denilen olmuş olsa böyle mi olur diyorum”

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir