Çoğu hastalığa iyi gelen Hatmi çiçeğinin kilosu 200 lirayı buluyor

Afyonkarahisar’da havaların soğumasıyla başta grip olmak üzere o kadar çok hastalıktan korunmak isteyen vatandaşlar aktarların yolunu tutmaya başladı. Dağlarda kendiliğinden yetişen millet aralarında ise adına ‘Fatmagül çiçeği’ denilen Hatmi çiçeği birçok hastalığa faydasıyla biliniyor.

Hatmi çiçeği nebati çare yöntemlerinde çoğunlukla kullanılan bir bitki türü olarak dikkat çekiyor. Aktarlar koronavirüsün akciğerlere önemli anlamada hasar verdiğini belirterek bütün vatandaşları Hatmi çiçeği tüketme tavsiyesinde bulundu.

Koronavirüsten korunmak isteyenler 'Hatmi Çiçeği'ne yoğun ilgi gösteriyor

“HATMİ ÇİÇEĞİ ÖKSÜRÜĞÜ GİDERİYOR”

Aktar Zafer Murat Çakır yaptığı açıklamada Hatmi çiçeğini faydalarını şöyle anlattı:

“Hatmi çiçeği birçok alanda kullanılmaktadır. Bu çiçeğin çoğu hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Bilhassa akciğer iltihaplanmasına karşısında koruyucu özelliği var. Ceset ağrılarının giderilmesi için kullanılmaktadır. Hatmi çiçeği vücuttaki iltihabın giderilmesi için kullanılan şifalı bir bitkidir. Vücut iltihabının giderilmesine iyi gelir. Eklem ağrıları olan kişiler Hatmi çiçeğini demleyerek tükettikleri takdirde ağrılarına iyi geldiği biliniyor. Bu çiçeğin çayı en çok kış aylarında tüketilmektedir. Kışın meydana gelen grip ve soğuk algınlığından ötürü öksürük yaşamış kişiler Hatmi çiçeği çayını tükettikleri takdirde öksürükten kurtulmaktadırlar.”

Koronavirüsten korunmak isteyenler 'Hatmi Çiçeği'ne yoğun ilgi gösteriyor

KİLOSU 150-200 LİRA ARASINDA

Kovid-19 hastalığının akciğerlere ciddi anlamda hasar verdiğini aktaran Çakır, “Kovid-19 dediğimiz hastalıkta akciğere önemli zararlar veriyor. Hatmi bunları önlemede doğrusu etkin olabilecek bir bitki. Fazla kolay bir kullanımı var. Sıcak suya veya sıcak süte 5-6 adet atılıp demlenmesinin arkasından tüketilebilir. Gün içinde 2-3 kadeh içildiği zaman akciğerlere gelebilecek herhangi bir sorunu ortadan kaldırabilir. O yüzden Hatmi çiçeği bu sene bizim için fazla kıymetli. Hatmi çiçeğine bugünlerde ilgili fazla artı kilogram fiyatı da 150-200 lira arasında değişiyor. Ast 100 gram aldığı süre bu uzun bir süre kişinin ihtiyacını görür” diye konuştu.

Koronavirüsten korunmak isteyenler 'Hatmi Çiçeği'ne yoğun ilgi gösteriyor Koronavirüsten korunmak isteyenler 'Hatmi Çiçeği'ne yoğun ilgi gösteriyorBirçok hastalığa iyi gelen Hatmi çiçeğinin kilosu 200 lirayı buluyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / MEVLÜT TINAS

About admin

Check Also

Son Dakika! Erdoğan'dan 'Normalleşme hangi illerden başlayacak?' sorusuna yanıt: Pazartesi günü değerlendireceğiz

Son Dakika! Erdoğan’dan ‘Normalleşme hangi illerden başlayacak?’ sorusuna yanıt: Pazartesi günü değerlendireceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını İstanbul‘da bulunan Üsküdar‘daki Büyük Selimiye Camisi’nde kıldı. Çıkışta gazetecilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir