Çocuğuna bitmiş kavuşan Cemile hemşire: Koronavirüsün bahane gösterilmesi fazla şaşırtıcıydı

Ordu’da müşterek olarak birbirlerine boşanma davası açan Cemile ve Mehmet Atakan Deniz çiftinin 5 buçuk yaşındaki çocukları Şükrü Kuzey’in velayeti anneye verildi. Fakat baba Mehmet Atakan Deniz, eşinin ambulans hemşiresi olduğu ve aralıksız evlere girip çıktığı için çocuğunun salgın nedeniyle ağır risk altında olduğunu ileri sürerek, velayetin kendisine verilmesi talebiyle 13 Temmuz’da mahkemeye başvurdu. Ara kararında mahkeme heyeti, ‘geçici velayetin babaya verilmesi çocuğun yüksek yararına olacaktır’ diyerek, velayeti babaya verdi. Bahşedilen karara avukatı aracılığı ile itiraz eden Cemile Deniz, Ordu 2. Aile Mahkemesi, psikolog ve pedagoglardan oluşan uzman araştırmacı heyetinden rapor istedi.

“ANNE ŞEFKATİNE İHTİYACI VAR” DİYEREK ANNEYE İADE EDİLDİ

Bilirkişiler, anne ve babanın ayrı olarak yaşadıkları ortamları inceledi. Çocuk da dahil psikolojik durumlarına bakıldı. Sosyal analiz raporunda çocuğun 5 buçuk yaşında olduğu, annenin ona gerekli uygun ortamı evinde sağladığı ve çocuğun yaşı itibarıyla anne ilgisine ve şefkatine ihtiyacı olduğu gerekçesiyle annede kalmasını uygun buldu. Mahkeme de uygun bularak çocuğu anneye iade etti.

Çocuğuna yeniden kavuşan Cemile hemşire: Koronavirüsün gerekçe gösterilmesi çok şaşırtıcıydı

“YANLIŞ OLARAK DÜŞÜNDÜĞÜM KARARDAN DÖNÜLMESİNE FAZLA MUTLUYUM”

Anne Cemile Deniz, çocuğuna bitmiş kavuştuğu için fazla mutlu olduğunu belirterek, “Ilk Kez yanlış ve benim için yanlış olduğunu düşündüğüm alınan karardan geri dönülmesinden fazla mutluyum. Akşam da inşallah çocuğumu alacağım. Dürüst olan karar buydu. Yargının yanlış alınan kararı düzeltmesinden çok mutluyum. Herkes buna tepki gösterdi, Covid-19’un bize bir bahane sunulmasına fazla şaşırdılar. Biz sağlıkçılar bu dek can ve başla uğraş ederken, insanın can damarı evladıdır. ‘Biz de bunlarla mı uğraş edeceğiz?’ diye sağlık durumu çalışanlarından da koskocoman tepkiler geldi” dedi.

“BANA, MESLEĞİM VE ÇOCUĞUM ARASINDA TERCİH HAKKI BIRAKILMAMALIYDI”

“Benim sonucum bu anlamda da fazla merak ediliyordu, benim durumumda olan çok insan var” diyen Cemile Deniz, “En azından bu karardan dönülmesi herkesin yüreğine su serpti ve adaletin aldığı karardan nedeniyle rahatladılar. Bu 4 günlük süreçte beni hiç yalnız bırakmadılar. Ben anne mi olayım, mesleğimi mi devam ettireyim. Bana seçim hakkı bırakılmamalıydı, buradan Cumhurbaşkanımız, Sıhhat Bakanlığımız ve Yargı Bakanlığımız da fazla sahip çıktılar. Bu hatalı kararın düzelmesinde olumlu şeyler duydum” şeklinde konuştu.

Çocuğuna yeniden kavuşan Cemile hemşire: Koronavirüsün gerekçe gösterilmesi çok şaşırtıcıydı

Hemşire Deniz, konuşmasına şöyle devam etti:

“İnşallah hatalı diye düşündüğümüz bu emsal karar kimseye misal olmaz ve olmamalı. Mahkemenin de bu konuda sağlıkla ve çocuğun sağlığı ile ilgili bu kararı aldığını düşündüm. Fakat kanıt ve herhangi bir ispat olmadan alınması bizi mahvetti. Davama bakan hakime bayan bilirkişiler görevlendirdi ve dosyalar incelendi. Çocuğun yaşı itibarıyla ve anne sevgisine fakir olması sebebiyle de içten kararını verdi.”

Hemşire Cemile Deniz, çocuğuna kavuşacak olmanın mutluluğunu yaşadığını sözlerine ekledi.

“BÖYLE BİR KARARLA KARŞILAŞMAK BİZİ ŞOKE ETTİ”

Cemile Deniz’in avukatı İrfan Demir ise, daha duruşmalara girmeden önce bu şekilde bir kararla karşılaşmanın kendilerini şoke ettiğini söyledi. Bu dönemde hemşire Cemile Deniz’in hissi dönemlerden geçtiğini açıklayan Demir, “Cemile hanımın çocuğundan ayrılması beni de etkiledi ama bunu yansıtmadan itirazlarımızı yaptık. Sonuçta adalet yerini buldu. Bu nesil kararlar emsal karar olmaz. Lüzum geçici velayetin babaya ya da anneye verilmesi hiçbir şekilde emsal teşkil etmez. Bu her olayın özelliğine tarafından mahkemece değerlendirilecek husustur. Oysa bizi çerçeveleyen açıklanmış kurallar vardır. Eğer anne psikolojik olarak fazla rahatsız olsaydı, çocuğuna ve evine aleyhinde zor gösteren herhangi birisi olsaydı, mahkeme çocuğun babaya verilmesini yerinde da görebilirdi” diye konuştu.

“KORONAVİRÜSÜN MAZERET GÖSTERİLMESİ BİZİ ÜZDÜ”

“Oysa bizim olayımızda böyle bir şey olmadığı gibi, hiçbir bedensel delile dayanmayacak şekilde yalnızca koronavirüs gerekçe gösterilerek çocuğun elimizden alınması bizi fazla üzdü” diyen Avukat İrfan Demir, “Böyle bir kararın da artık emsal teşkil etmeyeceğini bekliyoruz. Türkiye’de bu şekilde mahkemelere başvurulduğunu da duyuyoruz, babaların maalesef bu hakları kötüye kullanabildiklerini duyabiliyoruz. Hiçbir mahkemenin bundan sonra sadece bu bahane ile anneleri çiğnetmeyeceğini bekliyoruz” dedi.

Çocuğuna yeniden kavuşan Cemile hemşire: Koronavirüsün gerekçe gösterilmesi çok şaşırtıcıydı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir